NBA

Κλίπερς - Νάγκετς 89-104: Το Ντένβερ έκανε το θαύμα

AP Photo/Mark J. Terrill AP PHOTO/MARK J. TERRILL

Απίστευτοι οι Νάγκετς, διέλυσαν τους λιγόψυχους Κλίπερς με 104-89 στο Game 7 και προκρίθηκαν στους Τελικούς της Δύσης, επιστρέφοντας από το 1-3 στην σειρά.

Οι Νάγκετς κατάφεραν αυτό που πριν μερικές ημέρες έμοιαζε σχεδόν απίθανο: Επέστρεψαν σε δεύτερη σερί σειρά από το 1-3 κόντρα στους Κλίπερς, πήραν τη νίκη με 104-89 στο Game 7 και προκρίθηκαν στους Τελικούς της Δύσης!

Ένα Ντένβερ σαν έτοιμο από καιρό ποδοπάτησε τους Κλίπερς, μία ομάδα χωρίς ψυχολογία, μία ομάδα χωρίς ψυχή, η οποία διαλύθηκε στην τέταρτη περίοδο. Σε αντίθεση δε με τα δύο προηγούμενα παιχνίδια, που το Ντένβερ επέστρεψε από το -16 (Game 5) και το -19 (Game 6) αντίστοιχα, αυτή τη φορά ήταν οι Νάγκετς που πήραν το πάνω χέρι έπειτα από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο και έφτασαν σε μία πανάξια νίκη-πρόκριση.

Η ομάδα του Μάικ Μαλόουν έκλεισε την τρίτη περίοδο όντας μπροστά στο σκορ με 74-82 και στην τέταρτη περίοδο απλώς πάτησε γκάζι και διέλυσε τους Κλίπερς, που έμειναν χωρίς καλάθι εντός πεδιάς για 7 λεπτά (!), με την διαφορά να εκτοξεύεται στους 20 πόντους (80-100) και τους Νάγκετς να φτάνουν με άνεση στο θετικό αποτέλεσμα.

Ο Τζαμάλ Μάρεϊ ήταν εκπληκτικός, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 40 πόντους, με τον Νίκολα Γιόκιτς να προσθέτει 16 πόντους, 22 ριμπάουντ και 13 ασίστ και τους Τζεράμι Γκραντ και Γκάρι Χάρις από 14 πόντους.

Για τους Κλίπερς, ο Μοντρέζλ Χάρελ είχε 20 πόντους, με τον Κουάι Λέοναρντ να μένει στους 14 πόντους με 6/22 σουτ και τον Πολ Τζορτζ στους 10 πόντους με 4/16 σουτ, σε ένα από τα μεγαλύτερα πατατράκ ομάδας στην ιστορία του ΝΒΑ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-24, 56-54, 74-82, 89-104

ΚΛΙΠΕΡΣ (Ρίβερς): Λέοναρντ 14 (6/22 σουτ, 2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μόρις 7 (2/9 σουτ, 1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Χούμπατς 6, Μπέβερλι 11 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χάρελ 20, Τζάκσον, Γουίλιαμς 7 (3/11 σουτ, 1 τριποντο, 6 ασίστ), ΜακΓκρούντερ, Μαν, Σάμετ 3 (1)

ΝΑΓΚΕΤΣ (Μαλόουν): Μίλσαπ 6 (2), Γκραντ 14 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γιόκιτς 16 (22 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 5 λάθη), Μάρεϊ 40 (6/13 τρίποντα, 5 ασίστ, 5 λάθη), Χάρις 14 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Πλάμλι 1, Πόρτερ 2 (7 ριμπάουντ), Κρεγκ 6 (6 ριμπάουντ), Μπάτες-Ντιοπ, Μόρις 5 (1), Ντόζιερ, Ντάνιελς