Ζάλγκιρις - Χίμκι 96-85: Αποφασισμένη για οκτάδα

Η Ζάλγκιρις κέρδισε και τη Χίμκι (96-85), έχοντας έξι νίκες στα τελευταία επτά της παιχνίδια και συνεχίζει να αυξάνει τις πιθανότητές της για πρόκριση στα playoffs της EuroLeague.

Καταιγιστική είναι η Ζάλγκιρις τον τελευταίο ενάμιση μήνα. Η λιθουανική ομάδα κέρδισε και τη Χίμκι και έφτασε να έχει έξι νίκες στις τελευταίες επτά αγωνιστικές, πιέζοντας ακόμα περισσότερο για την οκτάδα.

O MVP

Ο Ζακ Λεντέι είχε πηθωρική παρουσία, τόσο στο πρώτο μέρος όσο και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Τελείωσε το ματς με 23 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 7 κερδισμένα φάουλ. Καθοριστικός και ο Κέι Σι Ρίβερς στο τέταρτο δεκάλεπτο με τέσσερα σερί τρίποντα.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Η Ζάλγκιρις είχε 7 τρίποντα στο πρώτο μέρος και 7 στο δεύτερος, πέντε εκ των οποίων ήταν στην τέταρτη περίοδο, τα τέσσερα από τον Ρίβερς. Οι Λιθουανοί ξεκίνησαν με τέσσερα σερί τρίποντα, με τον Αμερικανό να κάνει τη διαφορά. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Ρίβερς σκόαρε μόνο με τρίποντο (5/8).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Ζάλγκιρις μπήκε... αφηνιασμένη στο παρκέ και συνέχισε να επιβεβαιώνει τη δαιμονιώδη της φόρμα, με τρομερή παρουσία και στις δύο άρκες του παρκέ. Με τον Ζακ Λεντέι μπροστάρη, με φοβερή ευστοχία από την περίμετρο και πιεστική άμυνα, οι Λιθουανοί πίεσαν τους Ρώσους, τους υποχρέωσαν σε λάθη και σουτ κακών προϋποθέσεων και έθεσαν εξ αρχής τους δικούς τους όρους στο ματς. Η διψήφια διαφορά δεν άργησε να έρθει (29-15 πρώτο δεκάλεπτο), ενώ όταν τα τρίποντα έγιναν 6/8 ήρθε και το +20 για τη Ζάλγκιρις που βρήκε 12 πόντους από τον Λεντέι, 9 από τον Μιλάκνις και 8 από τον Λεκαβίτσιους. Στην άλλη πλευρά, η Χίμκι των 8 λαθών στο πρώτο μέρος και με 3/10 τρίποντα, είχε 12 πόντους από τον Τίμα, 8 από τον Γερέμπκο και 7 από τον Σβεντ. Βρήκε... τοίχο στη λιθουανική άμυνα, ενώ δεν είχε τρόπο να αντιμετωπίσει την καλή κυκλοφορία των γηπεδούχων με το ημίχρονο να κλείνει στο 50-34.

Το ξεκίνημα της Χίμκι στο δεύτερο μέρος ήταν αισθητά καλύτερο. Με επιμέρους 2-8 κατάφερε να κάνει μονοψήφια τη διαφορά, με την οποία έκλεισε την τρίτη περίοδο (64-58). Σε αυτό το δεκάλεπτο, η Ζάλγκιρις δεν ήταν συγκεντρωμένη, έκανε 6 λάθη (είχε μόλις 2 στο πρώτο μέρος). Αντίθετα, η Χίμκι συνέχισε να έχει "καυτό" τον Τίμα (έφτασε τους 18 πόντους), όπως και τον Γερέμπκο, ενώ στον... χορό μπήκε και ο Σβεντ (18 πόντους).

Όλα αυτά, όμως, κράτησαν λίγο για τους Ρώσους που έχουν να θυμούνται μόνο το καλό τους τρίτο δεκάλεπτο. Κι αυτό διότι, η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τέσσερα σερί τρίποντα των γηπεδούχων, τα τρία του Ρίβερς (έβαλε και τέταρτο στη συνέχεια), για να επαναφέρουν διψήφια διαφορά, την οποία και κράτησαν μέχρι τέλους (96-85).

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Καυτή ατμόσφαιρα στη Zalgirio Arena από τους 13.551 Λιθουανούς.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Σέμες, Ρόσι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-15, 50-34, 64-58, 96-85

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Γουόκαπ 4 (7 ασίστ), Ρίβερς 15 (5), Λεκαβίτσιους 14 (6/6 δίποντα, 4 ασίστ), Χέις 8 (2), Γιανκούνας 4, Μιλάκνις 12 (3), Γκέμπεν, Λεντέι 23 (7/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Λαντέιλ 6, Ουλανόβας 10 (2).

ΧΙΜΚΙ (Κουρτινάιτις): Σβεντ 24 (3), Κράμερ 2, Μπούκερ 8, Τίμα 20 (4), Γερέμπκο 17 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Γκιλ, Γιόβιτς 10 (2), Μπέρτανς.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις: 23/32 δίποντα, 14/28 τρίποντα, 8/10 βολές, 24 ριμπάουντ, 29 ασίστ, 6 κλεψίματα, 0 λάθη, 2 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Χίμκι: 25/35 δίποντα, 10/24 τρίποντα, 9/19 βολές, 28 ριμπάουντ, 24 ασίστ, 6 κλεψίματ,α 14 λάθη, 1 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Η Ζάλγκιρις πηγαίνει στην Αγία Πετρούπολη για το ματς με τη Ζενίτ (5/3, 19:00), ενώ η Χίμκι υποδέχεται τη Φενέρμπαχτσε στις 6/3 (19:00).