NBA

Γουίζαρντς - Μπακς 134-137: Νίκη-θρίλερ με μέτριο Γιάννη

AP Photo/Nick Wass AP PHOTO/NICK WASS

Η μέτρια βραδιά του Γιάννη Αντετοκούνμπο δεν στοίχισε στους Μπακς, που με ήρωα τον Μίντλετον πήραν μία οριακή νίκη με 137-134 επί των Γουίζαρντς στην παράταση. Στους 55 πόντους σταμάτησε ο Μπιλ!

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο αντιμετώπισε πρόβλημα με φάουλ στο μεγαλύτερο μέρος της διάρκειας του αγώνα με τους Γουίζαρντς, μέχρι που αποβλήθηκε με 1.5 λεπτό να μένει για το τέλος της 4ης περιόδου. Ακόμα κι έτσι, οι Μπακς κατάφεραν έστω και οριακά να πάρουν τη νίκη στην παράταση με 137-134.

Το ΜΙλγουόκι τα... είδε όλα κόντρα στους Γουίζαρντς, αφού απώλεσε μία διαφορά 20 πόντων (51-71 στο 26') και είδε τον Γιάννη να πηγαίνει στον πάγκο μία και καλή πριν τελειώσει η τέταρτη περίοδος. Δύο βολές του Έρικ Μπλέντσο και μία τάπα του Ρόμπιν Λόπεζ στον Ρούι Χατσιμούρα στο τέλος αρκούσαν για να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση (123-123). Και τότε ανέλαβε δράση ο Κρις Μίντλετον, ο οποίος σημείωσε τους 9 τελευταίους πόντους της ομάδας, οδηγώντας το Μιλγουόκι στη νίκη.

Ο Γιάννης κατάφερε να μείνει στο παρκέ μόλις για 25 λεπτά λόγω των φάουλ που χρεώθηκε από νωρίς, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 22 πόντους με 8/12 δίποντα, 6/8 βολές, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κόψιμο και 8 λάθη, σε μια κακή βραδιά για τα δικά του δεδομένα.

Ο Μίντλετον ήταν ο πρώτος σκόρερ των Μπακς με 40 πόντους, με τον Μπλέντσο να προσθέτει 23 πόντους και 10 ασίστ και τον Τζορτζ Χιλ 14 πόντους.

Για τους Γουίζαρντς, ο Μπράντλεϊ Μπιλ ήταν συγκλονιστικός, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 55 πόντους (δεύτερη σερί 50αρα και δεύτερη σερί ήττα), με τον Σαμπάζ Νέιπιερ να προσθέτει 27 πόντους και τον Ις Σμιθ 13 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-30, 47-57, 82-95, 123-123, 127-134

ΓΟΥΙΖΑΡΝΤΣ: Χατσιμούρα 12 (1), Μπόνγκα (9 ριμπάουντ), Μαϊνμί 10 (5 ριμπάουντ), Σμιθ 13 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Μπιλ 55 (19/33 σουτ, 9/13 τρίποντα, 9/10 βολές, 9 λάθη), Βάγκνερ 8 (10 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπράουν 4 (2/9 σουτ), Νέιπιερ 27 (3 τρίποντα, 7 ασίστ), Ρόμπινσον 5 (1)

ΜΠΑΚΣ: Αντετοκούνμπο 22 (14 ριμπάουντ, 8 λάθη), Μίντλετον 40 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λόπεζ 11 (3), Μπλέντσο 23 (7 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Μάθιους 10 (3), Ιλιασόβα 2, Γουίλιαμς, Χιλ 14 (2), Κόνατον 3 (1), ΝτιΒιντσέντζο 12 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ)