NBA

Οι Καβαλίερς έκαναν ζημιά στους Πίστονς

AP Photo/Lynne Sladky AP PHOTO/LYNNE SLADKY

Οι Πίστονς υποτίμησαν τους Καβαλίερς και το πλήρωσαν, με το Κλίβελαντ να παίρνει τη νίκη με 126-119, κάνοντας ζημιά στο Ντιτρόιτ.

Οι Πίστονς πίστεψαν ότι εύκολα ή δύσκολα θα νικούσαν τους Καβαλίερς, επιλέγοντας να ξεκουράσουν τον Μπλέικ Γκρίφιν. Αποδείχθηκε ότι έκαναν λάθος και το πλήρωσαν ακριβά, με το - χωρίς Κέβιν Λοβ (ενοχλήσεις στη μέση) - Κλίβελαντ να παίρνει τη νίκη με 126-119 και να δίνει μία γερή σφαλιάρα στο Ντιτρόιτ.

Με τις ισορροπίες να είναι εξαιρετικά λεπτές στη μάχη για είσοδο στα playoffs, οι - 6οι στην Ανατολή - Πίστονς έκαναν μία ήττα που ίσως πληρώσουν στο μέλλον. Άφησαν το παιχνίδι να γίνει ντέρμπι από την αρχή (σκορ πρώτου ημιχρόνου 61-60 για το Ντιτρόιτ και τρίτης περιόδου 88-87) και στο τέλος αγχώθηκαν.

Σε μία τέταρτη περίοδο λοιπόν που είχε έξι ισοπαλίες και πέντε εναλλαγές στο σκορ, οι Καβς χρειάστηκε απλώς να τρέξουν ένα σερί 10-0 στο τελευταίο δίλεπτο για να ξεφύγουν με 121-114 και τελικά να φτάσουν στη νίκη, μέσα σε αποθέωση από το κοινό τους.

Ο Κόλιν Σέξτον με 27 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Τσέντι Οσμάν να προσθέτει 21 πόντους και τον Νικ Στάουσκας 17 πόντους.

Για τους Πίστονς, ο Γουέιν Έλινγκτον είχε 25 πόντους, ο Αντρέ Ντράμοντ 21 πόντους και 21 ριμπάουντ και ο Ρέτζι Τζάκσον 15 πόντους.

ΚΛΙΒΕΛΑΝΤ ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ: Οσμάν 21 (6 ασίστ), Ζίζιτς 8, Νάιτ 16, Σέξτον 27, Νουάμπα 13, Κρις 10 (10 ριμπάουντ), Φράι, Κλάρκσον 14, Στάουσκας 17

ΝΤΙΤΡΟΙΤ ΠΙΣΤΟΝΣ: Μέικερ 7 (9 ριμπάουντ), Ντράμοντ 21 (21 ριμπάουντ), Τζάκσον 15, Έλινγκτον 25, Μπράουν 5, Πατσούλια 3, Σμιθ 13, Γκάλογουεϊ 13, Ρόμπινσον 8, Κενάρντ 9