ΜΠΑΣΚΕΤ

Χίμκι - Μπαρτσελόνα 80-87: Με ηγέτη τον Ερτέλ οι Καταλανοί

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÏÓÖÐ - ÌÐÁÑÔÓÅËÏÍÁ / EUROLEAGUE / OLYMPIAKOS - BARCELONA (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI) EUROKINISSI

Με τον Τομά Ερτέλ να πραγματοποιεί ηγετική εμφάνιση και τους Τόμιτς, Σίνγκλετον να τον ακολουθούν, η Μπαρτσελόνα πήρε μία σπουδαία νίκη με 87-80 μέσα στην Ρωσία επί της Χίμκι.

Η Μπαρτσελόνα πήρε μία σημαντική νίκη με 87-80 μέσα στη Μόσχα επί της Χίμκι για την 6η αγωνιστική της EuroLeague , την 4η συνεχόμενη στην διοργάνωση, βελτιώνοντας το ρεκόρ της στο 4-2. Την ίδια στιγμή, η Χίμκι γνώρισε την 5η ήττα της σε 6 παιχνίδια και 3η εντός έδρας, με τα πράγματα να μοιάζουν δύσκολα για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκειά του, με την Μπαρτσελόνα να εκμεταλλεύεται το νεκρό διάστημα των Ρώσων στα μέσα της τρίτης περιόδου, απόρροια του 4ου φάουλ του Σβεντ, και να χτίζει μία διψήφια διαφορά, αντέχοντας στο τέλος στην αντεπίθεση της Χίμκι.

O MVP

Ο Τομά Ερτέλ πραγματοποίησε μία από τις πιο ώριμες εμφανίσεις της καριέρας του στη Μόσχα. Σοβαρός, μοίρασε σωστά το παιχνίδι και έβαλε μεγάλα σουτ, ολοκλήρωσε τον αγώνα με 18 πόντους, 2 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 28 λεπτά συμμετοχής.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η Χίμκι είχε 17/39 τρίποντα (43.6%) αλλά μόλις 8/19 δίποντα (42.1%)! Οι Ρώσοι έζησαν και πέθαναν με τα τρίποντα, αφού από ένα σημείο κι έπειτα έδειχναν να έχουν... αλλεργία στο δίποντο, κάτι που οφείλεται πάντως και στην κλειστή άμυνα των Καταλανών.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και ξέφυγε με 6-0 έπειτα από 2 λεπτά, υποχρεώνοντας τον Γιώργο Μπαρτζώκα να ζητήσει τάιμ-άουτ. Όπως αποδείχθηκε, οι φωνές του έπιασαν τόπο, με την Χίμκι να απαντά στην επιστροφή της στο παρκέ με ένα επιμέρους σκορ 21-8 με 6/8 τρίποντα για να ξεφύγει με 21-14, κλείνοντας τελικά την πρώτη περίοδο ούσα μπροστά στο σκορ με 23-19.

Στην δεύτερη περίοδο η Μπαρτσελόνα μπήκε πάλι με φόρα και χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 11-2 πέρασε μπροστά με 30-25. Πολύ γρήγορα όμως η Χίμκι μπόρεσε να ισορροπήσει το παιχνίδι χάρη σε καλάθια του Τζένκινς και του Σβεντ, με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες με 38-38.

Στην τρίτη περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε, με την Μπαρτσελόνα να καταφέρνει πάντως να ξεφύγει με 55-50. Τότε ήταν που η Χίμκι είδε διαδοχικά τους Σβεντ και Γκιλ να φορτώνονται με το 4ο φάουλ τους και να περνάνε στον πάγκο. Η Μπαρτσελόνα δεν γινόταν να αφήσει ανεκμετάλλευτο αυτό το γεγονός και κατάφερε χάρη σε ένα ξέσπασμα να ξεφύγει με 67-56, με τον Τόμας να μειώνει σε 67-59 στο τέλος της τριίης περιόδου.

Η Μπαρτσελόνα συνέχισε στο ίδιο τέμπο στην τέταρτη περίοδο, ανεβάζοντας την διαφορά στους 10 πόντους (72-62). Η επιστροφή του Σβεντ στο παρκέ, όμως, σήμανε και την επιστροφή της Χίμκι στο παιχνίδι, με τους Ρώσους να καταφέρνουν χάρη σε ένα ξέσπασμα να μειώσουν σε 75-76. Το παιχνίδι ήταν ξανά ντέρμπι. Η Μπαρτσελόνα όμως θα έβρισκε τον τρόπο να πάρει τη νίκη στο τέλος, με τον Ερτέλ και τον Σίνγκλετον να σημειώνουν μεγάλα καλάθια στο φινάλε.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στην "Arena Mytishchi" βρέθηκαν 7.151 φίλαθλοι

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα, Ρίζνικ, Βοϊνοβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-19, 38-38, 59-67, 80-87

ΧΙΜΚΙ (Μπαρτζώκας): Σβεντ 27 (5 τρίποντα, 6 ασίστ), Μποστ 9 (3), Κρόκερ 17 (5), Ζάιτσεβ, Μόνια 3 (1), Γκιλ 7 (1), Ζούμπκοβ, Τζένκινς 6 (1), Τόμας 9 (1), Μίκι 2

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Πάνγκος 8, Ρίμπας, Σίνγκλετον 16 (1), Χάνγκα 6, Σμιτς, Ερτέλ 18 (3), Οριόλα 5 (1), Κούριτς 8, Κλαβέρ 10 (1), Τομιτς 16

Τα ομαδικά στατιστικά - Χίμκι: 8/19 δίποντα, 17/39 τρίποντα, 13/17 βολές, 24 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 7 κλεψίματα, 15 λάθη, 3 κοψίματα

Τα ομαδικά στατιστικά - Μπαρτσελόνα: 23/36 δίποντα, 6/17 τρίποντα, 23/29 βολές, 30 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 10 κλεψίματα, 13 λάθη, 3 κοψίματα

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Χίμκι θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Ρεάλ στις 15 Νοεμβρίου στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της EuroLeague. Μία ημέρα αργότερα, στις 16 Νοεμβρίου, η Μπαρτσελόνα θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Ζάλγκιρις.