VTB LEAGUE

VTB League: "Σκούπισε" η ΤΣΣΚΑ, χτύπησε ο Ροντρίγκεθ

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας νίκησε εκτός έδρας τη Νίζνι 80-72 και έκανε το 3-0 στην προημιτελική σειρά των playoffs της VTB League, αλλά είδε τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ να "γυρίζει" τον αστράγαλό του.

Αγχώθηκε λίγο παραπάνω στο τέταρτο δεκάλεπτο, επί της ουσίας όμως η ΤΣΣΚΑ "καθάρισε" εύκολα και τον τρίτο αγώνα της σειράς με τη Νίζνι (80-72) και πήρε την πρόκριση με 3-0 στους ημιτελικούς της VTB League . Το πρόβλημα είναι άλλο πάντως για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη: ο τραυματισμός του Σέρχιο Ροντρίγκεθ.

Ο Ισπανός πόιντ γκαρντ γύρισε τον αστράγαλό του λίγο πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου και έπαιξε μόνο 6,5 λεπτά, προκαλώντας πονοκέφαλο στους Μοσχοβίτες ενόψει του Final Four της EuroLeague, το οποίο θα διεξαχθεί στις 17 και 19 Μαΐου στην Βιτόρια.

Ο Νάντο Ντε Κολό (21 πόντοι, 7/10 σουτ) και ο Γουίλ Κλάιμπερν (21 πόντοι, 7/10 σουτ, 10 ριμπάουντ) ήταν οι πρώτοι σκόρερς της ΤΣΣΚΑ, η οποία δεν είδε για ούτε ένα δευτερόλεπτο την πλάτη της Νίζνι, ξέφυγε με 19 πόντους διαφορά στο τέλος της τρίτης περιόδου (51-70), αλλά δέχτηκε ένα σερί 14-0 από το 31' έως το 35'. Δεν ανησύχησε πάντως περισσότερο.

Η ΤΣΣΚΑ έβαλε πέντε αναπάντητους πόντους σε εκείνο το χρονικό σημείο, ανέβασε πάλι την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους και έφτασε έτσι εύκολα στη νίκη-πρόκριση. Οι Χάμερ (15 πόντοι), Μπαμπούριν (16 πόντοι, 6 ασίστ) και Αστάπκοβιτς (13 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερς της Νίζνι.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη θα χρειαστεί να περιμένει πάντως μερικές ημέρες, καθώς ο αντίπαλός της στους "4" θα προκύψει από το ζευγάρι Λοκομοτίβ - Ζενίτ, η οποία είναι ισόπαλη (1-1).

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 35-45, 51-70, 72-80.

Οι πόντοι της ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 21 (7/10 σουτ), Βοροντσέβιτς 3, Χάκετ 2, Κουρμπάνοβ 4, Χάντερ 3, Μπολομπόι 10, Ούχοβ, Αντόνοβ 4, Ροντρίγκεθ 2, Κλάιμπερν 21 (7/10 σουτ, 10 ριμπάουντ), Χάινς 10.

Photo credits: Eurokinissi