NBA

Πέλικανς - Κλίπερς 130-133: Εκτελεστής Λέοναρντ στη Νέα Ορλεάνη

AP Photo/Matthew Hinton AP PHOTO/MATTHEW HINTON

Οι Κλίπερς δυσκολεύτηκαν κόντρα στους Πέλικανς, αλλά με τον Λέοναρντ να αγγίζει την 40αρα πήραν μία σημαντική νίκη με 133-130.

Ο Πολ Τζορτζ εξακολουθεί να είναι εκτός δράσης, αλλά οι Κλίπερς συνεχίζουν να νικούν. Σε μία ακόμα επίδειξη του βάθους τους επιβλήθηκαν έπειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι με 133-130 των Πέλικανς στη Νέα Ορλεάνη και βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 30-13. Οι Πέλικανς είχαν την ευκαιρία να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση, αλλά ο Τζέι Τζέι Ρέντικ αστόχησε σε τρίποντο στο φινάλε του αγώνα.

Το παιχνίδι είχε ως κύριο χαρακτηριστικό την απουσία διάθεσης των δύο ομάδων να ασχοληθούν με την άμυνα, με αποτέλεσμα στο σκορ να ξεφύγει από νωρίς. Στην τέταρτη περίοδο ωστόσο οι Κλίπερς αποφάσισαν για λίγο να εστιάσουν στην πίσω πλευρά του παρκέ και χάρη σε ένα συνολικό επιμέρους σκορ 31-20 να φτάσουν στη νίκη.

Ο Κουάι Λέοναρντ ήταν για ακόμα ένα παιχνίδι το γνωστό... ρομπότ, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 39 πόντους, οδηγώντας εκ του ασφαλούς τους Κλίπερς, με τον Λου Γουίλιαμς να προσθέτει 32 πόντους και τον Μοντρέζλ Χάρελ 24 πόντους.

Για τους Πέλικανς, ο Ντέρικ Φέιβορς είχε 22 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Μπράντον Ίνγκραμ 21 πόντους και ο Τζέι Τζέι Ρέντικ 18 πόντους, ενώ ο Λόνζο Μπολ πρόσθεσε 18 πόντους, 10 ριμπάουντ και 11 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 35-33, 80-72, 110-102, 130-133

ΠΕΛΙΚΑΝΣ: Φέιβορς 22 (10/10 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Ίνγκραμ 21 (7/18 σουτ, 2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπολ 18 (4 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 6 λάθη), Ρέντικ 19 (3), Χαρτ 9 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Μέλι, Χέιζ 14 (5 ριμπάουντ), Τζάκσον 8 (2), Αλεξάντερ-Γουόκερ 10 (2), Μουρ 9 (1)

ΚΛΙΠΕΡΣ: Λέοναρντ 39 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 λάθη), Ζούμπατς 3, Μπέβερλι 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), ΜακΓκρούντερ 4, Σάμετ 11 (1), Χάρελ 24, Γκριν 6 (2), Πάτερσον 2, Γουίλιαμς 32 (4 τρίποντα, 5 ασίστ), Ρόμπινσον 3 (1), Μαν