Ζάλγκιρις - Φενέρμπαχτσε 57-66: Μπρέικ στο μπρέικ

Η Φενέρμπαχτσε "έπνιξε" την Ζάλγκιρις στην άμυνά της, πήρε τη νίκη με 66-57 και απάντησε στο μπρέικ της λιθουανικής ομάδας με το ίδιο νόμισμα κάνοντας συγχρόνως το 2-1 στη σειρά των playoffs της EuroLeague (VIDEO).

H Φενέρμπαχτσε "άλωσε" το Κάουνας, καθώς βασιζόμενη στην πάρα πολύ καλή της άμυνά κι έχοντας για οδηγό τον Μάρκο Γκούντουριτς επιβλήθηκε της Ζάλγκιρις με 66-57 και ανέκτησε τόσο το προβάδισμα στην προημιτελική σειρά της EuroLeague, όσο και το πλεονέκτημα έδρας.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς πλέον έχει δύο ματς μπολ στα χέρια της για να πάρει το εισιτήριο για το Final Four στη Βιτόρια και αν η σειρά οδηγηθεί σε πέμπτο ματς, αυτό θα γίνει στο σπίτι της. Ο Μάρκο Γκούντουριτς ήταν ο κορυφαίος παίκτης των νικητών, οι οποίοι στην τελική ευθεία του αγώνα βρήκαν αρκετές λύσεις και από την αγωνιστική άνοδο του Κώστα Σλούκα.

Ο MVP

Όλοι οι παίκτες των φιλοξενούμενων βοήθησαν, ώστε η Ζάλγκιρις να εγκλωβιστεί στην άμυνα της ομάδας τους. Η Φενέρμπαχτσε αντιθέτως στην άλλη πλευρά του παρκέ αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα, αλλά τα περισσότερα εξ αυτών της τα έλυσε ο Μάρκο Γκούντουριτς, ο οποίος σημείωσε τους 14 από τους 17 πόντους του στην τρίτη και στην τέταρτη περίοδο.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Οι φιλοξενούμενοι ήταν άστοχοι πίσω από την γραμμή των 6,75 μέτρων (10/34 τρίποντα), αλλά πήραν τα 14 επιθετικά ριμπάουντ, υπέπεσαν μόλις σε 9 λάθη κι έκλεψαν 12 μπάλες.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι γηπεδούχοι βρίσκοντας ρυθμό από την πιεστική τους άμυνα κι έχοντας για οδηγό τον Γουόλκαπ έτρεξαν σερί 9-0 για το 11-5. στο 6'. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν μειώνοντας ως και τους δύο πόντους, αλλά η Ζάλγκιρις διατήρησε το προβάδισμα ως το τέλος της περιόδου (19-15). Η Ζάλγικρις στην δεύτερη περίοδο είχε 3/3 τρίποντα με τους Βέστερμαν, Γουόλτερς και Βέστερμαν κι έφτασε ως το +9 (26-17 στο 14', 29-20 στο 15' και 32-23 στο 17'), αλλά η Φενέρμπαχτσε δεν την άφησε να ξεφύγει περισσότερο. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς μάλιστα με κάποια μικρά ξεσπάσματα "ροκάνισε" την διαφορά και με τρίποντο του Σλούκα μείωσε σε απόσταση ενός σουτ στο τέλος του ημιχρόνου (34-31).

Η Φενέρμπαχτσε στην τρίτη περίοδο βελτίωσε αισθητά την άμυνά της και ο Γκούντουριτς ανέλαβε να την οδηγήσει στο 37-41 στο 24'. Ο Ντέιβις με 4 διαδοχικούς πόντους ισοφάρισε για την ομάδα του (41-41, 27'), αλλά ο Γκούντουριτς φρόντισε η Φενέρ να κλείσει την περίοδο προηγούμενη με 3 πόντους (46-49).

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς συνέχισε να παίζει πάρα πολύ καλή άμυνα, αλλά δεν κατάφερε να προηγηθεί με διαφορά μεγαλύτερη των 6 πόντων (48-54, 35:40), γεγονός που δεν έμεινε ανεκμετάλλευτο από τους γηπεδούχους, οι οποίοι μείωσαν σε 53-54 (36:35) με τους Ντέιβις και Γουόλτερς. Η Φενέρ, όμως, με τρίποντο του Μέλι και όμορφη συνεργασία των Σλούκα και Βέσελι ξέφυγε με 54-59 (38.26), ενώ 41 δευτερόλεπτα πριν από την λήξη ο Μαχμούτογλου έγραψε το 56-62 πίσω από την γραμμή των 6,75 μέτρων. Ο Γουόλκαπ αστόχησε από κοντά, o Σλούκας στο 39:36 έμεινε ψύχραιμος για το 56-64 κι εντέλει η Φενέρμπαχτσε επικράτησε με 66-57.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Οι φίλοι της Ζάλγκιρις για ακόμα μία φορά στάθηκαν με δυναμικό τρόπο στο πλευρό της αγαπημένης τους ομάδας, καθώς - όπως συνηθίζουν - εξαφάνισαν τα εισιτήρια της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι μάλιστα φρόντισαν η Zalgirio Arena να είναι καταπράσινη, καθώς μοίρασαν μπλουζάκια στους φιλάθλους και όπως ενημέρωσε η EuroLeague "κόπηκαν" 15.517 εισιτήρια. Επίσης, το "παρών" στη Zalgirio Arena μεταξύ άλλων έδωσαν ο Γιόνας Βαλαντσιούνας και ο Γιόνας Καζλάουσκας.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ, Ράντοβιτς, Ντιφαλά.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-15, 34-31, 46-49, 57-66

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 9, Τόμπσον 2 (7 ριμπάουντ), Γουόλτερς 15 (3/4 τρίποντα), Γουόλκαπ 7, Βέστερμαν 3 (1), Μιλάκνις 5( 1), Γουάιτ 6, Γκριγκόνις 4, Καβαλιάουσκας, Ουλανόβας 6 (1).

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Γκριν, Μέλι 5 (1), Μαχμούτογλου 6 (2), Κάλινιτς 2, Σλούκας 9 (1), Γκούντουριτς 17 ()3), Βέσελι 10, Γκιουλέρ 2, Ντίξον 5 (1), Ντουβερίογλου 2, Ντατόμε 8 (2).

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις: δ14/35 δίποντα, 6/17 τρίποντα, 11/16 βολές, 31 (23 αμυντικά - 8 επιθετικά) ριμπάουντ, 11 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 15 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 11/25 δίποντα, 10/34 τρίποντα, 14/17 βολές, ριμπάουντ, 32 (18 αμυντικά - 14 επιθετικά) 13 ασίστ, 12 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 9 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: H Ζάλγκιρις και η Φενέρμπαχτσε θα κοντραριστούν εκ νέου τη Μ. Πέμπτη (25/4, 20:00) στην Zalgirio Arena, ενώ αν η σειρά οδηγηθεί σε πέμπτο ματς, αυτό θα διεξαχθεί την Τρίτη του Πάσχα (30/4, 20:45) στην Κωνσταντινούπολη.

Photo credits: Eurokinissi