NBA

"Καθάρισε" στην παράταση ο Γκρίφιν

Detroit Pistons forward Blake Griffin (23) drives as Orlando Magic forward Jonathan Isaac (1) defends during the first half of an NBA basketball game, Wednesday, Jan. 16, 2019, in Detroit. (AP Photo/Carlos Osorio)
AP Photo/Carlos Osorio AP PHOTO/CARLOS OSORIO

Σπουδαίο παιχνίδι έγινε στο Ντιτρόιτ, με τους Πίστονς να νικούν με 120-115 τους Μάτζικ στην παράταση χάρη στα... όργια του Μπλέικ Γκρίφιν.

Οι Πίστονς και οι Μάτζικ πρόσφεραν στον κόσμο ένα τρομερό παιχνίδι, με τους πρώτους να καταφέρνουν τελικά να πάρουν τη νίκη με 120-115 στην παράταση, σημειώνοντας μόλις την 3η νίκη τους στα 11 τελευταία παιχνίδια τους.

Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό σε εξέλιξη, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκειά του, μέχρι οι Πίστονς να ξεφύγουν με 11 πόντους διαφορά στην τέταρτη περίοδο. Το Ορλάντο ωστόσο έφερε τούμπα το ματς και πέρασε μπροστά με 109-107 λίγο πριν το τέλος, για να ακολουθήσει ένα φόλοου του Αντρέ Ντράμοντ που έφερε το παιχνίδι στα ίσα (109-109) και, τελικά, στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο το Ντιτρόιτ αποδείχθηκε πιο ψύχραιμο και με τον Μπλέικ Γκρίφιν να σημειώνει το καλάθι του αγώνα λίγο πριν το τέλος, κάνοντας το σκορ 119-115, πήρε ψυχολογικό προβάδισμα, φτάνοντας τελικά στη νίκη.

Ο Γκρίφιν ήταν και ο κορυφαίος των νικητών με 30 πόντους, με τον Αντρέ Ντράμοντ να προσθέτει 14 πόντους και 22 ριμπάουντ και τον Λιουκ Κενάρντ 14 πόντους.

Για τους Μάτζικ, ο Νίκολα Βούτσεβιτς είχε 24 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Τέρενς Ρος 24 πόντους και ο Εβάν Φουρνιέ 18 πόντους.

ΝΤΙΤΡΟΙΤ ΠΙΣΤΟΝΣ: Γκρίφιν 30 (5 ασίστ), Ντράμοντ 14 (22 ριμπάουντ), Τζάκσον 13, Μπούλοκ 13, Μπράουν 8, Τζόνσον 3, Πατσούλια 6, Σμιθ 6, Γκάλογουεϊ 13, Κενάρντ 14

ΟΡΛΑΝΤΟ ΜΑΤΖΙΚ: Γκόρντον 12 (8 ριμπάουντ), Άιζακ 10, Βούτσεβιτς 24 (13 ριμπάουντ), Όγκαστιν 13 (7 ασίστ), Φουρνιέ 18, Ιγούντου 5, Μπιρτς 3, Μπρίσκο 6, Ρος 24