Ζάλγκιρις - Ζενίτ 70-82: Déjà vu από ΣΕΦ και "διπλό" στην παράταση οι Ρώσοι

EUROLEAGUE / ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΖΕΝΙΤ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)
EUROLEAGUE / ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΖΕΝΙΤ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Η Ζενίτ φλέρταρε με αυτοκτονία και στο Κάουνας, ωστόσο στην παράταση υπερίσχυσε ξανά το ένστικτο της, επικρατώντας 82-70 της Ζάλγκιρις και παίρνοντας τη δεύτερή της νίκη.

Σε ένα ματς "καρμπόν" με εκείνο του ΣΕΦ, η Ζενίτ είχε ξανά το προφίλ του ιδανικού αυτόχειρα στο τέλος, ωστόσο κατάφερε να πάρει τη νίκη επί της Ζαλγκίρις στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης!

Οι Ρώσοι ήταν τρεις πόντους μπροστά 3'' πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας (59-62), ωστόσο ο Ρένφρο έκανε φάουλ σε "σκοτωμένο" σουτ του Λεκαβίτσιους πίσω από το κέντρο! Ο Λιθουανός με 3/3 βολές έστειλε το ματς στην παράταση και κράτησε τη Ζάλγκιρις ζωντανή, στο έξτρα πεντάλεπτο όμως μίλησε ο Πονίτκα. Με 9 δικούς του συνεχόμενους πόντους οδήγησε τους Ρώσους σε μία καθολική κυριαρχία στο παρκε (8-20 επιμέρους σκορ) και στη δεύτερη νίκη τους στη φετινή EuroLeague. Τρίτη ήττα για τους Λιθουανούς, δεύτερη εντός έδρας.

Ο MVP

Ο Πονίτκα ήταν ο άνθρωπος του αγώνα, όπως και στο ΣΕΦ, στην προηγούμενη νίκη δηλαδή της Ζενίτ, πρώτη της στη EuroLeague. Ο Πολωνός τελείωσε το ματς με 19 πόντους, ενώ παράλληλα είχε 7 ριμπάουντ και 5 κερδισμένα φάουλ με 27 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Το σημαντικότερο όλων βέβαια ήταν ότι πέτυχε μεγάλα καλάθια, όπως το goal-foul στο τέλος της κανονικής διάρκειας (57-61), ενώ στην παράταση πέτυχε 9 σερί πόντους άνοιξε τη διαφορά και τελείωσε (έστω και με δεύτερη προσπάθεια) το ματς.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Οι δύο ομάδες ήταν πάρα πολύ άστοχες για το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Η Ζάλγκιρις ξεκίνηε με 0/8 τρίποντα, ενώ αμφότερες είχαν 3/15 και 3/12 τρίποντα στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου. Η Ζάλγκιρις έμεινε χαμηλά στο σκοράρισμα παρά τα 15 επιθετικά ριμπάουντ. Από τους Ρώσους, ο Αλμπισί είχε 0/7 σουτ, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως η Ζενίτ είχε και 8 μπλοκ!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Ζάλγκιρις ξεκίνησε με μεγάλη αστοχία από την περίμετρο (0/4 τρίποντα) και παρά τα 5 επιθετικά της ριμπάουντ βρέθηκε πίσω στο σκορ με τον Αγιόν να οδηγει με 6 πόντους την ομάδα του (7-9) στο πρώτο πεντάλεπτο. Οι γηπεδούχοι μετέφεραν την αστοχία τους και κοντά στο καλάθι με 4/11 δίποντα, ωστόσο η εστίασή τους στη ρακέτα, τους έστειλε στις βολές και τους έδωσε σκορ από τη γραμμή χάρη σε 5 εύστοχες του Ουλανόβας. Συν τοις άλλοις, οι 6 πόντοι του Χέιζ ολοκλήρωσαν την ανατροπή (18-14) και το πρώτο δεκάλεπτο.

Η αστοχία από την περίμετρο έμοιαζει με... επιδημία στο παρκέ, Ζάλγκιρις είχε 0/8 (!) τρίποντα, η Ζενίτ 2/9 και το σκορ παρέμεινε χαμηλό στο 15' (20-19). Ο Αγιόν συνέχισε να προσφέρει (έφτασε τους 8 πόντους) κι όσο οι γηπεδούχοι πετούσαν στα σκουπίδια τα (9) επιθετικά ριμπάουντ, οι Ρώσοι έβρισκαν έδαφος να περνούν μπροστά (22-27) στο 17'. Το πρώτο εύστοχο μακρινό σουτ ήρθε από τον πρώτο "διψήφιο" του ματς (Ουλανόβας) στο 19', με το ημίχρονο να λήγει ισόπαλο (28-28) και το ματς να είναι κάτω του μετρίου από πλευράς ποιότητας.

