ΜΠΑΣΚΕΤ

Πάρτι των Ράπτορς στο Λ.Α κόντρα στους Κλίπερς

Toronto Raptors' Danny Green (14) blocks a shot by Los Angeles Clippers' Montrezl Harrell (5) as the Raptors' Jonas Valanciunas (17) also defends during the first half of an NBA basketball game, Tuesday, Dec. 11, 2018, in Los Angeles. (AP Photo/Marcio Jose Sanchez)
AP Photo/Marcio Jose Sanchez AP PHOTO/MARCIO JOSE SANCHEZ

Ισοπεδωτικοί οι - χωρίς Καγουάι Λέοναρντ - Ράπτορς στο Λος Άντζελες, διέλυσαν με 123-99 τους Κλίπερς, κάνοντας επίδειξη δύναμης.

Ο Καγουάι Λέοναρντ τέθηκε εκτός αγώνα λίγες ώρες πριν το πρώτο τζάμπολ του αγώνα των Ράπτορς με τους Κλίπερς. Δεν είχε καμία σημασία. Οι Ράπτορς ήταν απλώς... ισοπεδωτικοί στο Λος Άντζελες και παίζοντας... διαστημικό μπάσκετ για 3 περιόδους πήραν μία εύκολη νίκη με 123-99, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους στο 22-7. Επέστρεψαν έτσι στα θετικά αποτελέσματα έπειτα από 2 σερί ήττες.

Οι Ράπτορς επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους από την αρχή, ξεφεύγοντας με 36-23 στην πρώτη περίοδο και 70-57 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Εκεί όμως που ο κόσμος περίμενε κάποια αντίδραση από τους Κλίπερς, το Τορόντο εμφανίστηκε ακόμα καλύτερο στην τρίτη περίοδο και με ένα επιμέρους σκορ 33-17 εκτόξευσε την διαφορά στους 29 πόντους (103-74), φτάνοντας διά περιπάτου στη νίκη.

Ο Σερτζ Ιμπάκα με 25 πόντους και 9 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Κάιλ Λόουρι να προσθέτει 21 πόντους, τον Γιόνας Βαλαντσιούνας 16 πόντους και τον Φρεντ ΒανΒλίτ 5 πόντους, 6 ριμπάουντ 14 ασίστ.

Για τους Κλίπερς - που παρατάχθηκαν χωρίς τον τραυματία Λου Γουίλιαμς - ο Μπόμπαν Μαριάνοβιτς είχε 18 πόντους και ο Ταϊρόν Γουάλας 15 πόντους.