NBA

Μπακς - Σέλτικς 119-112: Μεγαλειώδης Αντετοκούνμπο

Milwaukee Bucks' Giannis Antetokounmpo, right, heads to the basket past Boston Celtics' Jaylen Brown (7) during the first half of an NBA basketball game Friday, July 31, 2020, in Lake Buena Vista, Fla. (AP Photo/Ashley Landis, Pool) AP

Με σπουδαία εμφάνιση από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, οι Μπακς επικράτησαν των Σέλτικς και κάλυψαν τις τρεις απουσίες τους. Ακόμη πιο κοντά στο κορυφαίο ρεκόρ και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας η ομάδα του Μιλγουόκι (VIDEO).

Ήταν το πρώτο επίσημο ματς των δύο αντιπάλων μετά από σχεδόν πέντε μήνες. Και τι ματς, ντέρμπι κανονικό, ανάμεσα σε δύο μονομάχους που ονειρεύονται την κορυφή της Ανατολής και τη συμμετοχή τους στους NBA Finals. Μπακς και Σέλτικς έδωσαν μια όμορφη παράσταση τα ξημερώματα του Σαββάτου (1/8), με τα Ελάφια να στηρίζονται στον καταπληκτικό Γιάννη Αντετοκούνμπο και να παίρνουν μια σπουδαία νίκη (119-112) που τους στέλνει ακόμη πιο κοντά στο κορυφαίο ρεκόρ της κανονικής περιόδου και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα playoffs.

Δείτε εδώ: Παίκτες και προπονητές γονάτισαν πριν από το τζάμπολ

O Greek Freak ήταν πραγματικά απολαυστικός. Έπαιξε σαν MVP, ήταν ηγετικός, ήταν clutch όταν σκόραρε δύο γκολ-φάουλ στα τελευταία λεπτά την ώρα που ο Τάις, ο Σμαρτ κι ο Τέιτουμ έκαναν ό,τι περνούσε από το χέρι (και το πόδι τους) για να του πάρουν το έκτο φάουλ. Σκόραρε 36 πόντους από 13/17 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 7/12 βολές, μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε επτά ασίστ, έκλεψε μια μπάλα, έκοψε ένα σουτ και έκανε μόλις δύο φάουλ, όλα αυτά σε 32 λεπτά συμμετοχής που ισοδυναμούν με κάτι περισσότερο από δυόμιση περιόδους.

Τρομερή δουλειά έκανε και ο Μπρουκ Λόπεζ, όχι γιατί "τράβηξε" στο σκοράρισμα, αλλά γιατί σε 29 λεπτά έκοψε έξι σουτ, με τους Μπακς πάντως να μην ενθουσιάζουν. Δεν ήταν κακοί, απλώς στηρίχθηκαν περισσότερο απ' όσο θα έπρεπε στον Αντετοκούνμπο με τον Κρις Μίντλετον να έχει μεν 6/20 σουτ, αλλά να μοιράζει οκτώ ασίστ για μόλις ένα λάθος. Δεν αγωνίστηκαν ο Έρικ Μπλέντσο κι ο Πατ Κόνατον που είχαν προσβληθεί από κορονοϊό και προσπαθούν να ανακτήσουν το χαμένο έδαφος, ούτε ο Μάρβιν Γουίλιαμς που αντιμετωπίζει έναν ελαφρύ τραυματισμό.

Οι Σέλτικς, από την άλλη, είδαν τον Τζέισον Τέιτουμ να κάνει μια εντελώς αποκαρδιωτική εμφάνιση (5 πόντοι από 2/18 σουτ σε 32:27), την ώρα που ο Μάρκους Σμαρτ ήταν φοβερός σε άμυνα κι επίθεση, ο Τζέιλεν Μπράουν τον ακολουθούσε σε απόδοση και ο Μπραντ Γουαναμέικερ κάλυπτε τον Κέμπα Γουόκερ που έπαιξε μόλις 19 λεπτά συμμετοχής δείχνοντας ότι το γόνατό του δεν είναι ακόμη στο επίπεδο που έχει ανάγκη η ομάδα της Βοστώνης.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-25, 64-58, 87-87, 119-112

ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 18 (6/20 σουτ, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Αντετοκούνμπο 36 (13/17 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7/12 βολές, 15 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ, 2 λάθη), Μπρουκ Λόπεζ 14 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 μπλοκ), Μάθιους 9 (2), ΝτιΒιντσέντζο 10 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χιλ 7 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ιλιασόβα 7 (1), Μπράουν 3 (6 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Ρίμπιν Λόπεζ 9 (1), Κόρβερ 6 (2), Γουίλσον

ΣΕΛΤΙΚΣ (Στίβενς): Τέιτουμ 5 (2/18 σουτ, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χέιγουορντ 17 (6/11 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τάις 13 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Μπράουν 22 (3/10 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γουόκερ 16 (3), Γουαναμέικερ 14 (6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Σμαρτ 23 (3), Καντέρ 2, Οτζελέγε, Γουίλιαμς