VTB LEAGUE

Συντριβή της Ούνικς Καζάν στην Εσθονία

eurokinissi EUROKINISSI

Μια αποκαρδιωτική δεύτερη περίοδος έβαλε την Ούνικς Καζάν σε δύσκολη θέση, για να πάρει η Κάλεβ μια άνετη νίκη απέναντι στην ομάδα των Πρίφτη - Μάντζαρη - Καϊμακόγλου.

Με βαριά εκτός έδρας ήττα συνέχισε την πορεία της στην VTB League η Ούνικς Καζάν, που "πλήρωσε" την τραγική της εμφάνιση στο δεύτερο δεκάλεπτο και δεν ανέκαμψε ποτέ μέχρι το 85-63 από την Κάλεβ. Το 27-8 της περιόδου εξηγεί το τελικό σκορ, καθώς στα υπόλοιπα τρία η ομάδα από το Ταλίν επικράτησε με 58-55.

Βινάλες, Ραϊέστε, Κανγκούρ πέτυχαν από 14 πόντους ο κάθε ένας, ο Σκέλε ήταν ο πρώτος σκόρερ με 15, ενώ χρόνο συμμετοχής πήρε και ο πρώην παίκτης του Ψυχικού, Μάρτιν Πασόγια. Ο Καϊμακόγλου κι ο Τάιους ήταν οι μοναδικοί που πάλεψαν για λογαριασμό της Ούνικς, που τελείωσε τον αγώνα με 23/58 σουτ και εκτέλεσε 14 λιγότερα από την γηπεδούχο ομάδα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-21, 49-29, 62-42, 85-63

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (Πρίφτης): Σεργκέεφ 3 (1), ΜακΚόλουμ 8 (1/7 σουτ), Τάιους 10 (6 ριμπάουντ), Λιχοντέι 10 (2), Κλιμένκο, Ουζίνσκι, Σμιθ 10 (2), Μάντζαρης 3 (1/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πάλσον 5 (1), Κοστσέεφ 2, Κολεσνίκοφ 4, Καϊμακόγλου 8 (1/1 τρίποντο, 2/5 δίποντα, 1/1 βολή, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ).