ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ

Μπεσίκτας - Προμηθέας 96-74: Και ήττα και απώλεια της διαφοράς

CHAMPIONS LEAGUE / ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ - ΟΛΙΜΠΙΑ Λ. (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΑΝΔΡΕΑΣ ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI

Διπλή ήττα για τον Προμηθέα στην Κωνσταντινούπολη, καθώς η ταλαιπωρημένη από οικονομικά προβλήματα Μπεσίκτας τον νίκησε και πήρε και τη διαφορά στην 11η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Την τέταρτη ήττα του σε 11 αγώνες στο Basketball Champions League γνώρισε ο Προμηθέας, που "λύγισε" στην Κωνσταντινούπολη από τη Μπεσίκτας (96-74). Οι Πατρινοί βρέθηκαν στο +12 στο πρώτο μέρος, έκαναν όμως άσχημη εμφάνιση στο δεύτερο, άφησαν την ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς να σκοράρει 29 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και δεν έκαναν το αποφασιστικό βήμα που έψαχναν για την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο Νίκος Γκίκας έμεινε εκτός αγώνα, ο Ρίον Μπράουν έπαιξε λίγο, ο Λάνγκστον Χολ το ίδιο, ενώ την ίδια ώρα η Μπεσίκτας έπαιρνε διψήφιο αριθμό πόντων από πέντε παίκτες της για να πάρει τη νίκη και μαζί τη διαφορά από τον Προμηθέα (είχε χάσει με οκτώ στην Πάτρα), του οποίου θα υπερτερεί σε περίπτωση ισοβαθμίας στο τέλος της κανονικής περιόδου. Μόλις 2:31 έπαιξε ο βασικός σέντερ, Οκτάβιους Έλις, μόλις 4:51 ο κορυφαίος παίκτης της ομάδας, Ρίον Μπράουν, εννέα λεπτά πήρε ο Λάνγκστον Χολ.

O MVP

Φιλ Πρέσι, ο άνθρωπος που ψάχνει την εξιλέωση! Ο Αμερικανός γκαρντ θέλει να γυρίσει στο επίπεδο της EuroLeague και απέναντι στον Προμηθέα έδειξε σε εξαιρετική κατάσταση. Έπαιξε 23 λεπτά, σκόραρε 17 πόντους με 1/1 δίποντο και 5/7 τρίποντα, μάζεψε τρία ριμπάουντ, έδωσε δύο ασιστ, έκλεψε τρεις μπάλες, πίεσε και ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

0/4 δίποντα είχε η Μπεσίκτας στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους παίκτες της να σκοράρουν 16 πόντους από 4/8 τρίποντα και 4/4 βολές. Ο Προμηθέας είχε 69% στο δίποντο στο πρώτο μέρος (13/19), είχε όμως και έντεκα λάθη που δεν του επέτρεψαν να χτίσει μεγαλύτερη διαφορά. Και επειδή το +4 στο ημίχρονο ήταν πολύ μικρό, σύμφωνα με όλα αυτά τα νούμερα, οι γηπεδούχοι έκαναν τρομερή προσπάθεια στο Β' μέρος και διέλυσαν τους Πατρινούς με 16/29 τρίποντα και ποσοστό ευστοχίας που ξεπέρασε το 55%.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Εξαιρετικός από νωρίς, ο Προμηθέας έδωσε τον δικό του ρυθμό στην αναμέτρηση και με τον Κασελάκη να λειτουργεί και ως πλέι μέικερ, είχε το προβάδισμα. Ο Μέγιερ γραψε με τρίποντο στο έκτο λεπτό το 10-12, η ομάδα της Πάτρας έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 16-21 με οκτώ πόντους του Κατσίβελη και άλλους τόσους του Παρκς, έφτασε στο +12 στο 15' με τους Μπράουν και Κασελάκη να εντυπωσιάζουν και δέχθηκε εκεί το πρώτο δίποντο της Μπεσίκτας που ενώ δεν ακουμπούσε τη μπάλα στη ρακέτα (είχε μόλις τρία δίποντα στο πρώτο μέρος), κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ στο ημίχρονο (38-42) χάρη στα 8/16 μακρινά της σουτ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο με ένα φαντασμαγορικό επί μέρους 20-3 για να βρεθούν στο +13 στο 25' (58-45) και να βάλουν τους αντιπάλους τους σε μια πολύ άβολη κατάσταση, μια κατάσταση από την οποία δεν επέστρεψαν ποτέ. Ο Προμηθέας έπρεπε να προφυλάξει το +8 από το ματς του πρώτου γύρου, δεν το έκανε, γνώρισε μια βαριά ήττα και τώρα ελπίζει να μην ισοβαθμίσει με την ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς στο φινάλε της κανονικής περιόδου, διότι τότε θα είναι εκείνος που θα μείνει εκτός συνέχειας.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Μισογεμάτη ήταν η όμορφη Μπεσίκτας Ακατλάρ Αρένα. Παρόντες και 30 οπαδοί του Προμηθέα, που έζησαν μια πολύ ιδιαίτερη εμπειρία.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κόντε, Λούκις, Ζάστσουκ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-21, 38-42, 67-57, 96-74

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ (Ιβάνοβιτς): Οτκού Αλ, Γκεγίκ 9 (1), Ριτς 13 (3/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Βεϊσέλογλου 7 (1), Γιλντιζλί 7 (1), Μπέντζινγκ 12 (1), Μπούβα 14 (8 ριμπάουντ), Τσαντέκιν, Γκίμπσον 10 (3), Μουτάφ 3 (1), Πρέσι 17 (1/1 δίποντο, 5/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σιπαχί 4

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Γερομιχαλός 6, Κασελάκης 10 (2/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λίποβι 6 (6 ασίστ), Παρκς 11, Σανδραμάνης 3 (1), Μπράουν 5 (1), Έλις 5, Χολ, Κατσίβελης 10 (2/7 τρίποντα), Μέγιερ 6 (2), Σαλούστρος 3 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τσαϊρέλης 9

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπεσίκτας: 16/34 δίποντα, 16/29 τρίποντα, 16/17 βολές, 26 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 6 επιθετικά), 26 ασίστ, 12 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 22/35 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 6/10 βολές, 31 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 6 επιθετικά), 23 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 21 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Μπεσίκτας θα ταξιδέψει στη Μπολόνια για να αντιμετωπίσει την Βίρτους (23/1 στις 20:30), ενώ ο Προμηθέας θα γυρίσει στην Πάτρα για να παίξει με την Στρασμπούρ (22/1 στις 19:30).