ΜΠΑΣΚΕΤ

Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου: Ανέτρεψαν διαφορά 19 πόντων σε 8' οι Φινλανδοί!

EUROKINISSI

Η Φινλανδία ανέτρεψε διαφορά 19 πόντων στα τελευταία 8', νίκησε την Βοσνία 81-77 και ελπίζει ακόμα για πρόκριση στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2019!

Η Φινλανδία έβαλε... φωτιά στον 11ο όμιλο της προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2019. Η ομάδα του Χένρικ Ντέτμαν ανέτρεψε διαφορά 21 πόντων στη Ζένιτσα και νίκησε την Βοσνία 81-77, διατηρώντας τις ελπίδες της για πρόκριση στην τελική φάση της Κίνας. Οι Φινλανδοί βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 11-28 στο 10', με 29-50 στο 19' και με 47-66 στο 32', ωστόσο έκλεισαν το παιχνίδι με επιμέρους 22-6 στα τελευταία πέντε λεπτά και έφτασαν στην πολυπόθητη νίκη.

Στο μεταξύ, η Ρωσία έκανε το καθήκον της και χάρις σε επιμέρους 51-23 στην δεύτερη και την τρίτη περίοδο και συνέτριψε την βαθμολογικά αδιάφορη Τσεχία (81-61), που έχει προκριθεί από τον Σεπτέμβριο στην τελική φάση. Οι Ρώσοι έκαναν ένα σερί 16-0 στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν ακόμα και με 30 πόντους διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο. Στον άλλον αγώνα του 11ου ομίλου η Γαλλία νίκησε εύκολα την Βουλγαρία 77-53 και επί της ουσίας εξασφάλισε την πρώτη θέση.

Τέλος στον 12ο όμιλο, η Γεωργία διατηρήθηκε ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης μετά το καλάθι του Γκιόργκι Σερμαντίνι 0,3'' πριν από τη λήξη στη νίκη επί του Ισραήλ (71-69), αν και οι ελπίδες της είναι απλά μαθηματικές, όπως και αυτές του Ισραήλ. Για το γόητρο έπαιξαν η Γερμανία και η Εσθονία, με την "νατσιονάμανσαφτ" να σημειώνει εύκολα την ένατη νίκη σε 10 αγώνες με 87-70, όσες έχει δηλαδή και η Ελλάδα μετά την ήττα στο Βελιγράδι .

Όλα τα αποτελέσματα της ημέρας (3/12):

ΕΝΔΕΚΑΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Τα αποτελέσματα:

Γαλλία - Βουλγαρία 77-53 (Ουαταρά 17π., 8/9σ. - Ζαχάριεφ 13π., 7ρ.)

Βοσνία - Φινλανδία 77-81 (Χαλίλοβιτς 20π., 8ρ. - Σάλιν 19π., 7/9σ., Κόπονεν 18, Γουίλσον 15)

Ρωσία - Τσεχία 81-61 (Χβοστόβ 17, Κουλάγκιν Ντ. 15π., 9ρ., 7ασ. - Μπόχατσικ 26π., 6/10τρ.)

ΔΩΔΕΚΑΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Γεωργία - Ισραήλ 71-69 (Μπιτάτζε 18, Σερμαντίνι 10π., 11ρ. - Κοέν 22π., 8ρ.)

Γερμανία - Εσθονία 87-70 (Τίμαν 16π., 7ρ., Σέιφερθ 14, Γκίφι 13π., 6/6σ. - Βένε 18π., 4κλ.)

Σερβία - Ελλάδα 84-61 (Γιόβιτς 22π., 7λ., Μίτσιτς 13π., 6ασ. - Σαλούστρος 12, Μποχωρίδης 12)