ΑΕΚ

ΑΕΚ - Ορτέζ 102-82: Το έβλεπε σαν... βαρέλι!

CHAMPIONS LEAGUE / ΑΕΚ - ΟΡΤΕΖ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)
CHAMPIONS LEAGUE / ΑΕΚ - ΟΡΤΕΖ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI

Οι παίκτες της ΑΕΚ πέταγαν βότσαλα στη θάλασσα στο πρώτο ημίχρονο και έφτασαν σε εύκολη νίκη επί της Ορτέζ (102-82) κάνοντας ιδανική πρεμιέρα στο Basketball Champions League. Πρώτος σκόρερ με 27 πόντους και 11/13 σουτ ο Λάνγκφορντ!

Όσα δεν έβαλε απέναντι στον Ήφαιστο Λήμνου (είχε 8/23), η ΑΕΚ τα έβαλε μαζεμένα στην πρεμιέρα του Basketball Champions League, επικρατώντας άνετα της Ορτέζ και ξεκινώντας με νικη τις ευρωπαϊκές της υποχρεώσεις.

Η Ένωση είχε 10/14 τρίποντα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (6 στο δευτερο δεκάλεπτο), σημείο δηλαδή στο οποίο έγινε αφεντικό του ματς και άρχισε να ξεμακραίνει με προορισμό την πρώτη της φετινή ευρωπαϊκή νικη. Είναι ενδεικτικό ότι 8 απο τους 11 παίκτες που αγωνίστηκαν ευστόχησαν σε σουτ τριών πόντων! Ο Κιθ Λάνγκφορντ ήταν αιχμή του "κιτρινόμαυρου" δόρατος με 27 πόντους, ο Ματσιούλις έδωσε τρία συνεχόμενα τρίποντα στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου βοήθησε πολύ μαζί με τους Χρυσικόπουλο και Σαντ Ρος (17 και 15 πόντους αντίστοιχα). Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς με 15/31 δίποντα, ωστοσο αυτό το 48,4% δεν είναι αντιπροσωπευτικό αφού στο τέλος χάσαλαν τα ποσοστά τους.

Ο MVP

Σε μία βραδιά που η ΑΕΚ πυροβολούσε κατά ριπάς από μακριά, ο Κιθ Λάνγκφορντ κατάφερε να είναι οδηγός της επίθεσης των "κιτρινόμαυρων" με κάθε τρόπο και χωρίς να βασιστεί στο τρίποντο. Ο Αμερικανός τελείωσε το ματς με 27 πόντους με 11/13 σουτ (9/11 δίποντα, 2/2 τρίποντα), όντας πρώτος σκόρερ και βασικός πυλώνας της "κιτρινόμαυρης" επίθεσης.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Αυτό που ξεχώρισε συμπίπτει και με τη στιγμή που ξεχώρισε ολόκληρο το παιχνίδι. Ήταν αυτό το τρίποντο ξέσπασμα της ΑΕΚ η οποία για 1,5 λεπτό είχε... αφηνιάσει πίσω από τα 6,75 μέτρα! Οι "κιτρινόμαυροι" πέτυχαν τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα (δύο ο Ματσιούλις και από ένα οι Σαντ-Ρος και Σλότερ) με αποτέλεσμα το 34-29 να γίνει 46-32! Η ΑΕΚ είχε 10/14 τρίποντα μέχρι τα τελευταία λεπτά του πρώτο ημιχρίνου, με 6 εξ αυτών στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Ματσιούλις μάλιστα πέτυχε τα 3, έχοντας 3/3.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με τρομερή συνέπεια από μακριά, η οποία συνεχίστηκε για όλο το πρώτο ημίχρονο. Οι "κιτρινόμαυροι" ξεκίνησαν με 3/6 τρίποντα, ενώ είχαν εύκολο έργο και κοντά στο καλάθι χάρη στην ευχέρεια των Λάνγκφορντ και Χρυσικόπουλου που είχαν από 8 πόντους (από τους 19 των γηπεδούχων). Αντίθετα, από την Ορτέζν οι ΜαγΓκί και Ντε Γιόνγκ έκαναν αρκετή "ζημιά" στην Ένωση με τους φιλοξενούμενους να στοχεύουν περισσότερο κοντά στο καλάθι και να ξεκινούν με 8/10 δίποντα. Οι "κιτρινόμαυροι" με ένα 9-0 σερί (και 4/7 τρίποντα) κατάφεραν να μπουν στο δευτερο δεκαλεπτο με 28-19.

