ΜΠΑΣΚΕΤ

Προμηθέας - Οστάνδη 84-88: Ήττα-πισωγύρισμα

EUROKINISSI

Η Οστάνδη υποχρέωσε τον Προμηθέα στην δεύτερη συνεχόμενη ήττα του στην Πάτρα με 84-88 για την 8η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Αν η ήττα από την Βίρτους Μπολόνια ήταν "εντός προγράμματος", δεν ισχύει το ίδιο και με αυτήν από την Οστάνδη για τον Προμηθέα . Η ομάδα της Πάτρας έκανε ίσως την χειρότερη εντός έδρας εμφάνισή της στο Basketball Champions League και ηττήθηκε στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής από την πρωταθλήτρια Βελγίου με 84-88. Ήταν η τρίτη ήττα στους τελευταίους τέσσερις αγώνες και η δεύτερη συνεχόμενη για τον Προμηθέα, που πλέον δεν αισθάνεται και τόσο άνετα στην πρώτη τετράδα του 4ου ομίλου.

Ο Τόνι Μέιερ (33 πόντοι, 13/18 σουτ) και ο Ράιον Μπράουν (21 πόντοι) ήταν σχεδόν όλος ο Προμηθέας, που παρατάχθηκε χωρίς τους Δημήτρη Κατσίβελη, Λεωνίδα Κασελάκη, η απουσία των οποίων ήταν κάτι παραπάνω από αισθητή στο γήπεδο. Οι Τι Τζέι Γουίλιαμς (17 πόντοι), Νεμάνια Τζούρισιτς (11 πόντοι) και Φίλερ (11 πόντοι) ξεχώρισαν από πλευράς Οστάνδης, η οποία σημείωσε την δεύτερη σερί εκτός έδρας νίκη της και ξαναμπήκε στο "παιχνίδι" της πρόκρισης.

Ο MVP

Ο Τόνι Μέιερ ήταν ο καλύτερος παίκτης του αγώνα. Η Οστάνδη ήταν όμως η καλύτερη ομάδα στην Πάτρα και αυτός που την οδήγησε στο μεγάλο "διπλό" ήταν ο Τι Τζέι Γουίλιαμς, ο οποίος πέτυχε 11 από τους 17 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο και προκάλεσε πολλά προβλήματα στην άμυνα του Προμηθέα, τόσο με τις διεισδύσεις του, όσο και με τις δημιουργίες του. Ο Αμερικανός γκαρντ είχε 17 πόντους, 5/10 δίποντα, 7/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και 5 λάθη στα 27'38'' που αγωνίστηκε.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο Προμηθέας είναι μία από τις χειρότερες ομάδες της διοργάνωσης στα ριμπάουντ, ωστόσο αυτή τη φορά κέρδισε τις περισσότερες μάχες (40-35), μαζεύοντας μάλιστα 17 επιθετικά -από τα οποία σκόραρε 22 πόντους. Η υπεροπλία των Βέλγων, πάντως, έκανε την διαφορά. Οι αναπληρωματικοί της Οστάνδης πέτυχαν όλοι μαζί 57 πόντους, την ώρα που οι Γκίκας, Λίποβι είχαν μαζί 2/21 σουτ! Η πρωταθλήτρια Βελγίου σκόραρε επίσης και 46 πόντους μέσα από την ρακέτα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Προμηθέας μπήκε στο γήπεδο τόσο νωθρός, που ο Μάκης Γιατράς κάλεσε το πρώτο του τάιμ άουτ πριν καν συμπληρωθούν δύο λεπτά στο παιχνίδι, βλέποντας την Οστάνδη να προηγείται με 6-0. Η συγκεκριμένη διαφορά ήταν η μεγαλύτερη με την οποία βρέθηκε πίσω στο σκορ η ομάδα της Πάτρας, η οποία ανέκαμψε γρήγορα και προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 6' με 13-12, ωστόσο είχε σε όλο το πρώτο ημίχρονο μεγάλο πρόβλημα κάτω από τα καλάθια. Η πρωταθλήτρια Βελγίου πέτυχε 20 από τους πρώτους 30 πόντους της μέσα από την ρακέτα και στην συνέχεια άρχισε να βάζει και τα μακρινά σουτ, ολοκληρώνοντας το πρώτο ημίχρονο με 6/9 τρίποντα. Αν δεν υπήρχε ο Τόνι Μέιερ, που έσπασε σε 16 λεπτά το ατομικό του ρεκόρ πόντων στην διοργάνωση (17), σίγουρα η διαφορά θα ήταν πολύ μεγαλύτερη από το 46-49 του ημιχρόνου...

