NBA

Δεν παίζονται οι Γουόριορς!

AP Photo/Ben Margot AP PHOTO/BEN MARGOT

Οι Γουόριορς ανέτρεψαν διαφορά 16 πόντων σε λιγότερο από 4 λεπτά στην 3η περίοδο κόντρα στους Πέλικανς (!) παίρνοντας τελικά τη νίκη με 147-140, τελειώνοντας τον αγώνα με 24/49 τρίποντα!

Οι Γουόριορς συνεχίζουν να κάνουν πλάκα σε όλο το ΝΒΑ. Σε μία βραδιά που θεωρητικά όλα έδειχναν να πηγαίνουν άσχημα, οι Γουόριορς απλώς... πάτησαν ένα κουμπί, επέστρεψαν από το -16 μέσα σε 4 λεπτά κόντρα στους Πέλικανς στην 3η περίοδο (!) και τελικά πήραν τη νίκη με 147-140.

Η αλήθεια είναι ότι οι Γουόριορς ζορίστηκαν από τους Πέλικανς. Η Νέα Ορλεάνη φάνηκε να εκμεταλλεύεται στην αρχή το γεγονός ότι οι Πρωταθλητές έδιναν τον δεύτερο αγώνα τους σε δύο μέρες, ξεφεύγοντας με 39-31 στην πρώτη περίοδο και 54-37 στα μέσα της δεύτερης περιόδου, την οποία έκλεισε τελικά προηγούμενη με 71-66. Και αυτή ήταν μόνο η αρχή.

Στην τρίτη περίοδο οι Πέλικανς έπαιζαν το τέλειο μπάσκετ, ξεφεύγοντας με 101-85. Εκεί όμως που όλα έδειχναν ότι το Γκόλντεν Στέιτ πήγαινε ολοταχώς προς την γκέλα, οι Πρωταθλητές έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 24-9 στα τελευταία 3 λεπτά και 49 δευτερόλεπτα της τρίτης περιόδου, μειώνοντας σε 110-109, με τον Στέφεν Κάρι να σημειώνει 23 πόντους με 7 τρίποντα στην τρίτη περίοδο! Το παιχνίδι είχε έρθει τούμπα.

Στην τέταρτη περίοδο λίγο-πολύ όλοι ήξεραν τι θα ακολουθήσει. Κι αν οι Πέλικανς έδωσαν στους Γουόριορς ό,τι είχαν, το Γκόλντεν Στέιτ απλώς σκόραρε από... παντού και με κάθε παίκτη - ακόμα και ο Ντρέιμοντ Γκριν είχε 4/7 τρίποντα! - παίρνοντας τελικά τη νίκη με 147-140 μέσα σε αποθέωση, τελειώνοντας τον αγώνα με 24/49 τρίποντα (!), ισοφαρίζοντας το ρεκόρ τους σε εύστοχα τρίποντα και σπάζοντας το αντίστοιχο ρεκόρ για περισσότερες προσπάθειες στην ιστορία τους!

Ο Στέφεν Κάρι με 41 πόντους και 9/17 τρίποντα ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Κέβιν Ντουράντ να προσθέτει 30 πόντους και 15 ριμπάουντ, τον Κλέι Τόμπσον 19 πόντους και τον Ντρέιμοντ Γκριν 17 πόντους και 14 ασίστ.

Για τους Πέλικανς, ο Άντονι Ντέιβις είχε 30 πόντους, 18 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ο Νίκολα Μίροτις 29 πόντους, ο Τζρου Χόλιντεϊ 25 πόντους και ο Τζούλιους Ραντλ 23 πόντους.

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΙΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Γκριν 17 (6 ριμπάουντ, 14 ασίστ0, Ντουράντ 30 (15 ριμπάουντ), Λούνι 7 (12 ριμπάουντ), Κάρι 41 (2/5 δίποντα, 9/17 τρίποντα, 10/10 βολές), Τόμπσον 19, Γερέμπκο, ΜακΚίνι 7, Κουκ, Λίβινγκστον 13, Έβανς, Ιγκουοντάλα 13

ΝΙΟΥ ΟΡΛΕΑΝΣ ΠΕΛΙΚΑΝΣ: Ντέιβις 30 (18 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ραντλ 23, Πέιτον 7 (12 ασίστ), Χόλιντεϊ 25 (7 ασίστ), Μουρ 17, Μίροιτς 29, Μίλερ 9, Οκαφόρ, Τζάκσον, Κλαρκ