NBA

Σέλτικς - Χιτ 114-117: Αντε(μπάγιο) γεια και 1-0 το Μαϊάμι!

AP Photo/Mark J. Terrill AP PHOTO/MARK J. TERRILL

Τρομεροί οι Χιτ, ανέτρεψαν διαφορά 14 πόντων και νίκησαν με 117-114 στην παράταση τους Σέλτικς. Μεγάλη τάπα του Αντεμπάγιο στον Τέιτουμ λίγο πριν το τέλος της αγώνα.

Απτόητοι οι Χιτ. Το Μαϊάμι συνέχισε από εκεί που σταμάτησε κόντρα στους Μπακς στον δεύτερο γύρο των playoffs. Τα έδωσε όλα κόντρα στους Σέλτικς, ανέτρεψε δύο φορές στο παιχνίδι διψήφια διαφορά (στην 1η και την 4η περίοδο) και τελικά πήρε τη νίκη με (114-117) στην παράταση στο Game 1 των τελικών της Ανατολής, κάνοντας το 1-0 στην σειρά.

Ήρωας στο φινάλε για τους Σέλτικς ο Μπαμ Αντεμπάγιο, ο οποίος με το σκορ στο 114-116 έκοψε στα ίσα τον Τζέισον Τέιτουμ σε προσπάθεια του σταρ των Σέλτικς για κάρφωμα με 2.5 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος του αγώνα, κάνοντας στην συνέχεια στο σκορ 114-117 με 1/2 βολές. Ο Τέιτουμ είχε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση στο τέλος, αλλά αστόχησε σε τρίποντο.

Ο Γκόραν Ντράγκιτς με 29 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Τζα Κράουντερ να προσθέτει 22 πόντους, τον Τζίμι Μπάτλερ 20 πόντους (και το καλάθι και φάουλ με το οποίο το σκορ έγινε 114-116) και ο Αντεμπάγιο 18 πόντους.

Για τους Σέλτικς, ο Τέιτουμ είχε 30 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Μάρκους Σμαρτ 26 πόντους, ο Κέμπα Γουόκερ 19 πόντους (αλλά με 6/19 σουτ) και ο Τζέιλεν Μπράουν 17 πόντους.

ΤΡΟΜΕΡΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Σέλτικς να ξεφεύγουν με 24-11, αλλά τους Χιτ να καταφέρνουν αργά, αλλά σταθερά να μειώσουν στο σκορ και τελικά να ισοφαρίσουν σε 55-55 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Μαϊάμι ανέβασε την διαφορά στους 5 πόντους (56-61), αλλά ξαφνικά κόλλησε, με τους Σέλτικς να ξεσπάνε και να κλείνουν την τρίτη περίοδο προηγούμενοι με 83-71 και να ανοίγουν την τέταρτη περίοδο στο +14 (85-71). Το Μαϊάμι ωστόσο πάλι είχε τις απαντήσεις και με αντεπίθεση διαρκείας έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Στο τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα, ο Μπάτλερ με τρίποντο έκανε το σκορ 105-106. Ακολούθησε φάουλ εκτός φάσης από τον Ντέρικ Τζόουνς που έδωσε την ευκαιρία στον Τζέισον Τέιτουμ να ισοφαρίσει σε 106-106 με 1/1 βολή. Ο σταρ των Σέλτικς ήταν αυτός που πήρε και την τελευταία επίθεση της Βοστώνης, αστοχώντας σε τρίποντο, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση, όπου στο τέλος καθάρισε ο Αντεμπάγιο.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-18, 55-55, 83-71, 106-106, 114-117

ΣΕΛΤΙΚΣ (Στίβενς): Τέιτουμ 30 (10/24 σουτ, 4 τρίποντα, 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τάις 4, Γουόκερ 19 (6/19 σουτ, 1/9 τρίποντα, 6 ασίστ), Σμαρτ 26 (6), Μπράουν 17 (6/14 σουτ, 3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Οτζελέγιε 2, Γ. Γουίλιαμς 3, Καντέρ, Ρ. Γουίλιαμς 2, Γουαναμέικερ 11 (6 ασίστ, 5 κλεψίματα)

ΧΙΤ (Σπόλστρα): Αντεμπάγιο 18 (6 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Μπάτλερ 20 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κράουντερ 22 (5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, Ντράγκιτς 29 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ολίνικ 4, Τζόουνς, Ιγκουοντάλα 3 (1), Ναν 3 (1), Χίρο 12 (2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 9 ασίστ))