ΜΠΑΣΚΕΤ

Δύσκολα το 1-0 στα ημιτελικά της Σερβίας ο Ερυθρός Αστέρας

Ψύχραιμος στην τέταρτη περίοδο, ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε τη Μέγκα Μπέμαξ και έκανε το 1-0 στην ημιτελική σειρά του σερβικού πρωταθλήματος.

Τα ημιτελικά του σερβικού πρωταθλήματος ξεκίνησαν για τον Ερυθρό Αστέρα με δύσκολη εντός έδρας νίκη επί της Μέγκα Μπέμαξ (83-72), σε ένα ματς στο οποίο η ομάδα του Μίλαν Τόμιτς τα βρήκε σκούρα μέχρι την τέταρτη περίοδο. Με τον Γκόγκα Μπιτάτζε απέναντί τους, οι γηπεδούχοι στηρίχθηκαν στον Μπίλι Μπαρόν και τον Κέι Σι Ρίβερς (ήταν πολύ άστοχος, αλλά από τους ελάχιστους που είχαν πείσμα) για να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα, πέτυχαν 16 πόντους από λάθη των αντιπάλων και βρήκαν 46 από τους αναπληρωματικούς τους.

Ο Μπιτάτζε γέμισε με μαγικό τρόπο τη στατιστική του, ωστόσο ταλαιπωρήθηκε από φάουλ (είχε 5 σε κάτι λιγότερο από 26 λεπτά συμμετοχής), με τον πρώην παίκτη της ΑΕΚ, Έντιν Άτιτς, να κάνει και αυτός σημαντική δουλειά σε όλους τους τομείς. Η Μέγκα πληγώθηκε από το περιφερειακό της σουτ (6/22 τρίποντα, 27%), είχε περισσότερα λάθη από ασίστ (15/17) και πέταξε στα σκουπίδια 12 βολές για να λυγίσει στο φινάλε και να χάσει μια μεγάλη ευκαιρία για το μπρέικ στη Χάλα Πιονίρ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-17, 38-40, 58-57, 83-72

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Τόμιτς): Ότζο 4 (4/6 βολές, 5 λάθη), Λάζιτς 2, Νταβίντοβατς, Φαγέ 7 (9 ριμπάουντ), Μπαρόν 24 (5/11 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Σίμανιτς, Τσόβιτς 14 (2), Ντόμπριτς 13 (6/9 δίποντα), Ρίβερς 17 (4/10 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Ρίστιτς 2

ΜΕΓΚΑ ΜΠΕΜΑΞ (Μιλόγεβιτς): Φούντιτς 10, Μπιτάτζε 12 (4/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 μπλοκ), Άστσεριτς 20 (4/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Άτιτς 9 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μοκόκα 5 (1), Γιάνγιτς 2, Τσάραπιτς 8 (8/14 βολές), Ίλιτς 6