ΜΠΑΣΚΕΤ

Οστάνδη - Προμηθέας 84-93: Ιστορικός θρίαμβος για τον Προμηθέα

Ο Προμηθέας στο πρώτο ευρωπαϊκό ματς της ιστορίας του νίκησε με 93-84 την Οστάνδη στο Βέλγιο και μπήκε με το "δεξί" στο Basketball Champions League.

Ο "πρωτάρης" στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, Προμηθέας έπαιξε σαν μπαρουτοκαπνισμένος απέναντι στην Οστάνδη κι επιστρέφει στην Ελλάδα θριαμβευτής. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά νίκησε με 93-84 και άρχισε με τον καλύτερο τρόπο το ταξίδι της στο Basketball Champions League .

Ο MVP

Ο Ριόν Μπράουν (21 πόντοι) βάσει ranking ήταν ο καλύτερος παίκτης του Προμηθέα, ο οποίος, όμως, πήρε πολλά και από τους Νίκο Γκίκα (13 πόντοι, 7 ασίστ, Ολεκσάντρ Λίποβι (11 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ) και Τόνι Μέιερ (14 πόντοι, 4/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ).

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά στην δεύτερη περίοδο πάτησε το... γκάζι και κάνοντας επιμέρους σκορ 24-34 πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 10 πόντους (43-53). Επίσης, τα 23/32 που είχαν οι φιλοξενούμενοι αποδεικνύουν και τις καλές επιλογές που έκαναν.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι Πατρινοί χρειάστηκαν κάποια λεπτά για να βρουν τα πατήματά τους και οι Κέστελοτ και Ντεσιρόν οδήγησαν την Οστάνδη στο 10-4 (3'). Η ομάδα του Μάκη Γιατρά, όμως, δεν άργησε να αντιδράσει, καθώς σταμάτησε τα pick and roll και με σερί 0-7 προηγήθηκε με έναν πόντο στα μισά της περιόδου (10-11). Ο Γκίκας μοίραζε ασίστ στους συμπαίκτες του, ο Σαλούστρος και ο Λίποβι έδωσαν λύσεις (15-19, 8'), αλλά η Οστάνδη ισοφάρισε σε 19-19 στο τέλος της περιόδου. Ο Προμηθέας, όμως, στο δεύτερο δεκάλεπτο πήρε τον έλεγχο του αγώνα, καθώς το επιμέρους σκορ ήταν 24-34μ ενώ και οι δέκα παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν από τον Μάκη Γιατρά, σκόραραν. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν τους αντιπάλους τους, έκλεισαν τους διαδρόμους προς το καλάθι τους και δεν άργησαν να προηγηθούν με διψήφια διαφορά (32-42, 26΄). Ο Μπράουν μπήκε στην εξίσωση της ομάδας του, η οποία έφτασε ως το +12, ενώ η συμπλήρωση των 20' την βρήκε στο να προηγείται με 10 πόντους (43-53).

Ο Τζούρισιτς στην τρίτη περίοδο ηγήθηκε ενός σερί 10-0 για την Οστάνδη, η οποία ισοφάρισε σε 58-58 στο 26'. Το μομέντουμ έδειχνε να αλλάζει ,αλλά ο Μέιερ ευστόχησε σε δύο συνεχόμενα τρίποντα (60-64, 28') και η συμπλήρωση των 30' βρήκε τον Προμηθέα στο +3 (65-68). Οι γηπεδούχοι με τον Τζούρισιτς πλησίασαν σε 69-70 και 71-73, αλλά ούτε και τότε άλλαξε το μομέντουμ του αγώνα. Ο Γκίκας, ο Κασελάκης, ο Μπράουν, ο Λίποβι και ο Μέιερ έβαλαν τα μεγάλα σουτ και ο Προμηθέα μπήκε στο τελευταίο δίλεπτο προηγούμενος με 79-88. Ο Γκίκας ευστόχησε σε τρίποντο για το 79-91 κι εντέλει ο Προμηθέας πήρε τη νίκη με 93-84.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Μικρή ήταν η προσέλευση των Βέλγων φίλαθλων στην αναμέτρηση της πρεμιέρας του Basketball Champions League της σεζόν 2018-19. Το "παρών", όμως, σε αυτό έδωσαν και μερικοί Έλληνες φίλαθλοι, οι οποίοι είδαν τον Προμηθέα να παίρνει τη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 43-53, 65-68, 84-93

ΟΣΤΑΝΔΗ (Τζόρτζια): Ντεσιρόν 14, Φίλερ 11 (1),. Κέστελοτ 10 (2), Λασισί 6 (1), Σουάρτζ, Μπούζα 6, Τζόρτζεβιτς 12, Τζούρισιτς 20 (5 ριμπάουντ), Κοτρούλια,Μάριτς 2, Εμβεμά 3.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (ΓΙΑΤΡΑΣ): Γκίκας 13 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Χολ 2 (5 ασίστ), Λίποβι 11 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίτ), Μαντζούκας, Μέιερ 14 (4/5 τρίποντα), Μπράουν 21 (3/5 τρίποντα), Έλις 10 (5/5 δίποντα), Γερομιχαλός 2, Κασελάκης 5 (1), Σαλούστρος 7, Τσαϊρέλης 8.

Ομαδικά στατιστικά - Οστάνδη: 27/43 δίποντα, 5/14 τρίποντα, 15/21 βολές, 25-7 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 16 λάθη, 6 κλεψίματα, 1 τάπα.

Ομαδικά στατιστικά - Προμηθέας: 23/32 δίποντα, 11/29 τρίποντα, 14/19 βολές, 21-4 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 12 λάθη, 11 κλεψίματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο Προμηθέας στην 2η "στροφή" της φάσης των Ομίλων του Champions Leaguer θα υποδεχθεί την Ολίμπια Λ. (17/10), ενώ η Οστάνδη θα αντιμετωπίσει στην Μπολόνια την Βίρτους (16/10)