NBA

Νίκη με ανατροπή το Πόρτλαντ, νίκη με ρεκόρ οι Κινγκς

AP PHOTO/STEVE DIPAOLA

Οι Μπλέιζερς έκαναν ένα σερί 12-0 στα τελευταία τέσσερα λεπτά και νίκησαν τους Πίστονς 117-112. Οι Κινγκς νίκησαν τους Σανς 112-103, με τον Χιλντ να κάνει ρεκόρ ομάδας σε τρίποντα (VIDEOS).

Ο Ντέιμιαν Λίλαρντ δεν έχει δίπλα το alter-ego του, τον Σι Τζέι ΜακΚόλουμ, έχει όμως αρκετή βοήθεια από τους υπόλοιπους συμπαίκτες του. Πολλοί εξ αυτών λοιπόν έβαλαν το χεράκι τους, προκειμένου οι Μπλέιζερς να κάνουν ένα σερί 12-0 στα τελευταία τέσσερα λεπτά και να καταβάλουν τους Πίστονς με 117-112, φτάνοντας τις τρεις συνεχόμενες νίκες.

Ο Ντέιμιαν Λίλαρντ πέτυχε 28 πόντους και ήταν ο οδηγός του Πόρτλαντ (45-27) το οποίο σούταρε με ποσοστό 54,4%, μάζεψε 13 ριμπάουντ παραπάνω και έλεγχε στο πρώτο ημίχρονο το ματς, ξεφεύγοντας ακόμα με 11-12 πόντους διαφορά (39-28 στο 14' και 49-37 στο 18'). Το Ντιτρόιτ (37-35) δεν παραδόθηκε ποτέ όμως. Η ομάδα του Ντουέιν Κέισι έκανε μόνο οκτώ λάθη και όχι μόνο επέστρεψε στο ματς, αλλά προηγήθηκε κιόλας με 103-109 στο 44'. Κάπου εκεί κατέρρευσε. Οι Μπλέιζερς έκαναν το καθοριστικό σερί (12-0) στα επόμενα τρία λεπτά, ξέφυγαν με 115-109 στο τελευταίο λεπτό και έφτασαν στη νίκη.

ΠΟΡΤΛΑΝΤ ΤΡΕΪΛ ΜΠΛΕΪΖΕΡΣ (Στοτς): Αμίνου 22 (8/13 σουτ, 7 ριμπάουντ), Χάρκλες 10, Λέιμαν 2, Νούρκιτς 15, Λίλαρντ 28 (9/16 σουτ, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Κόλινς 9, Κάντερ 10 (7 ριμπάουντ), Κάρι 16, Χουντ 5, Τέρνερ.

ΝΤΙΤΡΟΪΤ ΠΙΣΤΟΝΣ (Κέισι): Γκρίφιν 27 (10/18 σουτ, 6 ασίστ), Ντράμοντ 19 (11 ριμπάουντ), Τζάκσον 24 (9/16 σουτ), Ελινγκτον 5, Μπράουν, Μέικερ 6, Πατσούλια, Σμιθ 9, Γκάλογουεϊ 9, Κενάρντ 13.

ΚΙΝΓΚΣ - ΣΑΝΣ: Ρέκορντμαν ο Χιλντ

Ο Μπάντι Χιλντ αποτελεί μέρος της ιστορίας του Σακραμέντο από τα ξημερώματα της Κυριακής (24/3). Ο σούτινγκ γκαρντ των Κινγκς έφτασε τα 245 εύστοχα τρίποντα στη χρονιά που διανύουμε και ξεπέρασε τα 240 του Πρέντραγκ Στογιάκοβιτς από την σεζόν 2003/04, δημιουργώντας νέο ρεκόρ ομάδας. Παράλληλα, ο Χιλντ οδήγησε τους "βασιλιάδες" και στη νίκη επί των Σανς με 112-103, διατηρώντας τις λιγοστές πιθανότητες που έχουν για πρόκριση στα playoffs.

Αυτή ήταν η 3η νίκη στις τέσσερις φετινές αναμετρήσεις με το Φίνιξ για το Σακραμέντο (36-36), το οποίο πέτυχε 17 τρίποντα συνολικά και μετά το κακό ξεκίνημα (5-19 στο 5' και 34-48 στο 20') έκανε ένα σερί 13-0 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και από εκεί και πέρα έλεγξε το ματς, αν και στο φινάλε χρειάστηκε ένα επιμέρους 12-6 για να το "καθαρίσει". Η ομάδα του Ντέιβ Γέργκερ δεν έχει μείνει ακόμα εκτός playoffs, εντούτοις απέχει 5,5 αγώνες από το 8ο Σαν Αντόνιο.

Στα ρηχά έμεινε ο Κώστας Κουφός, που έπαιξε 13 λεπτά και είχε απολογισμό 4 πόντους, 2/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Άξιο αναφοράς είναι ότι ο ΝτιΆντρε Έιτον έφτασε τα 37 νταμπλ-νταμπλ, ισοφαρίζοντας τον Άλβαν Άνταμς για τα περισσότερα που έκανε ποτέ ένας ρούκι στην ιστορία των Σανς (17-57).

ΣΑΚΡΑΜΕΝΤΟ ΚΙΝΓΚΣ (Γέργκερ): Μπιέλιτσα 13 (17 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπαρνς 25 (5/8 τρίποντα), Κόλι-Στάιν 3, Φοξ 13 (9 ασίστ), Χιλντ 25 (7/14 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπάγκλι 16 (11 ριμπάουντ), Κουφός 4, Φέρελ, Μπογκντάνοβιτς 6, Μπρούερ 7.

ΦΙΝΙΞ ΣΑΝΣ (Κοκόσκοβ): Μπέντερ 4, Μπρίτζες 11, Έιτον 19 (11 ριμπάουντ), Μέλτον 3, Μπούκερ 32 (10/27 σουτ, 10/10 βολές, 10 ασίστ), Σπόλντινγκ 1, Χολμς 14, Οκόμπο 3, Φριντέτ, Ντάνιελς 16.