ΤΟΥΡΚΙΑ

Τουρκία: Ισοφάρισε με τρομερό Μίτσιτς η Αναντολού Εφές

Η Αναντολού Εφές ανέτρεψε διαφορά 16 πόντων και νίκησε στην παράταση την Φενέρμπαχτσε 101-93, ισοφαρίζοντας τους τελικούς της Τουρκίας σε 1-1. Ασταμάτητος ο Μίτσιτς, εξαιρετικός ο Σλούκας.

Επί ένα ημίχρονο και πλέον η Αναντολού Εφές έμοιαζε πεσμένη στο καναβάτσο, έτοιμη να βρεθεί πίσω στη σειρά με 0-2 νίκες. Εν τέλει, όμως, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν (που έβαλε ακουστικά και άκουγε μουσική για να μην ακούει τους οπαδούς των φιλοξενούμενων ) παρέμεινε ζωντανή, νίκησε την Φενέρμπαχτσε 101-93 στην παράταση και οι τελικοί του τουρκικού πρωταθλήματος αποκτούν πλέον νέο ενδιαφέρον.

Ο Βασίλιε Μίτσιτς πέτυχε 30 πόντους με 11/17 σουτ, ο Σέιν Λάρκιν πρόσθεσε άλλους 19 και οι βασικοί των γηπεδούχων σημείωσαν συνολικά 90 από τους 101 πόντους της Εφές, η οποία βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 23-39 στο 15', πριν κάνει την ολική επαναφορά στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης. Η Εφές προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 34' και στην παράταση κυριάρχησε στο παρκέ του Σινάν Ερντέμ Ντομ.

Ο Κώστας Σλούκας έκανε νταμπλ-νταμπλ με 11 πόντους, 11 ασίστ και μαζί με τους Νικολό Μέλι (22 πόντοι), Μπόμπι Ντίξον (17 πόντοι) και Μάρκο Γκούντουριτς (18 πόντοι) ήταν οι κορυφαίοι της Φενέρμπαχτσε, η οποία έχασε μία μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 2-0 στη σειρά, με τους επόμενους δύο αγώνες να γίνονται στο γήπεδό της.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 40-52, 65-69, 86-86 (κ.α.), 101-93.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Μότουμ 13 (2), Ντάνστον 15 (7/7 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπομπουά 13 (1), Μίτσιτς 30 (8/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 6 ασίστ), Λάρκιν 19 (12/12 βολές, 6 ασίστ), Μπαλμπάι 5, Σανλί, Μπιρσέν 6.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Ντίξον 17 (4/5 τρίποντα), Μαχμούτογλου 1 (0/9 σουτ), Μέλι 22 (2), Γκούντουριτς 18 (1), Κάλινιτς 13 (2), Ντουβερίογλου 7, Γκιουλέρ 4, Σλούκας 11 (1/1 δίποντο, 3/6 τρίποντα, 11 ασίστ).

Photo credits: Eurokinissi