FIBA WORLD CUP

FIBA U17: Επίδειξη δύναμης από τα φαβορί

Οι Αμερικανοί, οι Καναδοί και οι Γάλλοι έκαναν πάλι επίδειξη δύναμης στο Παγκόσμιο Κύπελλο Παίδων. Απίστευτο ρεκόρ λαθών από τους Σέρβους (38) κόντρα στους Αμερικανούς! Κακός ο Ποκουσέβσκι (VIDEOS).

Η φάση των ομίλων ολοκληρώθηκε στο Παγκόσμιο Κύπελλο Παίδων που φιλοξενείται στο Ροσάριο και στη Σάντα Φε της Αργεντινής, με τα τρία μεγάλα φαβορί για τα μετάλλια να κάνουν πάλι επίδειξη δύναμης. Στο πλαίσιο της τελευταίας ημέρας των ομίλων οι ΗΠΑ διέλυσαν με συνοπτικές διαδικασίες τη Σερβία 93-61, παρότι τελείωσαν το ματς με 1/16 τρίποντα.

Η ομάδα του Ντον Σόγουολτερ ήταν πάντως τόσο πιεστική στην άμυνα, που προκάλεσε... 38 λάθη και έβαλε 41 πόντους από αυτά! Τη χειρότερή του εμφάνιση έκανε ο Αλεξέι Ποκουσέβσκι του Ολυμπιακού, που είχε 2 πόντους, 2/2 βολές, 0/6 σουτ, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 κοψίματα και 6 λάθη σε 17'22''.

Σαρωτική και η Γαλλία των Χέιζ-Καζαλόν

Μόνο με ντέρμπι κορυφής δεν έμοιαζε (και) η αναμέτρηση της Γαλλίας με την Κροατία για τον 4ο όμιλο. Οι "τρικολόρ" πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα απίστευτο σερί 20-0 από το 28' έως το 35' διέλυσαν τους Κροάτες 79-51. Η Γαλλία μετέτρεψε σε 35 άκοπους πόντους τα 26 λάθη της Κροατίας και είχε σε μεγάλη βραδιά δύο από τα τρία αστέρια τους, τους Κιλιάν Χέιζ και Μαλκόμ Καζαλόν. Στο άλλο παιχνίδι του 4ου ομίλου, η οικοδέσποινα Αργεντινή έσπασε το ρόδι και νίκησε δύσκολα τις Φιλιππίνες 74-71, αποφεύγοντας έτσι και τον Καναδά στο αποψινό νοκ-άουτ ματς για τη φάση των "16".

Για τρίτη συνεχόμενη φορά ο αγώνας της Αυστραλίας κρίθηκε στο τελευταίο σουτ. Μόνο που αυτή τη φορά οι “μπούμερς” ήταν αυτοί που χαμογέλασαν στο τέλος. Παρότι υπέπεσαν συνολικά σε 29 λάθη (!), οι Αυστραλοί νίκησαν το Πουέρτο Ρίκο 68-66 χάρις σε λέι-απ του Τράβερς 3,5’’ πριν από τη λήξη και κατέκτησαν την δεύτερη θέση στον 1ο όμιλο. Η ήττα αυτή δεν στοίχισε πάντως στους Πορτορικανούς, καθώς διατήρησαν την πρώτη θέση στην τριπλή ισοβαθμία που δημιουργήθηκε μετά την επιβλητική νίκη της Τουρκίας επί της Δομινικανής Δημοκρατίας με 95-62.

Στο ρελαντί ο Καναδάς

Στον 3ο όμιλο επίδειξη δύναμης έκανε πάλι ο Καναδάς, που διέλυσε τη Νέα Ζηλανδία 97-61, ενώ το Μαυροβούνιο χρειάστηκε να ανατρέψει διαφορά 12 πόντων στα τελευταία έξι λεπτά και να στείλει ο Κλιάγιτς το ματς στην παράταση με τρίποντο 1,7’’ πριν από τη λήξη, προκειμένου να καταβάλει την Αίγυπτο με 77-67. Το Μάλι, από τη μεριά του, επικράτησε εύκολα της Κίνας με 83-71 και σημείωσε την πρώτη νίκη του στο τουρνουά, με τους Κανουτέ και Μπαλό να έχουν μαζί 52 πόντους!

Τα αποτελέσματα της3ης ημέρας:

1ος όμιλος

Τουρκία-Δομινικανή Δημοκρατία 95-62 (Κουρτουλντούμ 31, Χαλτάλι 16π., 11ρ.)

Αυστραλία-Πουέρτο Ρίκο 68-66 (Τράβερς 15, Τζάκσον 14π., 15ρ. - Μιράντα 20π., 4κλ.)