VTB LEAGUE

VTB League: Προχωρούν με νίκες η ΤΣΣΚΑ του Ιτούδη και η Ούνικς του Πρίφτη

Η ΤΣΣΚΑ νίκησε δύσκολα εκτός έδρας τη Νίζνι 95-89 και η Ούνικς την Κάλεβ Κράμο 107-95, συνεχίζοντας να βρίσκονται στις πρώτες δύο θέσεις της VTB League.

Η ΤΣΣΚΑ δεν χρειάστηκε να φορτσάρει για να καταβάλει τη Νίζνι με 95-89 στον προτελευταίο αγώνα της για την κανονική περίοδο της VTB League . Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη δημιούργησε μία διαφορά 8-13 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο και δεν απειλήθηκε στον δρόμο προς την 21η νίκη της σε 25 αγώνες με 95-89.

Οι Ντε Κολό (17 πόντοι), Χάκετ (14 πόντοι), Ροντρίγκεθ (13 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερς της ΤΣΣΚΑ, ενώ οι Τσεράποβιτς (18 πόντοι), Ζμπάνοβ (18 πόντοι, 7/8 δίποντα, 9 ασίστ) και Μπαμπούριν (18 πόντοι) ξεχώρισαν από την Νίζνι, η οποία έπαιζε χωρίς τους βασικούς Πέρι και Στρέμπκοβ λόγω τραυματισμών.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 43-48, 63-72, 89-95.

Οι πόντοι της ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 17, Μπόλομποϊ, Πίτερς 7, Ούχοβ 6, Αντόνοβ 5, Ροντρίγκεθ 13, Βοροντσέβιτς 4, Χίγκινς 12, Χάκετ 14, Κουρμπάνοβ 7 (8 ριμπάουντ), Χάντερ 10.

Πιο εύκολο απόγευμα πέρασε η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη στο Τάλιν, όπου ο ένας εκ των διαιτητών ήταν μάλιστα ο Παναγιώτης Αναστόπουλος. Η Ούνικς δυσκολεύτηκε μόνο ένα ημίχρονο, αφού στο δεύτερο ξέφυγε ακόμα και με 21 πόντους διαφορά, πριν νικήσει την Κάλεβ/Κράμο 107-95.

Ο Έρικ ΜακΚόλουμ πέτυχε 33 πόντους με εκπληκτικά ποσοστά ευστοχίας (7/8 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 4/4 βολές) σε μόνο 22'01'', οδηγώντας εκ του ασφαλούς την ομάδα του Καζάν. Διψήφιο αριθμό πόντων είχαν ακόμα και οι Τζαμάρ Σμιθ (19), Εβγκένι Κολέσνικοβ (10), ενώ πολύ καλός και ο Κώστας Καϊμακόγλου, που είχε 9 πόντους, 4/7 σουτ, 1/1 βολές και 8 ασίστ σε 20'46''. Ο Αρνέτ Μούλτρι (22 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ της Κάλεβ/Κράμο.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 42-47, 63-80, 95-107.

Οι πόντοι της Ούνικς Καζάν (Πρίφτης): Σεργκέγεβ 4, Μόργκαν 8, Ετζίμ 6, Εντούρ 1, ΜακΚόλουμ 33 (12/13 σουτ, 4/4 βολές), Πονκρασόβ 5, Κλιμένκο 9, Σμιθ 19, Μπίλε 1, Κοσέεβ 2, Κολέσνικοβ 10, Καϊμακόγλου 9 (8 ριμπάουντ).

Photo credits: Eurokinissi