ΜΠΑΣΚΕΤ

Ρεάλ - Βαλένθια 85-78: Στην παράταση οι Μαδριλένοι, έμειναν στην κορυφή

EUROKINISSI

Με δύσκολη νίκη επί της Βαλένθια συνέχισε την πορεία της στη Liga Endesa η Ρεάλ Μαδρίτης, που έμεινε στην κορυφή μαζί με τη Μπαρτσελόνα.

Με τον Ρούντι Φερνάντεθ να κάνει πράγματα και θαύματα στην επίθεση, η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε στο τέλος την ανατροπή, ισοφάρισε το ματς με τη Βαλένθια, το οδήγησε στην παράταση και εκεί τη νίκησε με 85-78 για να μείνει στην κορυφή της Liga Endesa με ρεκόρ 14-3 μαζί με τη Μπαρτσελόνα.

Ο έμπειρος περιφερειακός ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 22 πόντους, έβαλε επτά τρίποντα και έκανε τη διαφορά μαζί με τον Φακούντο Καμπάσο που αναγκάστηκε να παίξει σχεδόν 40 λεπτά. Ο Αργεντινός ήταν άστοχος από την περιφέρεια, έδωσε όμως οκτώ ασίστ και έπαιξε μόνος στον άσσο, καθώς ο Λάσο έδωσε μόλις επτά λεπτά στον Νίκολας Λαπροβίτολα.

Κορυφαίος της Βαλένθια, που θα υποδεχθεί την Παρασκευή (10/1 στις 22:00) τον Ολυμπιακό για τη 18η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της EuroLeague 2019/20, ήταν ο Αλμπέρτο Αμπάλδε, με τον Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς να γράφει μεν double-double (11 πόντοι - 11 ριμπάουντ), αλλά να έχει 4/11 σουτ και τέσσερα λάθη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-19, 40-40, 56-67, 76-76 (κ.α.), 85-78

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 13 (3/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/1 βολή), Καμπάσο 17 (4/8 δίποντα, 1/10 τρίποντα, 6/8 βολές, 2 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ταβάρες 2 (7 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), Τόμπκινς 12 (2/7 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τέιλορ 11 (3), Φερνάντεθ 22 (7/10 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λαπροβίτολα, Γκαρούμπα 4 (5 ριμπάουντ), Κάρολ 2, Μίκι, Μεζρί 2

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Λόιντ 2 (1/8 σουτ, 4 ασίστ), Λαμπεϊρί 5 (1), Βαν Ρόσομ 11 (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 λάθη), Ντούμπλιεβιτς 11 (3/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Σαν Εμετέριο 10 (2/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κολόμ 8 (2), Εντούρ 9 (1), Αμπάλντε 16 (4/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τόμπι 2 (6 ριμπάουντ), Βίβες, Σάστρε, Ντόρνεκαμπ 4