VTB LEAGUE

Η ιστορική βραδιά του Αλέξι Σβεντ πήγε στα σκουπίδια, η Χίμκι έχασε από τη Λοκομοτίβ

Ο Αλέξι Σβεντ έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της Χίμκι, στην πρώτη φετινή ήττα της ομάδας του στη VTB, εντός έδρας μάλιστα από τη Λοκομοτίβ Κουμπάν.

Το απόγευμα που ο Αλέξι Σβεντ έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της Χίμκι, η ομάδα της Μόσχας ηττήθηκε εντός έδρας από τη Λοκομοτίβ Κουμπάν (89-94) για το πρώτο φετινό αρνητικό της αποτέλεσμα στη VTB League (11-1).

Ο Σβεντ, που πριν από μερικές μέρες στο ΣΕΦ έκανε κάποια άλλα ρεκόρ , προσπέρασε τον Βιτάλι Φριτζόν (4678 πόντοι σε 466 αγώνες) και πλέον έχει 4687 πόντους σε 233 αγώνες.

Στο ματς με τη "Λοκό" ο Ρώσος σούπερ σκόρερ είχε 22 πόντους από 2/4 δίποντα, 4/12 τρίποντα και 6/6 βολές, με τέσσερα ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ και πέντε λάθη σε 31:21. Κορυφαίος των νικητών, που κέρδισαν το τέταρτο δεκάλεπτο με επί μέρους σκορ 37-21, ήταν ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας (18 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 κερδισμένα φάουλ σε 28 λεπτά).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-23, 40-46, 68-57, 89-94

ΧΙΜΚΙ (Κουρτινάιτις): Σβεντ 22 (2/4 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Κράμερ 10 (4/7 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπούκερ 8 (4/12 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ζάιτσεφ 2, Γερέμπκο 12 (3), Μόνια 5 (1), Γκιλ 12, Έβανς 13 (3), Μπέρτανς, Εβστιγκνέεφ

ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ (Πασούτιν): Ντέκερ 8 (4/5 δίποντα), Κάμινγκς 19 (3/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 10/10 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καλνιέτις 12 (2/4 τρίποντα, 9 ασίστ), Ίβλεφ, Ιλνίτσκι 3 (1), Γουίλιαμς 12 (10 ριμπάουντ, 8 κερδισμένα φάουλ), Κουζμίνσκας 18 (5/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 κερδισμένα φάουλ), Κουλάγκιν 10 (3/12 σουτ, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Βεντίστσεφ, Ο' Μπράιαντ 12 (7 ριμπάουντ)