NBA

Ο Χάρελ... κατάπιε τους Γκρίζλις

AP Photo/Brandon Dill AP PHOTO/BRANDON DILL

Με τον Μοντρέζλ Χάρελ να κάνει... όργια, οι Κλίπερς νίκησαν με 112-106 τους Γκρίζλις μέσα στο Μέμφις και στην 8αδα της Δυτικής Περιφέρειας.

Οι Κλίπερς συνεχίζουν να παλεύουν να μπουν στα playoffs. Η παραχώρηση με ανταλλαγή του Τομπάιας Χάρις έχει ψαλιδίσει τις ελπίδες τους, ωστόσο αυτό δεν εμπόδισε την ομάδα του Λ.Α να επιβληθεί με 112-106 των Γκρίζλις μέσα στο Μέμφις και με ρεκόρ 33-27 να ισοβαθμούν με τους Σπερς στην 7η θέση της Δύσης.

Έπειτα από ένα πρώτο ημίχρονο που οι Κλίπερς κυριάρχησαν και προηγήθηκαν ακόμα και με 22 πόντους διαφορά (61-39), αλλά τελικά το έκλεισαν προηγούμενοι με 65-53, το παιχνίδι έγινε... αίμα και άμμος στο δεύτερο ημίχρονο.

Ένα επιμέρους σκορ 33-18 των Γκρίζλις στην τρίτη περίοδο τους βοήθησε να φέρουν τούμπα το ματς και να προηγηθούν με 86-83, κάνοντας ντέρμπι το ματς. Κάπως έτσι, στην τέταρτη περίοδο... έπεσαν κορμιά, με τους Κλίπερς ωστόσο στο τέλος να αποδεικνύονται πιο ψύχραιμοι και να φτάνουν στη νίκη.

Ο Μοντρέζλ Χάρελ με 30 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Ντανίλο Γκαλινάρι να προσθέτει 23 πόντους και τον Λου Γουίλιαμς 18 πόντους.

Για τους Γκρίζλις, ο Μάικ Κόνλεϊ είχε 25 πόντους και 10 ασίστ, ο Γιοακίμ Νοά 22 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Έιβερι Μπράντλεϊ 17 πόντους. Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ αγωνίστηκε 8 λεπτά και είχε 4 πόντους με 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές και 2 ριμπάουντ.

ΜΕΜΦΙΣ ΓΚΡΙΖΛΙΣ: Ραμπ 15 (9 ριμπάουντ), Χόλιντεϊ 2, Καμπόκλο 8, Κόνλεϊ 25 (10 ασίστ), Μπράντλεϊ 17, Μάιλς 4, Πάρσονς 3, Νοά 22 (11 ριμπάουντ), Κάρτερ, Ράιτ 6, Ντόρσεϊ 4

Λ.Α ΚΛΙΠΕΡΣ: Γκαλινάρι 23 (8 ριμπάουντ), Ζούμπατς 7 (8 ριμπάουντ), Μπέβερλι 7 (9 ριμπάουντ), Σάμετ 8, Γκίγκλεους-Αλεξάντερ 6, Γκριν 7, Χάρελ 30, Γουίλιαμς 18 (8 ασίστ), Τεμπλ, Γουάλας 6, Θόρνγουελ