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε ιδανικά για τους Πατρινούς, που μπήκαν στο γήπεδο με σερί 6-0, προηγήθηκαν με 56-51 στο 24' και με 63-57 στο 27', δείχνοντας να παίρνουν σταδιακά τον έλεγχο του ματς. Στη συνέχεια αυτό αποδείχθηκε ότι ήταν απλά μία ψευδαίσθηση... Η Οστάνδη βρήκε πάλι τις επιθετικές λύσεις που δεν είχε στην τρίτη περίοδο, απάντησε με ένα σερί 10-0 από το 27' έως το 32' και κατόρθωσε να κρατήσει αυτό το μικρό προβάδισμα των 3-4 πόντων μέχρι τέλους. Η Οστάνδη προηγήθηκε ακόμα και με 81-87 στα 28'' και λίγο έλειψε να χύσει την καρδάρα στο φινάλε, όταν ο Μπράουν ευστόχησε σε τρίποντο στα 24'' και εν συνεχεία ο Σουάρτζ έχασε δύο βολές. Ο Λίποβι έκανε όμως λάθος επιλογή, αστόχησε σε δύσκολο λέι-απ και ο Γουίλιαμς "τελείωσε" το ματς με μία βολή 1,7'' πριν από τη λήξη.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Λίγος κόσμος βρέθηκε στο "Δημήτρης Τόφαλος" για τον 1ο αγώνα του 2ου γύρου του Basketball Champions League. Δεν ήταν πάνω από 1.000 οι θεατές της αναμέτρησης.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαντζαρίνι, Φούσκα, Ολιό.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-21, 46-49, 63-62, 84-88.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Μπράουν 21 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκίκας 5 (1/6 δίποντα, 1/8 τρίποντα), Λίποβι 1 (0/7 σουτ), Μέιερ 33 (8/10 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης, Ελις 1, Γερομιχαλός 2, Χολ 8 (5 ασίστ), Παρκς 11 (5/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Σαλούστρος 2, Σανδραμάνης.

ΟΣΤΑΝΔΗ (Τζέρτζια): Μπούζα 14 (2), Τζούρισιτς 11 (6 ριμπάουντ), Φίλερ 11 (1), Σουάρτζ 6 (2), Γουίλιαμς 17 (6 ασίστ), Ντεζιρόν 4, Τζόρτζεβιτς 4, Κέστελουτ 9, Λάμπρεχτ 2, Λασίσι, Μάριτς 7, Μβεμά 3 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα Πάτρας: 20/43 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 17/20 βολές, 40 ριμπάουντ (23 αμυντικά - 17 επιθετικά), 20 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 11 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της Οστάνδης: 27/47 δίποντα, 6/15 τρίποντα, 16/24 βολές, 35 ριμπάουντ (25 αμυντικά - 10 επιθετικά), 21 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 11 λάθη.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην Λιουμπλιάνα θα ταξιδέψει την επόμενη εβδομάδα ο Προμηθέας, όπου θα αντιμετωπίσει την Ολίμπια (18/12, 21:30) για την 9η αγωνιστική του Basketball Champions League. Μία ημέρα αργότερα (19/12, 21:30) η Οστάνδη θα υποδεχτεί την Βίρτους Μπολόνια.

Photo credits: Eurokinissi