ΜΠΑΣΚΕΤ

Προέλαση του Βελγίου και των φαβορί στο Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών

Οι ΗΠΑ, η Αυστραλία και το Βέλγιο έκαναν επίδειξη δύναμης στους "8" του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών. Στους "4" και η διοργανώτρια Ισπανία χάρις σε σερί 19-0 στην 4η περίοδο κόντρα στον Καναδά (VIDEO)!

Το Βέλγιο δεν αστειεύεται. Η ομάδα του Φιλίπ Μέστνταγκ διέλυσε την Γαλλία 86-65 και προκρίθηκε πανηγυρικά στους "4" του Παγκοσμίου Κυπέλλου, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τις ΗΠΑ. Το Βέλγιο μοίρασε 28 ασίστ και ξέφυγε ακόμα και με 28 πόντους διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο, μετατρέποντας τον τρίτο κατά σειρά προημιτελικό της διοργάνωσης σε έναν απροσδόκητο περίπατο.

Επίδειξη δύναμης έκανε αρκετή ώρα νωρίτερα και η Αυστραλία στον προημιτελικό με την Κίνα, την οποία διέλυσε 83-42, έχοντας το προβάδισμα από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης. Η Λίζα Καμπέιτζ δεν είχε πάλι αντίπαλο κάτω από τα δύο καλάθια, όπως και συνολικά η Αυστραλία, η οποία μάζεψε 19 ριμπάουντ παραπάνω και πέτυχε 48 πόντους μέσα από την ρακέτα.

Η Ισπανία μόνο εύκολο έργο δεν είχε στον τέταρτο -και πιο ανταγωνιστικό- προημιτελικό της ημέρας. Οι Ισπανίδες χρειάστηκαν ένα σερί 19-0 στην τέταρτη περίοδο για να ξεφύγουν στο σκορ και να νικήσουν τον Καναδά 68-53, παίρνοντας έτσι την πρόκριση για τους "4" της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσουν την πανίσχυρη -και αήττητη έως τώρα- Αυστραλία.

Στο μεταξύ, οι ΗΠΑ δυσκολεύτηκαν επί ένα ημίχρονο από τη Νιγηρία, εντούτοις έκαναν ένα επιμέρους 25-5 στην τέταρτη περίοδο και έφτασαν εν τέλει εύκολα στη νίκη με το εμφατικό 71-40.

Τα αποτελέσματα των προημιτελικών:

ΗΠΑ - Νιγηρία 71-40 (Στιούαρτ 19π., 7/8σ., 5ασ. - Καλού 8π., 6ασ., 5κλ.)

Αυστραλία - Κίνα 83-42 (Καμπέιτζ 20π., 9ρ., 3κ., Αλεν 16 - Γ. Λι 12π., 6ρ.)

Βέλγιο - Γαλλία 86-65 (Μέστνταγκ 23, Μέσεμαν 16π., 9ρ., Αλεμάν 11π., 13ασ. - Ζοανές 17)

Καναδάς - Ισπανία 53-68 (Νερς 15 - Εντούρ 16, Κάσας 13)