NBA

Βόλτα των Νάγκετς στο Ντάλας

AP Photo/Tony Gutierrez AP PHOTO/TONY GUTIERREZ

Δώδεκα λεπτά καλού μπάσκετ αποδείχθηκαν αρκετά για τους Νάγκετς για αν πάρουν διαφορά ασφαλείας στο Ντάλας και τελικά να πάρουν τη νίκη με 114-104 κόντρα στους - χωρίς Ντόντσιτς - Μάβερικς.

Με τον Λούκα Ντόντσιτς να τίθεται εκτός αγώνα λόγω ενοχλήσεων στον αστράγαλο, το έργο των Νάγκετς στο Ντάλας έγινε αυτόματα πιο εύκολο. Αφού λοιπόν για ένα ημίχρονο το Ντένβερ ήταν... χαλαρό, στην τρίτη περίοδο ανέβασε ταχύτητα, ξέφυγε στο σκορ και τελικά έφτασε σε μία εύκολη νίκη με 114-104.

Οι Νάγκετς είδαν τους Μαβς να είναι ανταγωνιστικοί στις δύο πρώτες περιόδους, με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να είναι μόλις 52-51 υπέρ του Ντένβερ. Στην τρίτη περίοδο ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς και χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 39-23 ξέφυγαν με 91-74, "καθαρίζοντας" με συνοπτικές διαδικασίες το παιχνίδι.

Ο Νίκολα Γιόκιτς με 19 πόντους, 13 ριμπάουντ και 8 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών - που είχαν 7 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Πολ Μίλσαπ να προσθέτει 17 πόντους και 13 ριμπάουντ και τον Αϊζάια Τόμας 16 πόντους.

Για τους Μαβς, ο Τζέιλεν Μπράνσον είχε 22 πόντους, ο Ντουάιτ Πάουελ 20 πόντους και ο Τιμ Χάρνταγουεϊ 13 πόντους.

ΝΤΑΛΑΣ ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Κλέμπερ, Φίνεϊ-Σμιθ 13 (9 ριμπάουντ), Μεϊρί 4, Μπράνσον 22, Χάρνταγουεϊ 13, Πάουελ 20, Νοβίτζκι 3, Τζάκσον, Μπερκ 11, Χάρις 10, Λι 8, Μπρόκχοφ

ΝΤΕΝΒΕΡ ΝΑΓΚΕΤΣ: Μίλσαπ 17 (13 ριμπάουντ), Γιόκιτς 19 (13 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μάρεϊ 12, Μπάρτον 10, Μπίσλεϊ 13, Ερνανγκόμεζ, Βάντερμπιλτ, Λίντον, Πλάμλι 12 (13 ριμπάουντ), Τόμας 16, Μόρις 7, Χάρις 8