Ζενίτ - Μακάμπι 71-82: Πάτησε το γκάζι στο Β' μέρος και συνεχίζει στην τετράδα

Εντός τετράδας έμεινε η Μακάμπι Τελ Αβίβ, που πήγε με 10 παίκτες στην Αγία Πετρούπολη, ήταν σοβαρή στο Β' μέρος και δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στη Ζενίτ.

Τη δέκατη νίκη της σε 14 αγώνες της κανονικής περιόδου της EuroLeague 2019/20 πήρε η Μακάμπι το βράδυ της Τρίτης, καθώς πέρασε από τη Sibur Arena της Αγίας Πετρούπολης με εύκολη επικράτηση επί της Ζενίτ (82-71) που με τη σειρά της έπεσε στο 3-11 και έμεινε στην τελευταία θέση της κατάταξης. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος δεν είχε τους τραυματίες Τζον Ντιμπαρτολομέο, Νέιτ Γουόλτερς, Όμρι Κάσπι, Ταρίκ Μπλακ, δεν είχε ούτε τον Άαρον Τζάκσον που αποκτήθηκε τη Δευτέρα (16/12), έκανε κακή εμφάνιση στο πρώτο μέρος και κυρίως στο δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο στο δεύτερο πάτησε το γκάζι και δεν έδωσε δικαιώματα στους Ρώσους που έπαιξαν χωρίς τον Όστιν Χόλινς.

Ο MVP

Όσοι έπαιξαν από τη Μακάμπι πραγματικά βοήθησαν, κορυφαίος όλων ήταν όμως ο Οθέλο Χάντερ που σκόραρε 15 πόντους από 5/8 δίποντα και 5/6 βολές, μάζεψε πέντε ριμπάουντ, έδωσε τρεις ασίστ, έκλεψε μία μπάλα και κέρδισε πέντε φάουλ από τους αντιπάλους του. Ο Αμερικανός συγκέντρωσε 19 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης σε 23 λεπτά συμμετοχής.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Οκτώ ασίστ για έξι λάθη είχε η Μακάμπι στο πρώτο δεκάλεπτο, δεν εκτέλεσε όμως βολή την ώρα που η Ζενίτ έκλεινε την περίοδο με 6/6. Η ομάδα του Τελ Αβίβ είχε στη δεύτερη 0/6 τρίποντα, στο τέλος της βραδιάς όμως η άμυνά της και η αποτελεσματικότητά της κοντά στο καλάθι ήταν τα δύο στοιχεία που την οδήγησαν στη νίκη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τον Μπράιαντ και τον Χάντερ να μπαίνουν καλά στο ματς, η Μακάμπι πήρε από νωρίς το προβάδισμα (6-10 στο 4'), αλλά δεν ήταν προσεκτική. Βρέθηκε να χάνει με τέσσερις (19-15) πριν ισορροπήσει στο 21-21 στο τέλος της πρώτης περιόδου, στην οποία είχε μεν 6/11 δίποντα και 3/3 τρίποντα αλλά και έξι λάθη που εκμεταλλεύθηκε η Ζενίτ. Το ματς συνέχισε να είναι σκληρό και έγινε πολύ πιο φίζικαλ, τα ποσοστά των δύο ομάδων έπεσαν αισθητά στο δεύτερο δεκάλεπτο, το επί μέρους 9-9 σε εννέα λεπτά οδήγησε στο 30-30 του 19' και στο ημίχρονο οι δύο μονομάχοι μετρούσαν 20 λάθη και 5/19 τρίποντα με τη Μακάμπι να δείχνει πιο καταπονημένη από τους Ρώσους.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο με ένα μικρό 6-0 για το +7 (30-37 στο 22'), ο Γουίλμπεκιν πήρε προσπάθειες κι ο Ζούσμαν έγραψε το 32-42, για να καλέσει ο Πλάθα timeout στο 23'. Δεν άλλαξε κάτι προς το καλύτερο για τους γηπεδούχους, που βρέθηκαν στο -15 (34-49) και το -17 (39-56) με αποτέλεσμα το ματς να κριθεί σχετικά νωρίς, τουλάχιστον βάσει όσων είδαμε στο πρώτο μέρος. Η Ζενίτ μείωσε στους δώδεκα (55-67) με τον Ρένφρο στο 35', εκεί όμως ο Γουίλμπεκιν σκόραρε τρίποντο από τα επτάμιση μέτρα και έκοψε οριστικά την όρεξη των αντιπάλων του για τη δέκατη νίκη της ομάδας του σε 14 αγώνες τηξς φετινής κανονικής περιόδου.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 3810 θεατές παρακλούθησαν την αναμέτρηση στη Sibur Arena.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ, Μπολτάουζερ, Ράιτερ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-21, 30-31, 42-59, 71-82

ΖΕΝΙΤ (Πλάθα): Άιβερσον 4 (10 ριμπάουντ), Αλμπισί 4 (1/7 σουτ), Πονκράσοφ, Τόμας 15 (2/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Ρένφρο 7 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο), Κβοστόφ 9 (1), Πούσκοφ 2, Τρούσκιν 6 (2/7 σουτ), Βορόνοφ (0/9 σουτ), Αμπρομάιτις 10 (2), Αγιόν 14 (6/8 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη)

ΜΑΚΑΜΠΙ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 12 (3/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Έισι 5 (1), Γουίλμπεκιν 8 (0/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη), Καλογιάρο 9 (2/2 δίποντα, 5/6 βολές), Χάντερ 15 (5/8 δίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Σάντι Κοέν, Αβντίγια 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντόρσεϊ 17 (4/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τζέικ Κοέν, Ζούσμαν 9 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζενίτ: 16/36 δίποντα, 9/31 τρίποντα, 12/14 βολές, 32 ριμπάουντ (18 αμυντικά - 14 επιθετικά), 14 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι: 20/35 δίποντα, 8/18 τρίποντα, 18/22 βολές, 23 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 3 επιθετικα), 22 ασίστ, 10 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 16 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Ζενίτ θα πάει στην Κωνσταντινούπολη για να παίξει με τη Φενέρμπαχτσε (19/12 στις 19:45), ενώ η Μακάμπι θα υποδεχθεί στο Τελ Αβίβ τον Παναθηναϊκό (19/12 στις 21:05).

Photo credits: Maccabi Tel Aviv