Η Ορτέζ μείωσε σε 30-27 και υποχρέωσε τον Ηλία Παπαθεοδώρου να καλέσει τάιμ άουτ στην αρχή της δεύτερης περιόδου για να ακολουθήσει το... ξέσπασμα των γηπεδούχων με ένα φοβερό κρεσέντο πίσω από τα 6,75 μέτρα! Η είσοδος του Σλότερ έκανε πιο αθλητική την ΑΕΚ, δημιούργησε ανισορροπία στην άμυνα της Ορτέζ και πολλές close out καταστάσεις. Οι γηπεδούχοι έψαχναν διαρκώς την έξτρα πάσα και με έξι τρίποντα (τα 4 συνεχόμενα, τα 2 εξ αυτών από τον Ματσιούλις) έφτασαν να έχουν 10/14 και με ένα επιμερους 23-5 έστειλαν το σκορ στο 53-32! Ο Ματσιούλις είχε 3/3 (12 πόντους σε 10'), ο Ρέι είχε 3/6, ενώ οι 14 πόντοι του Λάνγκφορντ και οι 11 του Σαντ Ρος μετέτρεψαν την ΑΕΚ σε απόλυτο αφεντικό στο ματς.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι "κιτρινόμαυροι" συνέχισαν να βλέπουν το καλάθι σαν... βαρέλι, αυκάνοντας κι άλλο τη διαφορά τους. Στο 25' η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 20 πόντους (67-47), οι "κιτρινόμαυροι" είχαν 13/21 τρίποντα (61,9%), ο Χρυσικόπουλος έκναε πλάκα στο "ζωγραφιστό" και ο Λάνγκφορντ έκανε απλό... ζέσταμα για το επόμενο πιαχνίδι.

Στην τελευταία περίοδο και αφού η ΑΕΚ έφτασε να προηγείται 94-70 με τον Αμερικανό φκαρντ να φτάνει τους 27 πόντους με 11/13 σουτ, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου άνοιξε το ροτέισον. Οι "κιτρινόμαυροι" διατήρησαν την ευρεία διαφορά κάνοντας και συντήρηση δυνάμεων ενόψει της συνέχειας.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Δεν είχε πολύ κόσμο το ΟΑΚΑ, ωστόσο οι φίλοι της ΑΕΚ φώναζαν διαρκώς για την ομάδα τους "ζεσταινοντας" την ατμόσφαιρα και ωθώντας την ΑΕΚ στην πρώτη της ευρωπαϊκή νίκη για φέτος.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κοζλόβσκις, Γκουριόν, Ματέζεκ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-19, 55-37, 79-64, 102-82.

ΑΕΚ(Παπαθεοδώρου): Γιαννόπουλος 3 (1), Γκίκας 12 (2), Κακλαμανάκης 1, Ματσιούλις 17 (3), Τολιόπουλος 5 (1), Χρυσικόπουλος 15 (3), Λάνγκφορντ 27 (11/13 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Μαυροειδής 4 (5 ασίστ), Ρέι 3 (1), Σαντ-Ρος 15 (3/7 τρίποντα, 6 ασίστ), Σλότερ (7 ριμπάουντ).

ΟΡΤΕΖ(Βιλά): Αγιαγί 1, Καβαλιέρ 1,Νταβάλ-Μπρακέτ, Ντιαβαρά, Μόμπλι 25 (4),Κορνελί 5 (1),Ντε Γιονγκ 6,Λέσλι 8, Μποτζ 7, ΜακΓκί 14 (2), Μουρ 11 (3).

Τα ομαδικά στατιστικά - ΑΕΚ:22/31 δίποντα, 15/31 τρίποντα, 13/17 βολές, 32 ριμπάουντ (24αμυντικά- 8επιθετικά), 23 ασίστ, 9 λάθη, 6 κλεψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά - Ορτέζ:20/35 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 12/16 βολές, 24 ριμπάουντ (16 αμυντικά - 8επιθετικά), 11 ασίστ, 12 λάθη, 5 κλεψίματα, 3 κοψίματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει στο Ισραήλ τη Χάποελ Ιερουσαλήμ στις 23/10, ενώ η Ορτέζ θα υποδεχτεί τη Ράστα Βέχτα μία μέρα νωρίτερα.