Χίμκι - Μπάγερν 60-71: Με ανατροπή οι Γερμανοί έμειναν ζωντανοί στη μάχη της πρόκρισης

EUROKINISSI

Η Μπάγερν επέστρεψε από το -18, νίκησε με 71-60 την Χίμκι στη Μόσχα και παρέμεινε στο κυνήγι της πρόκρισης στα play offs της EuroLeague (VIDEO).

Η Μπάγερν ξεπέρασε το αρχικό σοκ του πρώτου δεκαλέπτου, πέρασε αλώβητη από τη Μόσχα και έμεινε ζωντανή στη μάχη της πρόκρισης στα play offs της EuroLeague. Το 60-71 ήρθε πιο εύκολα απ' ό,τι θα μπορούσε να φανταστεί κανείς όταν άρχιζε το ματς, με τους Βαυαρούς να κυριαρχούν στο παρκέ στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Χίμκι προηγήθηκε με 28-10, έδειξε αναγεννημένη, όμως δεν κράτησε για πολύ το καλό της πρόσωπο. Η Μπάσγερν ανέκαμψε, ροκάνισε τη διαφορά και στο τέλος έφτασε άνετα στην επικράτηση, με τους Γουίλιαμς και Λούσιτς να κάνουν τη διαφορά.

Ο MVP

Ο Ντέρικ Γουίλιαμς κράτησε όρθια την Μπάγερν στο πρώτο ημίχρονο και την βοήθησε να καλύψει όλο το χάντικαπ στη δεύτερη περίοδο. Ο Αμερικανός είχε 20 πόντους με 5/5 βολές, 3/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, πήρε 5 ριμπάουντ και είχε 22 στην αξιολόγηση. Μαζί με τον Λούτσιτς, ήταν οι κορυφαίοι των Βαυβαρών.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Χίμκι πέτυχε 28 πόντους στην πρώτη περίοδο, όμως στα υπόλοιπα 30 λεπτά ήταν εκτός τόπου και χρόνου. Πέτυχε συνολικά άλλους 32, δέχθηκε 61 κι αυτό το επι μέρους σκορ έκρινε το ματς.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Χίμκι ήταν καταιγιστική στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 28-10! Ο Ζούμπκοφ έκανε την αρχή, ο Τόμας και ο Μίκι πήραν τη σκυτάλη και οι Ρώσοι κυριάρχησαν απόλυτα και στις δύο πλευρές του παρκέ, την ίδια στιγμή που η Μπάγερν έμοιαζε ανίκανη να αντιδράσει.

Ομως στη δεύτερη περίοδο οι ρόλοι αντιστράφηκαν, με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν. Ο Γουίλιαμς το πήρε προσωπικά και ουσιαστικά μόνος του έβαλε ξανά στο παιχνίδι της Μπάγερν. Το 0-10 στην εκκίνηση του δεύτερου δεκαλέπτου ήταν το μύνημα και Βαυβαροί μείωσαν ακόμα και στους 4 (38-34), για να τελειώσει το ημίχρονο με σκορ 40-35.

Η Μπάγερν δεν σταμάτησε εκεί - παρότι ο Γιόβιτς αποχώρησε τραυματίας (διάστρεμμα) και στο δεύτερο ημίχρονο πήρε τα ηνία στο παιχνίδι. Ο Ντέντοβιτς, ο Μπαρτέλ και ο Λούσιτς έβαλαν σημαντικά τρίποντα, ο Λο οργάνωσε άψογα και το 46-37 στο 22', έγινε 46-53 στο 27΄. Επί μέρους σκορ, δηλαδή, 0-16 για την γερμανική ομάδα, που έκλεισε την τρίτη περίοδο στο 50-56. Η Μπάγερν δεν είχε λόγο να σταματήσει και παίζοντας ωραίο μπάσκετ έκανε το 50-60 στο 31' με τον Λούτσιτς. Η Χίμκι δεν μπόρεσε να αντιδράσει, το ματς δεν άλλαξε ρυθμό ως το τέλος και οι Γερμανοί έγραψαν με ευκολία το τελικό 60-71.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Τηρουμένων των αναλογιών, αρκετός κόσμος βρέθηκε στην ARENA MYTISHCH, αφού η καταμέτρηση έδειξε 6151 θεατές.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο, Γιόβτσιτς, Ντραγκόγιεβιτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-10, 40-35, 50-56, 60-71.

ΧΙΜΚΙ (Κουρτινάιτις): Μποστ 4, Κρόκερ 7 (0/6 τρίποντα), Βιάλτσεβ, Γκριν 6, Μάρκοβιτς 3 (1), Μόνια, Ζούμπκοβ 8 (1), Τζένκινς 6, Τόμας 13 (10 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μίκι 13.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Ράντονιτς): Ντάνγκουμπιτς 1, Χομπς 4 (1), Κόπονεν 6 (1), Ραντόσεβιτς 2, Λούτσιτς 15 (2), Λο 6, Τζέντοβιτς 10 (2), Αμάιζε, Γιόβιτς, Μπαρτέλ 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 20 (3/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα).

Τα ομαδικά στατιστικά της Χίμκι: 20/39 δίποντα, 3/21 τρίποντα, 11/14 βολές, 28 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 6 επιθετικά), 15 ασίστ, 16 λάθη, 8 κλεψίματα, 4 κοψίματα

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν Μονάχου: 10/29 δίποντα, 10/21 τρίποντα, 21/29 βολές, 34 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 7 επιθετικά), 15 ασίστ, 13 λάθη, 9 κλεψίματα, 4 κοψίματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Χίμκι θα υποδεχτεί την Ζάλγκιρις Κάουνας (31/1, 19:00) για την 21η αγωνιστική της EuroLeague. Η Μπάγερν θα παίξει στο Μόναχο με την Φενέρμπαχτσε (31/1, 21:30).

Photo credits: Eurokinissi