ΜΠΑΣΚΕΤ

Φιλική ήττα από την Χάποελ Ιερουσαλήμ για το Ρέθυμνο

Το Ρέθυμνο Cretan Kings ηττήθηκε από την Χάποελ Ιερουσαλήμ με 75-69 στο πρώτο φιλικό παιχνίδι που έδωσε στο κλειστό "Μελίνα Μερκούρη".

Δεν ξεπέρασε ποτέ το κακό ξεκίνημα το Ρέθυμνο, με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 75-69 από την Χάποελ Ιερουσαλήμ στον φιλικό αγώνα που έδωσαν οι δύο ομάδες νωρίς το μεσημέρι (25/9). Αυτό ήταν το πρώτο παιχνίδι προετοιμασίας που έδωσε η ομάδα της Κρήτης στο κλειστό "Μελίνα Μερκούρη", με τις πόρτες του γηπέδου να είναι ανοιχτές για το κοινό.

Η Χάποελ ξέφυγε από τα πρώτα λεπτά στο σκορ, έκλεισε την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 12 πόντων και την κράτησε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι και το 30'. Η ομάδα του Σταύρου Μυκονιάτη προσπάθησε να κάνει την ανατροπή στην τέταρτη περίοδο και εν πολλοίς τα κατάφερε, καθώς στο 37' μείωσε την διαφορά στον έναν πόντο (67-68). Οι Ισραηλινοί πέτυχαν όμως τους επόμενους επτά πόντους και πήραν τη νίκη.

Αυτή ήταν ήταν η 5η ήττα επί συνόλου επτά φιλικών αγώνων για το Ρέθυμνο. Οι Κρητικοί νίκησαν στο τουρνουά της Ουγγαρίας την Μπνέι Ερτζέλια (68-66) και την Κέρμεντ (82-77), ενώ ηττήθηκαν από τον Ολυμπιακό (66-99), από τον Προμηθέα Πάτρας (71-79), τον Κολοσσό Ρόδου (87-95), το Περιστέρι (69-77) και σήμερα από την Χάποελ Ιερουσαλήμ (69-75).

Τα δεκάλεπτα: 14-26, 29-41, 48-59, 69-75.

ΡΕΘΥΜΝΟCRETAN KING(Σταύρος Μυκονιάτης): Ντουράμ 9(1), Οικονομόπουλος 4(1), Ραζής, Χριστοδούλου 5, Ντάνιελς 12, Κουρέπης 2, Μπρέισι – Ντέιβις 16(3), Γλυνιαδάκης 4, Σιγκούνας, Γκάιτον 11(2), Κλάντον 6.
ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ (Όντεντ Κάτας): Τζόνσον 12, Μπάτλερ 13(2), Μπλατ 14(4), Ρετζουάν, Ελιάχου 8, Όοουενς 6, Ατσουίλ, Τιμόρ 4, Τσούπρεβιτς 4, Φελντέιν 14(1).

Photo credits: Eurokinissi