BASKETBALL CH. LEAGUE

ΑΕΚ - Αντβέρπ 77-76: Καρδιοχτύπησε, αλλά πήρε την 1η θέση

Η ΑΕΚ καδιοχτύπησε απέναντι στην Αντβέρπ, αλλά πήρε τη νίκη με 77-76 και τερμάτισε στην 1η θέση του 3ου Ομίλου του Basketball Champions League.

H AEK δεν πλήρωσε το "χαλάρωμα" της στην τελευταία περίοδο, καθώς επικράτησε με 77-76 της Αντβέρπ και με ρεκόρ 12-2 πήρε την 1η θέση του 3ου Ομίλου του Basketball Champions League. Η Ένωση έφτασε ως και το +16, αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο έδωσε δικαιώματα στους φιλοξενούμενούς της, οι οποίοι στο τέλος της αναμέτρησης είχαν την ευκαιρία να "κλέψουν" τη νίκη, αλλά ο Παρις Λι υπέπεσε σε λάθος στο φινάλε Η ΑΕΚ πλέον περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της στη φάση των "16", όπου θα αντιμετωπίσει είτε τον Προμηθέα, είτε τον ΠΑΟΚ, είτε την Λε Μαν.

Ο MVP

Ο Βινς Χαντερ έδωσε συνέχεια στις πολύ καλές εμφανίσεις που πραγματοποιεί και για ακόμη μία φορά ήταν ο κορυφαίος παίκτης της ομάδας τους, καθώς σε 24:07 συμμετοχής είχε 19 πόντους (6/10 δίποντα, 7/9 βολές) 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Οι ομάδες δεν είχαν καλά ποσοστά πίσω από την γραμμή των 6,75 μέτρων, καθώς οι γηπεδούχοι σούταραν με 20% (3/15) και οι φιλοξενούμενοι με 31,25% (5/16). Οι παίκτες της Αντβέρπ μάλιστα υπέπεσαν σε 18 λάθη, ενώ είχαν μόλις 13/22 βολές.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η ΑΕΚ από την αρχή του αγώνα μπήκε σε θέση οδηγού και πέρασε τη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου έχοντας σε σημαντική απόσταση τους αντιπάλους της. Οι Χάντερ και Θίοντορ ήταν... ζεστοί στο "καλημέρα" του αγώνα και η Ένωση βρέθηκε γρήγορα στο +12 (18-6, 7'), ενώ η συμπλήρωση των 10' την βρήκε να προηγείται με 25-13. Η Αντβέρπ βασιζόμενη σε κάποια ξεσπάσματα των Τέιτ και Λι διατήρησε εν μέρει την επαφή της με το σκορ, αλλά η Ένωση δεν την άφησε να μειώσει σε διαφορά μικρότερη των 7 πόντων (34-27, 17'). Η Ένωση μάλιστα πάτησε το... γκάζι τόσο, όσο χρειαζόταν για να κλείσει το ημίχρονο στο +14 (46-32, 20΄).

Ο Χάντερ ανέλαβε και πάλι δράση στην τρίτη περίοδο κυριαρχώντας μέσα στο ζωγραφιστό, γεγονός που είχε ως αποτέλεσμα να η ΑΕΚ να ξεφύγει με 61-45 (28'). Οι κιτρινόμαυροι, όμως, "χαλάρωσαν" για λίγο και η Αντβέρπ μείωσε σε 61-50 στο 30' και σε 64-59 στο 33'. Οι Τζέιμς και Σάκοτα, όμως, ηγήθηκαν ενός σερί 7-0 της ομάδας τους (71-59, 34'), η οποία στο 37' είδε τους αντιπάλους της να μειώνουν σε 73-70 δια χειρός Μπακό. Οι Χάντερ και Λι διαμόρφωσαν το 75-72 και Θίοντορ στο 38:46 είχε 2/2 βολές για το 77-72. Ο Τέιτ είχε 1/2 βολές, το σουτ του Χάντερ βρήκε σίδερο και οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο Τέιτ μείωσαν σε απόσταση αναπνοής (39:21). Ο Σαντ-Ρος δεν κατάφερε να σκοράρει με διπλή προσπάθεια, ο Λαρεντζάκης αστόχησε στο τέλος της επίθεσης της ΑΕΚ και η κατοχή της μπάλας πέρασε στην Αντβέρπ. Ο Λι εν συνεχεία έχασε τον έλεγχο της μπάλας, ο Λαρεντζάκης πάλεψε για την κατοχή και καθυστέρησε τον Αμερικανό γκαρντ, ο οποίος αστόχησε υπό πίεση και η ΑΕΚ πήρε τη νίκη.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Μικρή ήταν η προσέλευση στο ΟΑΚΑ, αλλά οι φίλοι της Ένωσης που βρέθηκαν σε αυτό σε στιγμές της αναμέτρησης έκαναν αισθητή την παρουσία τους στο γήπεδο με την φωνή τους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μέστρε, Αουνκρόγκερς, Σαράπα

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-13, 46-32, 61-50, 77-76.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Χάντερ 19 (9 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 9 (1), Ματσιούλις 3, Σαντ-Ρος 3, Θίοντορ 11 (1), Γιαννόπουλος 2, Γκρίφιν 10, Τζέιμς 7, Σάκοτα 10 (1), Τσαλμπούρης, Ξανθόπουλος.

ΑΝΤΒΕΡΠ (Μουρς): Μπακό 19, Καλινόσκι 4, Λι 15 (3), Τέιτ 17 (1), Βάνβιν 7, Ακιαζίλι 3, Ντονκόρ 3 (1), Ντουζίνσκι 4, Σάντερς 2, Σρόπεν, Τόμπσον 2.

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 24/45 δίποντα, 3/15 τρίποντα, 20/28 βολές, 19-11 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 13 λάθη, 12 κλεψίματα, 3 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά της Αντβέρπ: δ 24/36 δίποντα, 5/16 τρίποντα, 13/22 βολές, 25-5 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 18 λάθη, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η ΑΕΚ στην φάση των "16" θα αντιμετωπίσει είτε τον Προμηθέα, είτε τον ΠΑΟΚ είτε την Λε Μαν, ενώ η Αντβέρπ θα κοντραριστεί με μία εκ των Μούρθια, Βίρτους Μπολόνια και Τενερίφη. Η κλήρωση για τα ζευγάρια των playoffs θα γίνει την Παρασκευή (8/2).

Photo credits: Eurokinissi