ΜΠΑΣΚΕΤ

Μπαρτσελόνα: Φοβερό δεκάλεπτο από τους "μπλαουγκράνα"

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

H Μούρθια έδειχνε ικανή για να διεκδικήσει κάτι καλό στο Παλάου Μπλαουγκράνα, αλλά η Μπαρτσελόνα φόρτσαρε στην τέταρτη περίοδο κάνοντας επιμέρους σκορ 37-12 και πήρε τη νίκη με 105-73.

Το καλύτερο για το τέλος κρατούσε η Μπαρτσελόνα στην αναμέτρηση με τη Μούρθια για την 8η αγωνιστική της Liga Endesa, καθώς στην τέταρτη περίοδο κυριάρχησε κι έφτασε στη νίκη με 105-73.

Η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς είχε το προβάδισμα στα χέρια της σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και παρότι ξέφυγε από νωρίς με 13 πόντους (20-7, 3'), η Μούρθια δεν τα παράτησε και σιγά-σιγά μάζεψε την διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα στο 29' μείωσαν σε 64-60, ενώ στην συμπλήρωση των 30' τις ομάδες χώριζαν 7 πόντοι (68-61).

Η Μπαρτσελόνα, όμως, στην τέταρτη περίοδο ήταν υπερηχητική, καθώς έκανε επιμέρους σκορ 37-12 κι έφτασε εντέλει στη νίκη με 105-73 έχοντας για οδηγό τον Γιάκα Μπλάζιτς (18 πόντοι, 8 ριμπάουντ). Οι Καταλανοί πλέον ανέβηκαν στο 7-1 και συγκατοικούν στην 1η θέση της κατάταξης με την Ρεάλ Μαδρίτης , η οποία νίκησε εκτός έδρας με 95-80 την Φουενλαμπράδα.

Δεκάλεπτα: 25-17, 44-37, 68-61, 105-73

Οι πόντοι της Μπαρτσελόνα (Πέσιτς): Χάνγκα 5 (1), Ερτέλ 15 (4/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 λάθη, 3 κλεψίματα), Οριόλα 11 (5 ριμπάουντ), Κούριτς 13 (3/6 τρίποντα), Τόμιτς 5 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σεραφέν 9 (6 ριμπάουντ), Πάνγκος 8 (2), Ρίμπας 7 (1), ΜΜπλάζιτς 18 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Σμιτς 10 91 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Πούστοβι 4.

Δεκάλεπτα: 21-26, 43-46, 63-77, 80-95

Οι πόντοι της Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ράντολφ 11 (2), Καμπάσο 6 (1), Ταβάρες 12 (8 ριμπάουντ), Ντεκ 8, Φερνάντεθ 8 (3), Αγιόν 8 (7 ριμπάουντ), Γιούστα 6 (1), Κάρολ 3, Πρέπελιτς 2, Τέιλορ 6 (2), Ρέγιες 8.

Photo credits: Eurokinissi