NBA

Άλωσαν το Σαν Αντόνιο έπειτα από 13 σερί ήττες οι Νάγκετς

AP Photo/Eric Gay AP PHOTO/ERIC GAY

Ο Νίκολα Γιόκιτς και ο Τζαμάλ Μάρεϊ οδήγησαν τους Νάγκετς σε σπουδαία νίκη επί των Σπερς με 117-103, την πρώτη στο Σαν Αντόνιο έπειτα από 13 σερί ήττες (VIDEO)!

Ο Μάικ Μαλόουν ζήτησε πριν από τον τέταρτο αγώνα της σειράς " πάθος, φωτιά, συναίσθημα" και οι παίκτες του ανταποκρίθηκαν με τον καλύτερο τρόπο. Οι Νάγκετς ξεπέρασαν το κακό ξεκίνημα και σημείωσαν μία εντυπωσιακή νίκη με 117-103 στο Σαν Αντόνιο, την πρώτη ύστερα από 13 σερί ήττες στο AT&T Center, ισοφαρίζοντας παράλληλα τη σειρά σε 2-2.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη των "σβόλων" στο Σαν Αντόνιο σε αγώνα playoffs από τις 22 Απριλίου 2007 και δεν θα μπορούσε να έρθει σε καλύτερο χρονικό σημείο. Το ίδιο ισχύει και για την έμπνευση του Μαλόουν να αρχίσει βασικό τον Τόρεϊ Κρεγκ αντί του Γουίλ Μπάρτον, αναθέτοντας στον πρώτο το μαρκάρισμα του Ντέρικ Γουάιτ. Καλύτερο αποτέλεσμα δεν θα μπορούσε να περιμένει ο προπονητής του Ντένβερ.

Ο Κρεγκ όχι μόνο περιόρισε στους 8 πόντους τον καλύτερο περιφερειακό του Σαν Αντόνιο στη σειρά, αλλά πέτυχε και 18 στην επίθεση, βοηθώντας και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Με τον Κρεγκ να εξελίσσεται λοιπόν σε παίκτη-κλειδί και τους Νίκολα Γιόκιτς (29 πόντοι), Τζαμάλ Μάρεϊ (24 πόντοι) να κάνουν την καλύτερή τους εμφάνιση στην σειρά, οι Νάγκετς δεν άργησαν να ξεπεράσουν το κακό ξεκίνημα στο παιχνίδι.

Οι Σπερς προηγήθηκαν με 21-11 στο 7' και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με 34-22, αλλά οι Νάγκετς έκλεισαν την διαφορά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και άρπαξαν τα ηνία του ματς με ένα επιμέρους 3-12 στα μέσα της τρίτης περιόδου, όταν ξέφυγαν με 72-83. Το Ντένβερ ανέβασε την διαφορά μέχρι τους 19 πόντους στο 43' (92-111) και έφτασε εύκολα στη νίκη, έχοντας 25 ασίστ, μόνο 7 λάθη και 15/31 τρίποντα, την ώρα που τα "σπιρούνια" είχαν 5/17 από την περίμετρο.

Ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ (24 πόντοι) και ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν (19 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερς του Σαν Αντόνιο, ωστόσο ο τελευταίος αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή πέντε λεπτά πριν από τη λήξη της αναμέτρησης, όταν διαμαρτυρήθηκε για ένα επιθετικό φάουλ και πέταξε την μπάλα προς το μέρος ενός εκ των τριών διαιτητών.

Τα δωδεκάλεπτα: 34-22, 54-54, 79-91, 103-117.

ΣΑΝ ΑΝΤΟΝΙΟ ΣΠΕΡΣ (Πόποβιτς): Ολντριτζ 24 (10/18 σουτ, 9 ριμπάουντ), Περτλ 8 (9 ριμπάουντ), Γουάιτ 8, ΝτεΡόζαν 19 (7/13 σουτ), Φορμπς 10, Μοτιεγιούνας 7, Ποντέξτερ, Μπέρτανς 5, Γκέι 2 (0/7 σουτ), Κάνινγκχαμ 3, Μιλς 12, Γουόκερ 2, Μπελινέλι 3.

ΝΤΕΝΒΕΡ ΝΑΓΚΕΤΣ (Μαλόουν): Μίλσαπ 2 (1/7 σουτ), Κρεγκ 18 (5/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γιόκιτς 29 (10/22 σουτ, 12 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μάρεϊ 24 (8/14 σουτ, 6 ασίστ), Χάρις 8, Ερνανγκόμεθ, Βάντερμπιλτ, Πλάμλι 6, Μόρις 11, Μπίσλι 7, Μπάρτον 12 (3/3 τρίποντα).

Photo credits: AP Photo/Eric Gay