NBA

Λέικερς - Κινγκς 122-136: Αγγαρεία με θετικό Αντετοκούνμπο

Με ήττα από τους Κινγκς έκλεισαν την κανονική περίοδο οι Λέικερς, που περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους στον πρώτο γύρο των playoffs. Θετική εμφάνιση από τον Κώστα Αντετοκούνμπο.

Το μυαλό του Φρανκ Βόγκελ και των συνεργατών του βρισκόταν στον πρώτο γύρο των playoffs όπου οι Λέικερς θα αντιμετωπίσουν την όγδοη ομάδα της Δύσης. Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς έπαιξε μόλις 14:36, ο Άντονι Ντέιβις κι ο Κάιλ Κούζμα ξεκουράστηκαν, ο Ραζόν Ρόντο βρίσκεται από σήμερα (13/8) σε καραντίνα, οπότε η ήττα από τους Σακραμέντο Κινγκς (136-122) δεν ενόχλησε κανέναν.

Οι Λέικερς δεν ενδιαφέρθηκαν ποτέ για τη νίκη, το προπονητικό team μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής και έτσι βρήκε κι ο Κώστας Αντετοκούνμπο την ευκαιρία να γράψει μερικά λεπτά. Για 11:24 έμεινε στο παρκέ, για να σκοράρει επτά πόντους από 3/3 δίποντα και 1/2 βολές. Ο Τζέιμς με 17 πόντους έκανε... συντήρηση, την ώρα που ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς (27 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 27 λεπτά) κι ο Μπάντι Χιλντ (28 πόντοι σε 26 λεπτά) ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 40-30, 56-66, 84-107, 122-136

ΛΕΙΚΕΡΣ (Βόγκελ): Τζέιμς 17 (2), Μόρις 14 (4/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), ΜακΓκί 8 (9 ριμπάουντ), Γκριν 2, Χόρτον-Τάκερ 14 (2), Κουκ 12 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντάντλι 6 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γουέιτερς 19 (8/15 σουτ, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χάουαρντ 6 (5 ριμπάουντ), Σμιθ 11 (1), Αντετοκούνμπο 7 (3/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Κάκοκ 6 (5 ριμπάουντ)

ΚΙΝΓΚΣ (Γουόλτον): Μπαρνς 3, Μπιέλιτσα 15 (5/8 σουτ, 8 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λεν 3, Μπογκντάνοβιτς 27 (5/11 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Τζόσεφ 13 (3/3 τρίποντα), Τζάιλς 4, Τζέφρις 7 (1), Χιλντ 28 (8/14 τρίποντα), Φερέλ 11 (2), Μπρούερ, Πάρκερ 19 (9/10 σουτ, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τζέιμς 4, Γκάι 2