ΜΠΑΣΚΕΤ

Άρης - Λουκόιλ Λέφσκι 81-76: Εκλεισε με νίκη το ευρωπαϊκό ταξίδι

MOTIONTEAM

Με ήττα έκλεισε την ευρωπαϊκή του σεζόν ο Άρης, που επικράτησε της Λουκόιλ Λέφσκι (81-76) και την ανάγκασε στην πρώτη της ήττα στο FIBA Europe Cup.

Ήταν ένα ματς που δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον. Ο μεν Άρης είχε προ πολλού αποκλειστεί από τη συνέχεια του FIBA Europe Cup, η Λουκόιλ Λέφσκι είχε "κλειδώσει" την πρώτη θέση του ομίλου, ελάχιστος κόσμος βρέθηκε στο Αλεξάνδρειο και ακόμη λιγότεροι θα θυμούνται σε λίγο καιρό όσα έγιναν στο σαραντάλεπτο της έκτης αγωνιστικής της Α' φάσης της διοργάνωσης. Οι κιτρινόμαυροι πήραν τη νίκη (81-76) και έκλεισαν με ρεκόρ 3-3 το ταξίδι τους στη διοργάνωση στην οποία "υποβιβάστηκαν" μετά τον αποκλεισμό στα προκριματικά του Basketball Champions League, ενώ οι Βούλγαροι γνώρισαν την πρώτη τους ήττα που ωστόσο δεν τους κόστισε το παραμικρό.

Ο MVP

Ο Λάκι Τζόουνς συνεχίζει τις μεγάλες εμφανίσεις. Απέναντι στους Βούλγαρους ο Αμερικανός περιφερειακός είχε 19 πόντους από 3/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 4/6 βολές, μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ και ήταν ο κορυφαίος του Άρη σε μια συνολικά όμορφη βραδιά για τους Θεσσαλονικείς.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Μεγάλη επίδοση οι 26 ασίστ των γηπεδούχων, εντυπωσιακή και τα δέκα κοψίματά τους. 11 κλεψίματα έγραψε η στατιστική του Άρη, που έπαιξε με πείσμα από την αρχή μέχρι το τέλος της αναμέτρησης και δεν αντιμετώπισε ως αγγαρεία το αποχαιρετιστήριο ευρωπαϊκό του παιχνίδι για τη σεζόν 2018/19.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τον Λάκι Τζόουνς να κάνει τρομερή δουλειά στην επίθεση (12 πόντους πέτυχε ο Αμερικανός στην πρώτη περίοδο), αλλά τους Βούλγαρους να έχουν εξαιρετικά ποσοστά από νωρίς, η Λουκόιλ Λέφσκι είχε το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων και ένα τρίποντο του Βεργίνη τους έβαλε μπροστά με 34-29 στο 13'.Το ματς ήταν πολύ ελεύθερο, οι φιλοξενούμενοι είχαν άλλωστε "καθαρίσει" με την πρωτιά του ομίλου, το 46-43 του ημιχρόνου ήταν αποτέλεσμα των 18/30 σουτ των κιτρινόμαυρων που έπαιζαν με πείσμα και διάθεση.

Ο ρυθμός έπεσε στο τρίτο δεκάλεπτο, οι άμυνες ήταν πιο "σφιχτές", το επί μέρους 13-11 αποδεικνύει του λόγου το αληθές, όμως και πάλι οι Θεσσαλονικείς είχαν τον έλεγχο. Ένα μικρό 4-0 του Άρη στις αρχές της τέταρτης έστειλε τη διαφορά στους εννέα (63-54) και παρά μια μικρή αντίδραση της Λουκόιλ Λέφσκι οι παίκτες του Αγγέλου διατήρησαν ένα μαξιλαράκι ασφαλείας και έφτασαν στην τρίτη τους νίκη σε έξι αγώνες.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Ελάχιστος κόσμος βρέθηκε το βράδυ της Τετάρτης στο Αλεξάνδρειο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παβλόφ, Ατάρντ, Στράουμπε

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-26, 46-43, 59-53, 81-76

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Νταλό 14 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Φλιώνης 10 (1), Τζόουνς 19 (3/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4/6 βολές), Κάιζερ 6 (3/9 δίποντα), Σλαφτσάκης, Αγγέλου 6 (2), Χρηστίδης 6, Χάρις 5 (1/6 τρίποντα), Κουρτίδης, ΜακΓκι 2, Βεργίνης 13 (3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

ΛΟΥΚΟΙΛ ΛΕΦΣΚΙ (Παπάζοφ): Ντ. Ιβάνοφ 19 (3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μίγιοβιτς 11 (1), Ρέμπερτ 16 (3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Ρόμπινσον 10, Βελίκοφ 5 (1), Μάραβιτς 11 (10 ριμπάουντ), Νικόλοφ, Ζαχάριεφ 4 (2/8 σουτ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 20/35 δίποντα, 11/26 τρίποντα, 8/16 βολές, 32 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 9 επιθετικά), 26 ασίστ, 11 κλεψίματα, 10 κοψίματα, 15 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Λουκόιλ Λέφσκι: 21/47 δίποντα, 8/19 τρίποντα, 10/16 βολές, 38 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 17 λάθη