Ζενίτ - Άλμπα 81-83: Ο Ρενέσες κέρδισε τον Πασκουάλ στο ντεμπούτο του

Η Ζενίτ κέρδιζε σε όλο το ματς, έφτασε να προηγείται και με 13 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου, κι όμως ηττήθηκε από την Άλμπα (81-83) στο ντεμπούτο του Τσάβι Πασκουάλ.

Είχε προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Είδε τη διαφορά να γίνεται διψήφια στο δεύτερο μέρος και να φτάνει μέχρι και τους 13 πόντους 3' πριν την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου. Κι όμως, έχασε το προβάδισμα για πρώτη φορά στο παιχνίδι στο 35' και εν τέλει έχασε και το παιχνίδι, στο ντεμπούτο του Τσάβι Πασκουάλ στον πάγκο της.

Η Ζενίτ έδωσε κάποια πρώτα δείγματα αλλαγής στο πρώτο παιχνίδι του Καταλανού, δεν κατάφερε όμως να αποφύγει την τέταρτη σερί ήττα, χάνοντας και από την Άλμπα.

O MVP

Χωρίς τον Χέρμανσον, η Άλμπα δεν θα μπορούσε, όχι να πάρει το ματς, όχι να το ανατρέψει, αλλά ούτε να μειώσει τη διαφορά των 13 πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου. Κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι, την οδήγησε σε όλη τη διάρκειά του και έκανε ένα πολύ μεγάλο ματς. Πέτυχε 24 πόντους με 7/11 δίποντα και 2/3 τρίποντα, κατέβασε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ και συγκέντρωσε 27 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Πολύ καλό ματς και ο Σίκμα με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ σημαντικός ήταν και ο Γκιφάι.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Η Άλμπα έκανε ένα πολύ κακό ξεκίνημα και συγκεκριμένα ένα κακό πρώτο δεκάλεπτο. Είχε 7 λάθη μόνο στην πρώτη περίοδο. Τελείωσε, όμως, το ματς με 10, πράγμα που σημαίνει ότι έκανε μόλις τρία στις υπόλοιπες τρεις περιόδους. Από την άλλη, η Ζενίτ είχε μόλις 2 λάθη στο πρώτο δεκάλεπτο κι όμως τελείωσε με 16 το ματς.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το πλάνο του Τσάβι Πασκουάλ για τη Ζενίτ ήταν ξεκάθαρο από την αρχή του αγώνα. Χαμηλός ρυθμός, έμφαση στην άμυνα με πολλή πίεση στην πίσω πλευρά του παρκέ και υπομονή με δημιουργία στην επίθεση. Εκεί, ρόλο οργανωτή διαδραμάτιζε από το high post ο Αγιόν, ενώ ο Χόλινς ήταν ο κύριος εκφραστής στο σκοράρισμα των Ρώσων που με 8 πόντους έδωσε από νωρίς μία διαφορά ασφαλείας (21-12). Αυτή εκτοξεύτηκε στους 10 πόντους στο τέλος του δεκαλέπτου (25-15), με τους γηπεδούχους να έχουν 8 ασίστ, 4/6 τρίποντα και 4 κλεψίματα, υποχρεώνοντας τους Γερμανούς σε 7 λάθη σε μία περίοδο.

Η Άλμπα μπήκε καλύτερα στη δεύτερη περίοδο και με 8 συνεχόμενους πόντους είχαν επιμέρους 2-10 για να φέρουν τη διαφορά στο καλάθι (27-25) στο 15'. Η Άλμπα κατάφερε να φέρει τον ρυθμό στα επίπεδα που ήθελε, ενώ στην εξίσωση μπήκε και ο Γκιεντράιτις. Οι Ρώσοι ωστόσο είχαν και πάλι τις λύσεις, με "διψήφια" τριάδα: Χόλινς, Τόμας και Αγιόν έφτασαν τους 10 πόντους, έκαναν πολύ καλή δουλειά στη ρακέτα (με μπροστάρη τον Μεξικανό) και κράτησαν μία διαφορά τεσσάρων πόντων στο ημίχρονο (42-38).

Οι Ρώσοι είχαν τον έλεγχο του ματς και στην τρίτη περίοδο, τουλάχιστον στη μεγαλύτερη διάρκειά της. Η διαφορά πήγε σε διψήφια επίπεδα (έφτασε μέχρι και τους 13 πόντους), μέχρι να αποδώσει το αγαπημένο παιχνίδι της Άλμπα. Με συνεχόμενα τρίποντα των Έρικσον και Σίκμα, που πήραν τη σκυτάλη του Χέρμανσον (είχε 19 πόντους σε εκίνο το σημείο), οι Γερμανοί κατέβασαν τη διαφορά στους 4 πόντους και ξαναμπήκαν στο ματς, που μάλιστα έγινε ντέρμπι στα τελευταία λεπτά.

Με τρίποντο του Σίκμα και καλάθι (και φάουλ) του Γκιεντράιτις, η διαφορά έπεσε στον... πόντο (68-67) με 5' για το τέλος. Οι Γερμανοί μάλιστα πέρασαν και μπροστά με νέο γκολ-φόυλ του Κάβανο για το 68-70, που ήταν και το πρώτο προβάδισμα των φιλοξενούμενων (στο 35'). Από εκείνο το σημείο και μέχρι το τέλος, ο Χέρμανσον με τον Γκιφάι κράτησαν τα ηνία για την ομάδα τους, οδηγώντας τη στη νίκη (81-83).

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στη Sibur Arena βρέθηκαν 3.726 φίλοι της ρωσικής ομάδας.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιόβτσιτς, Βίλιους, Φούφης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-15, 42-38, 64-58, 81-83

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Άιβερσον 8 (4 ριμπάουντ), Αλμπισί 3 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Πονκρασόφ 1, Χόλινς 15 (3/7 τρίποντα), Τόμας 19 (5/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κοστόφ (0/3 σουτ, 3 ασίστ), Τρούσκιν 3 (1), Βορόνοφ 4 (1), Ζούμπκοφ 4 (2/7 σουτ), Αμπρομάιτις 11 (1/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Αγιόν 12 (6/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

ΑΛΜΠΑ (Ρενέσες): Γκιφάι 8 (1), Ντίλοου, Έρικσον 5 (1), Μάτισεκ 5 (1), Χέρμανσον 24 (7/11 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Νίκιτς 3, Γκεντράιτις 14 (1/6 τρίποντα), Κάβανο 6 (1), Νόκο 8 (4 ριμπάουντ, 4 λάθη), Σίκμα 10 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 λάθη).

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζενίτ: 22/35 δίποντα, 9/25 τρίποντα, 10/12 βολές, 35 ριμπάουντ (23+12), 22 ασίστ, 6 κλεψίματα, 16 λάθη, 3 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα: 21/40 δίποντα, 9/22 τρίποντα, 14/19 βολές, 29 ριμπάουντ (18+11), 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 10 λάθη, 2 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Η Ζενίτ υποδέχεται την Μπάγερν στις 27/2 (19:00), ενώ η Άλμπα Βερολίνου θα αντιμετωπίσει εντός έδρας την Αναντολού Εφές το ίδιο βράδυ (21:00).

Photo Credits: Eurokinissi