Το παιχνίδι παρέμεινε κακό ποιοτικά αλλά και ισορροπημένο (35-35 στο 25') μεταξύ δύο ομάδων που ήταν πολύ άστοχες και έκαναν σωρεία λαθών. Το τρίποντο του Λεκαβίτσιους έδωσε ισχνό και προσωρινό προβάδισμα στους γηπεδούχους που είχαν 4 εύστοχα τρίποντα (στα 17), όσα δηλαδή και οι Ρώσοι (σε 13 προσπάθειες), που μάλιστα είχαν και ίδιο αριθμό εύστοχων διπόντων με ίδιες προσπάθειες (9/24). Η στόχευση της Ζενίτ στο low post, όμως, έφερε το καλάθι του Άιβερσον που έβαλε ξανά μπροστά τους φιλοξενούμενους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (43-44).

Οι Λαντέιλ και Πονίτκα πέτυχαν τα πρώτα τους μακρινά σουτ στο 34', ενώ η Ζενίτ έγινε η πρώτη ομάδα που έφτασε τους 50 πόντους και άρχισε να "ανοίγει" τη διαφορά (46-54) με 4' για τη λήξη. Ο Μιλάκνις θα πετύχει το πρώτο δικό του τρίποντο και πιο σημαντικό στο ματς, μειώνοντας στον πόντο (57-58) με 55'' για τη λήξη, αλλά ο Πονίτκα με μεγάλο καλάθι (και φάουλ) έβαλε μπροστά τους Ρώσους (57-61). Ο Λεκαβίτσιους, όμως, με κερδισμένο φάουλ σε προσπάθεια να σουτάρει πίσω από το κέντρο (!) έστειλε το ματς στην παράταση με 3/3 βολές!

Εκεί ανέλαβε ο Πονίτκα που έβαλε 9 σερί πόντους και ώθησε την ομάδα του σε μία καθολική υπεροχή στο έξτρα πεντάλεπτο.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Την παραδοσιακά θερμή τους ατμόσφαιρα χάρισαν για μία ακόμη φορά οι 13.189 Λιθουανοί στην εξέδρα, ενώ ανάμεσά τους υπήρχαν και κάποιοι Ρώσοι.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρες, Πατέρνικο, Τραβίτσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-14, 28-28, 43-44, 62-62 (κ.α.), 70-82 (παρ.)

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Γουόκαπ 6 (3/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 7 ασίστ, 6 λάθη), Πέρεζ, Λεκαβίτσιους 6 (0/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/3 βολές), Χέις 10 (0/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γιανκούνας (0/3 σουτ), Μιλάκνις 3 (1), ΛεΝτέι 12 (4/9 δίποντα, 4/5 βολές, 10 ριμπάουντ), Λαντέιλ 9 (1), Γκριγκίνις 10 (3/5 τρίποντα), Ουλανόβας 12 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ).

ΖΕΝΙΤ (Πλάθα): Άιβερσον 10 (6 ριμπάουντ), Αλμπισί 1 (0/7 σουτ, 1/2 βολές), Πονκρασόφ 7 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Χόλινς 10 (1), Τόμας 8 (4 ριμπάουντ), Ρένφρο 5 (1), Κοστόφ 2, Πούσκοφ, Τρούσκιν 3 (1/4 τρίποντα), Αμπρομάιτις 6 (1), Πονίτκα 19 (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Αγιόν 11 (5/11 δίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 λάθη).

Τα ομαδικά στατιστικά - Ζάλγκιρις: 14/36 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 21/22 βολές, 37 ριμπάουντ (22+15), 13 ασίστ, 4 κλεψίματα, 15 λάθη και 3 τάπες

Τα ομαδικά στατιστικά - Ζενίτ: 20/41 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 21/27 βολές, 36 ριμπάουντ (22+14), 16 ασίστ, 11 κλεψίματα, 11 λάθη και 8 τάπες

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Ζαλγκίρις θα αντιμετωπίσει τη Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη (1/10, 19:00), ενώ η Ζενίτ θα υποδεχτεί την ΤΣΣΚΑ στην Αγία Πετρούπολη την ίδια μέρα (19:45).

Photo Credits: Eurokinissi