NBA

ΝΒΑ: Τα αποτελέσματα της βραδιάς

AP Photo/Kyusung Gong AP PHOTO/KYUSUNG GONG

Οι Κλίπερς δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα κόντρα στους Μάτζικ, νικώντας τους με 122-95. Άνετο πέρασμα των Σανς από τη Νέα Υόρκη κόντρα στους Νικς, οριακή νίκη των Νάγκετς στο Γκόλντεν Στέιτ.

Οι Μάτζικ θα ήθελαν πολύ να κάνουν back to back... θαύματα και μετά τη νίκη επί των Λέικερς να επιβληθούν μία ημέρα αργότερα και των Κλίπερς στο Λος Άντζελες. Ο Κουάι Λέοναρντ ωστόσο είχε πάρει το μήνυμα, οπότε δεν τους άφησε να ελπίζουν.

Με τον MVP των περσινών τελικών του ΝΒΑ σε σπουδαία μέρα λοιπόν, οι Κλίπερς έκαναν αυτά που έπρεπε, ξέφυγαν με διψήφια διαφορά από το πρώτο ημίχρονο και τελικά έφτασαν στη νίκη με 122-95, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους στο 29-13.

Ο Λέοναρντ ήταν ασταμάτητος, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 32 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 30 λεπτά συμμετοχής, παίζοντας στο... ρελαντί. Από κοντά τον ακολούθησε ο Μοντρέζλ Χάρελ με 21 πόντους, με τον Λάντρι Σάμετ να προσθέτει 13 πόντους.

Για τους Μάτζικ, ο Νίκολα Βούτσεβιτς είχε 22 πόντους, ο Άαρον Γκόρντον 20 πόντους και ο Τέρενς Ρος 16 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 34-26, 67-48, 91-76, 122-95

ΚΛΙΠΕΡΣ: Λέοναρντ 32 (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χάρκλες (6 ριμπάουντ), Ζούμπατς 8 (8 ριμπάουντ), Μπέβερλι 10 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Σάμετ 13 (3), Πάτερσον 10 (2), Γκριν 11 (1 τρίποντο, 13 ριμπάουντ), Χάρελ 21 (5 ριμπάουντ), Γουόλτον, Γουίλιαμς 11 (4/14 σουτ, 1 τρίποντο, 5 ασίστ), Ρόμπινσον 3 (1), ΜακΓκρούντερ 3 (1), Μαν

ΜΑΤΖΙΚ: Γκόρντον 20 (4 τρίποντα, 5 ασίστ), Βούτσεβιτς 22 (3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Μπερτς, Φουλτζ 11 (5/17 σουτ, 1 τρίποντο, 5 ασίστ), Φουρνιέ 15 (6/15 σουτ), Κλαρκ, Τζέφερσον 2, Ιγούντου 8 (2), Τζόνσον, Μπάμπα 1 (7 ριμπάουντ), Ρος 16 (5/15 σουτ, 4 τρίποντα)

ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ - ΝΑΓΚΕΤΣ 131-134

Οι Νάγκετς παρατάχθηκαν χωρίς τρεις βασικούς στο Γκόλντεν Στέιτ (Μάρεϊ, Χάρις, Μίλσαπ), βρισκόταν σταθερά πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά και αρκετές φορές στο -19. Ακόμα κι έτσι όμως, στο τέλος βρήκε τον τρόπο να φέρει τούμπα το παιχνίδι κόντρα στο... κάτι σαν Γουόριορς που κυκλοφορεί στο ΝΒΑ από την αρχή της σεζόν και να πάρει μία σημαντική νίκη με στην παράταση. Οι Γουόριορς είχαν την ευκαιρία να στείλουν το παιχνίδι σε δεύτερη παράταση, αλλά ο Ντάμιον Λι αστόχησε σε τρίποντο στο φινάλε.

Ο Γουίλ Μπάρτον με 31 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Μαλίκ Μπίσλεϊ να προσθέτει 27 πόντους και τον Νίκολα Γιόκιτς 23 πόντους, 12 ριμπάουντ και 8 ασίστ (αλλά και 8 λάθη).

Για τους Γουόριορς, ο Άλεκ Μπερκς είχε 25 πόντους, ο Λι 21 πόντους και ο ΝτιΆντζελο Ράσελ 19 πόντους (αλλά με 6/19 σουτ) και 9 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 34-19, 62-45, 85-73, 113-113, 131-134

ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Γκριν 6 (2/8 σουτ, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ρόμπινσον 17 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κόλεϊ-Στάιν 10 (6 ριμπάουντ), Λι 21 (3 τρίποντα, 6 ασίστ), Ράσελ 19 (6/19 σουτ, 6 τρίποντα, 9 ασίστ), Κρις 4, Σπέλμαν 3 (1), Πασκάλ 16 (1), Πουλ 10 (2), Μπερκς 25 (4)

ΝΑΓΚΕΤΣ: Γκραντ 6 (3/9 σουτ), Κρεγκ, Γιόκιτς 23 (12 ριμπάουντ, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μόρις 11 (1), Μπάρτον 31 (7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Πλάμλι 15 (15 ριμπάουντ), Ερνανγκόμεθ 3 (1), Πόρτερ 18 (3 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντόζιερ, Μπίσλεϊ 27 (5)

ΝΙΚΣ - ΣΑΝΣ 98-121

Οι Σανς είχαν την ευκαιρία να ξεσπάσουν κόντρα στους Νικς. Το Φοίνιξ δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα στη Νέα Υόρκη, ξέφυγε στο σκορ από την τρίτη περίοδο κι έπειτα και έφτασε δια περιπάτου στο θετικό αποτέλεσμα με 121-98, στην τρίτη νίκη του στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια του.

Ο Ντέβιν Μπούκερ με 29 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Σανς, με τον ΝτιΆντρε Έιτον να προσθέτει 26 πόντους και 21 ριμπάουντ και τον Ρίκι Ρούμπιο 25 πόντους και 13 ασίστ.

Για τους Νικς, που έχασαν με τραυματισμό τον Αρ Τζέι Μπάρετ, ο Τζούλιους Ραντλ είχε 26 πόντους, ο Μάρκους Μόρις 17 πόντους και ο Μίτσελ Ρόμπινσον 12 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-25, 52-58, 79-90, 98-121

ΝΙΚΣ: Γκίμπσον 5, Ραντλ 26 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μόρις 17 (2), Πέιτον 8 (7 ασίστ), Μπάρετ 7 (2/8 σουτ, 1 τρίποντο), Πόρτις 5 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Νοξ 7 (1), Ρόμπινσον 12 (8 ριμπάουντ), Ντιλικίνα 2 (6 ασίστ), Άλεν 3 (1), Ντότσον 6

ΣΑΝΣ: Σάριτς 11 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μπρίτζες 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Έιτον 26 (21 ριμπάουντ), Ρούμπιο 25 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 13 ασιστ), Μπούκερ 29 (2), Ντιαλό 2, Τζόνσον 10 (2), Οκόμπο 3 (1), Μπέινς 5 (1), Λεκ, Κάρτερ 3 (1), Τζερόμ