ΤΟΥΡΚΙΑ

Ο Έρικ Γκριν δεν έχασε σουτ στον περίπατο της Φενέρμπαχτσε

Η Φενέρμπαχτσε με πρώτο σκόρερ τον Έρικ Γκριν, ο οποίος δεν έχασε σουτ, πήρε δια περιπάτου τη νίκη (93-70) επί της Μπουγιουκσεχίρ.

Η Φενέρμπαχτσε επαλήθευσε με ευκολία τα προγνωστικά που την ήθελαν να έχει τον πρώτο λόγο απέναντι στην Μπουγιουκσεχίρ, καθώς πήρε τη νίκη με 93-70 και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 19-3 στην τουρκική λίγκα.

Ο Έρικ Γκριν σημείωσε 17 πόντους (7/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο) και ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του Κώστα Σλούκα, ο οποίος δεν αγωνίστηκε. Επίσης, "διψήφιοι" από την πλευρά των νικητών ήταν οι Μάρκο Γκούντουριτς (12 πόντοι), Σινάν Γκιουλέρ (12 πόντοι) και Μπόμπι Ντίξον (12 πόντοι).

Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στην δεύτερη περίοδο, όταν η Φενέρμπαχτσε έκανε επιμέρους σκορ 29-9 και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 47-29. Η Φενέρμπαχτσε παρέμεινε σοβαρή στο δεύτερο ημίχρονο και διατήρησε σε απόσταση τους αντιπάλους της, ενώ από το 31' (69-54) ως το 36' (87-54) έτρεξε σερί 18-0. Ο Μεχμέτ Γιαγκμούρ (15 πόντοι, 7 ριμπάουντ) ξεχώρισε από την πλευρά των φιλοξενούμενων.

Δεκάλεπτα: 18-20, 47-29, 69-52, 93-70

Οι πόντοι της Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Ντουβερίογλου 9 (9 ριμπάουντ), Μαχμούτογλου 5 (1), Γκιουλέρ 12 (1), Μέλι 8 (2), Γκούντουριτς 12 (3), Τιρμπαντσί, Ντίξον 12 (2), Χερσέκ 5 (1), Αρνά 9 (1), Ντατόμε 4, Γκριν 17 (7/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα).

Photo credits: Eurokinissi