NBA

Οι Νετς σόκαραν τους Ρόκετς του διαστημικού Χάρντεν!

AP Photo/David J. Phillip AP PHOTO/DAVID J. PHILLIP

Τρομεροί οι Νετς, επέστρεψαν από το -14 και νίκησαν στην παράταση με 145-142 τους Ρόκετς στο Χιούστον, παρά τους 58 πόντους του απίστευτου Τζέιμς Χάρντεν!

Οι Νετς έδειξαν ότι η μέχρι τώρα πορεία τους δεν είναι τυχαία. Παίζοντας σπουδαίο μπάσκετ, το Μπρούκλιν άντεξε ό,τι του έστειλε ο απίστευτος Τζέιμς Χάρντεν (58 πόντοι), επέστρεψε από το -14 και έστειλε το ματς στην παράταση, αλλά και από το -7 στο έξτρα πεντάλεπτο και πήρε μία σπουδαία νίκη με 145-142 μέσα στο Χιούστον!

Ο Σπένσερ Ντίνγουϊντι με 33 πόντους και 10 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των Νετς, με τον ΝτεΜάρε Κάρολ να προσθέτει 22 πόντους και τον Τζάρετ Άλεν 20 πόντους, 14 ριμπάουντ και 3 κοψίματα.

Για τους Ρόκετς που επιχείρησαν 70 τρίποντα (ρεκόρ στην ιστορία του ΝΒΑ, ευστόχησαν σε 23 από αυτά) και μόλις 35 δίποντα (!), ο Χάρντεν ήταν συγκλονιστικός με 58 πόντους με 16/34 σουτ, 21/23 βολές, 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ, μετ ους Έρικ Γκόρντον και Πι Τζέι Τάκερ να προσθέτουν από 20 πόντους.

ΤΡΕΛΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Το Μπρούκλιν ξεκίνησε το παιχνίδι δυναμικά και ξέφυγε με 34-19 στην πρώτη περίοδο, ωστόσο μέχρι να καταλάβει τι γινόταν οι Ρόκετς είχαν μειώσει σε 30-34. Έκτοτε οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, μέχρι το Χιούστον να... εκραγεί στην 3η περίοδο και χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 40-23 ξεφύγει με 94-85. Και δεν έμεινε εκεί.

Στην τέταρτη περίοδο οι Ρόκετς ξέφυγαν με 115-101 με 5.5 λεπτά να μένουν για το τέλος, δείχνοντας να καθαρίζουν το παιχνίδι. Μόνο που οι Νετς δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με τρομερή αντεπίθεση ισοφάρισαν σε 131-131 χάρη σε τρίποντο του Σπένσερ Ντίνγουϊντι, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση!

Στο έξτρα πεντάλεπτο το Χιούστον ξέφυγε ξανά με 142-135 με 1.5 λεπτό να μένει για το φινάλε. Εκεί όμως που όλα έμοιαζαν τελειωμένα, οι Νετς έφεραν πάλι τα πάνω-κάτω, έκλεισαν τον αγώνα με σερί 10-0 και πήραν τη νίκη με 145-142, αφού ο Τζέραλντ Γκριν αστόχησε σε τρίποντο στο τέλος!

ΧΙΟΥΣΤΟΝ ΡΟΚΕΤΣ: Κλαρκ, Τάκερ 20 (10 ριμπάουντ), Χάρντεν 58 (11/15 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 21/23 βολές, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ρίβερς 13, Γκόρντον 20, Κρις, Νένε 7, Γκριν 15 (5/15 τρίποντα), Νάναλι 9

ΜΠΡΟΥΚΛΙΝ ΝΕΤΣ: Χάρις 17 (7 ασίστ), Κούρουτς 14, Άλεν 20 (24 ριμπάουντ, 3 κοψίματα), Ράσελ 10 (7 ασίστ), Γκράχαμ 21, Ντέιβις, Χόλις-Τζέφερσον 3, Κάρολ 22, Νέιπιερ 5, Ντίνγουιντι 33 (9/14 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3/4 βολές, 10 ασίστ)