ΜΠΑΣΚΕΤ

Βαλένθια-Μπασκόνια 73-75: Πήραν το εισιτήριο για τον τελικό οι Βάσκοι

Με κορυφαίο τον Ντράγκιτς, ο οποίος σημείωσε 21 πόντους η Μπασκόνια νίκησε τη Βαλένθια μέσα στο σπίτι της (75-73) και εξασφάλίσε την παρουσία της στον τελικό του πρωταθλήματος όπου την Τρίτη (30/6) θα αντιμετωπίσει την Μπαρτσελόνα.

Η Μπασκόνια δείχνοντας χαρακτήρα στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση της Βαλένθια μέσα στο σπίτι της με 75-73 και το βράδυ της τρίτης (30/6, 21:00) θα διεκδικήσει τον τίτλο της πρωταθλήτριας στον τελικό απέναντι στην Μπαρτσελόνα.

Οι "νυχτερίδες" στηριζόμενοι στην πολύ καλή αμυντική λειτουργία έλεγξαν πλήρως τον ρυθμό του παιχνιδιού στο πρώτο ημίχρονο. Στην επίθεση παίρνοντας λύσεις από πολλούς παίκτες ξέφυγαν ακόμα και με διαφορά 11 πόντων (41-30 στο 19') έχοντας εξαιρετική κυκλοφορία και καλά ποσοστά έξω από τη γραμμή των τριών πόντων (7/17). Αντίθετα οι Βάσκοι τα περίμεναν όλα από τον Ζόραν Ντράγκιτς (14 π.) και σούταραν με 12/30 εντός παιδιάς.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι βελτιώνοντας την άμυνά τους έβγαλαν αντίδραση και με γρήγορο σερί 0-8 πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής (42-41). Σενγκέλια και Σιλντς έδωσαν λύσεις στην επίθεση βοηθώντας σημαντικά ντον Ντράγκιτς και η Μπασκόνια... προσπέρασε με 55-56 λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου.

Η μάχη συνεχίστηκε με αμείωτη ένταση και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με τρίποντο του Σιλντς 2.45' πριν το τέλος το σκορ έγινε 70-75, για να απαντήσει με τον ίδιο τρόπο ο Σαν Εμετέριο στο 1.18' (72-75). Ο Σενγκέλια ακριβώς με ένα λεπτό να απομένει είχε 0/2 βολές, ακολούθησαν δύο άστοχα τρίποντα από τους Λόιντ και Σαν Εμετέριο και επιθετικό φάουλ του Σενγκέλια στα 19''. Την τελευταία επίθεση για τη Βαλένθια ανέλαβε ο Λόιντ, ο οποίος με την εκπνοή αστόχησε σε σουτ τριών πόντων.

Ο Ντράγκιτς με 21 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για την Μπασκόνια. Σπουδαίοι και οι Σενγκέλια, Σιλντς. Από τη Βαλένθια που δεν εκμεταλλεύτηκε την έδρα της ο Βαν Ρόσομ σημείωσε 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 42-33, 55-56, 73-75.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Πονσαρνάου): Λόιντ 11 (1), Λαμπεϊρί 5 (1), Βαν Ρόσομ 14 (40, Τόμπι 9 (1), Σαν Εμετέριο 9 (3), Κολόμ 4, Μαρίνκοβιτς 3 (1), Μότουμ, Ντούμπλιεβιτς 6 (1), Σάστρε 4, Ντόρνεκαμπ 8 (2)

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Χένρι 5 (1), Τζάνινγκ, Σενγκέλια 17 (1), Σλντς 13 (3), Έρικ 5, Βιλντόζα 2, Ντιόπ, Γκρέιντζερ, Ντράγκιτς 21 (2), Πολονάρα 12.