ΜΠΑΣΚΕΤ

Ζάλγκιρις: Πήρε πίσω τον θρόνο της

Η Ζάλγκιρις επιβλήθηκε της Ρίτας (80-60) και κατέκτησε το Κύπελλο στη Λιθουανία, ανακτώντας τα σκήπτρα που έχασε πέρσι από την αποψινή της αντίπαλο.

Ο πρώτος τίτλος της σεζόν στη Λιθουανία κατέληξε στα χέρια των παικτών του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, οι οποίοι πήραν εκδίκηση για την περσινή ήττα στον τελικό από τη Ρίτας. Η Ζάλγκιρις πάτησε το γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο και έφτασε στην επικράτηση σε βάρος της ομάδας του Νταΐνιους Αντομάιτις (80-60), για να προσθέσει ακόμη έναν τίτλο στο παλμαρέ της.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο μέρος, πριν η άμυνα των πράσινων αναλάβει δράση -στο τρίτο δεκάλεπτο- και κάνει τα πάντα πολύ πιο απλά. Ο Ζακ ΛεΝτέι (13 πόντοι) και ο Εντγκάρας Ουλανόβας (13 πόντοι) ήταν αυτοί που ηγήθηκαν επιθετικά απέναντι στη Ρίτας, η οποία τελείωσε τον αγώνα με 18/55 εντός παιδιάς.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 39-36, 60-43, 80-60.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Γουόκαπ 5 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Γιανκούνας 8 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μιλάκνις 5 (1/6 τρίποντα), Λαντέιλ 11 (1), Ουλανόβας 13 (0/4 τρίποντα), Ρίβερς 5 (1/5 τρίποντα), Λεκαβίτσιους 10 (1/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/6 βολές), Χέιζ 6, Λουκοσιούνας, Γκέμπεν 3, Γιοκουμπάιτγις 1, ΛεΝτέι 13 (4 ριμπάουντ).

ΡΙΤΑΣ (Αντομάιτις): Χόλογουεϊ 9, Κρουζ 14 (1/5 τρίποντα), Μπλάζεβιτς, Μπέρστοου 1 (0/6 σουτ, 1/2 βολές), Μπουτκεβίτσιους 8 (1), Σιρβίντις 4 (1), Μπιτσκαούσκις, Γκεντράιτις 3, Γκιρντζιούνας, Μπέντζιους 13 (6 ριμπάουντ), Καϊρί 8 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Photo Credits: BC Zalgiris Kaunas / Twitter