NBA

Πέλικανς - Τζαζ 138-132: Μυθικός Ίνγκραμ με 49αρα, σταμάτησε την Γιούτα!

AP Photo/Gerald Herbert AP PHOTO/GERALD HERBERT

Απίστευτα πράγματα έγιναν στη Νέα Ορλεάνη, με τον Μπράντον Ίνγκραμ να σημειώνει 49 πόντους και να οδηγεί τους Πέλικανς στη νίκη με 138-132 επί των Τζαζ, διακόπτοντας το σερί 10 νικών της Γιούτα!

Ενας από τους αγώνες της χρονιάς έγιναν στη Νέα Ορλεάνη, με τους Πέλικανς να δείχνουν μέρος του σπουδαίου ταλέντου τους, παίρνοντας μία σπουδαία νίκη επί των Τζαζ με 138-132 στην παράταση, διακόπτοντας το σερί της Γιούτα στις 10 νίκες!

Οι δύο ομάδες πάλεψαν από την αρχή μέχρι το τέλος για τη νίκη, σε ένα παιχνίδι που υπήρχαν συνολικά 23 εναλλαγές στο σκορ και 23 ισοπαλίες! Μία από τις τελευταίες ισοπαλίες ήταν που έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, με τον Ρούντι Γκομπέρ να είναι αυτός που με 1/2 βολές σε νεκρό χρόνο ισοφάρισε σε 122-122 για να οδηγηθεί το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο. Εκεί, οι Πέλικανς αποδείχθηκαν ανώτεροι, φτάνοντας στη νίκη.

Ο Μπράντον Ίνγκραμ με 49 πόντους (ρεκόρ καριέρας) με 15/25 σουτ και 16/20 βολές ήταν ο κορυφαίος των νικητών, σε μία βραδιά που επιβεβαίωσε ότι είναι ένας από τους ανερχόμενους σταρ του ΝΒΑ, με τον Ντέρικ Φέιβορς να προσθέτει 21 πόντους και 11 ριμπάουντ κόντρα στην πρώην ομάδα του και τον Ετουάν Μουρ 16 πόντους.

Για τους Τζαζ, ο Ντόνοβαν Μίτσελ είχε 46 πόντους, ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς 26 πόντους και ο Γκομπέρ 17 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-28, 56-49, 87-91, 122-122, 138-132

ΠΕΛΙΚΑΝΣ: Φέιβορς 21 (11 ριμπάουντ), Μέλι 7 (1), Ίνγκραμ 49 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπολ 5 (2/12 σουτ, 1 τρίποντο, 13 ασίστ), Χαρτ 9 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χέιζ 9 (5 ριμπάουντ), Τζάκσον 10, Αλεξάντερ-Γουόκερ 12 (2), Μουρ 16 (2)

ΤΖΑΖ: Μπογκντάνοβιτς 26 (3), Ο'Νιλ 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Ίνγκλις 12 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γκομπέρ 17 (14 ριμπάουντ), Μίτσελ 46 (7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Νιάνγκ, Μπράντλεϊ 2 (6 ριμπάουντ), Μούντιε 3, Κλάρκσον 15 (3), Τάκερ 2