BASKETBALL CH. LEAGUE

ΑΕΚ - Ντιζόν 80-56: Άνετη με φόντο την πρωτιά

Άνετο βράδυ για την ΑΕΚ, που επικράτησε στο ΟΑΚΑ της ουραγού Ντιζόν (80-56) για την 11η αγωνιστική του Basketball Champions League με κορυφαίο για ένα ακόμη ματς τον Βινς Χάντερ.

Την ένατη νίκη της σε έντεκα αγώνες στο Basketball Champions League πανηγύρισε το βράδυ της Τετάρτης (16/1) η ΑΕΚ, που επικράτησε στο ΟΑΚΑ της ουραγού Ντιζόν (80-56) για να παραμείνει στην πρώτη θέση του Γ' ομίλου πριν το εκτός έδρας ματς με τη Φουενλαμπράδα.

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι δεν... έλαμψε στο πρώτο μέρος, είχε άσχημα ποσοστά στην επίθεση, πίεσε όμως σε όλο το γήπεδο την περιορισμένων δυνατοτήτων αντίπαλό της και με φαντασμαγορική τρίτη περίοδο (26-9) έφτασε άνετα στο θετικό αποτέλεσμα. Κορυφαίος για ακόμη ένα ματς ο Βινς Χάντερ που πέτυχε 15 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν οι γηπεδούχοι έπαιξαν με δύο δημιουργούς, έβαλαν τη μπάλα στη ρακέτα και "καθάρισαν" το παιχνίδι.

Ο MVP

Βινς Χάντερ, ο αυτοκράτορας! Ο MVP της φετινής ΑΕΚ έκανε πράγματα και θαύματα στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν σκόραρε τους 15 από τους 29 πόντους της ομάδας του, για να τελειώσει τον αγώνα με 22 πόντους από 9/10 δίποντα και 4/5 βολές, 9 ριμπάουντ και ένα κλέψιμο σε 20 λεπτά συμμετοχής. 30 μονάδες έγραψε ο Αμερικανός σέντερ στο σύστημα αξιολόγησης!

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Πολύ άσχημα τα ποσοστά της ΑΕΚ στο πρώτο δεκάλεπτο (1/8 τρίποντα, τέσσερις άστοχες βολές, τέσσερα άστοχα δίποντα), την ώρα που η Ντιζόν μετρούσε ήδη οκτώ λάθη! Οι κιτρινόμαυροι δεν είχαν για ακόμα μία φορά αποτελεσματικότητα από την περιφέρεια, ακόμη κι έτσι όμως πήραν άνετα τη νίκη χάρη στο 26-9 της τρίτης περιόδου.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Θίοντορ, Σαντ-Ρος, Ματσιούλις, Σάκοτα, Χάντερ στην αρχική της πεντάδα, η ΑΕΚ έβαλε ύψος και αθλητικότητα για να αντιμετωπίσει τους επίσης αθλητικούς Γάλλους που προηγήθηκαν 9-1 στο τρίτο λεπτό. Οι κιτρινόμαυροι δεν είχαν ρυθμό και δημιουργία στην επίθεση, το 7-10 στο 7' ήταν αποτέλεσμα των άσχημων ποσοστών τους (1/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/6 βολές) και των τεσσάρων λαθών, με την περίοδο να κλείνει στο 14-15 μετά από τρίποντο του Λελούπ.

Τα ποσοστά της ΑΕΚ δεν βελτιώθηκαν στις αρχές της δεύτερης περιόδου, ωστόσο η ομάδα του Μπάνκι πήρε ένα προβάδισμα πέντε πόντων (23-18) στο 14', με τους Γάλλους να κάνουν όλο και περισσότερα λάθη και να μην εκμεταλλεύονται τη δυστοκία των γηπεδούχων από την περιφέρεια. Ο Θίοντορ έβαλε το τρίτο τρίποντο σε 14 προσπάθειες της ομάδας του, ο Τζέιμς έγραψε το 28-20 στο 16' κι εκεί που όλα έδειχναν να λειτουργούν υπέρ των κιτρινόμαυρων, η Ντιζόν μάζεψε τη διαφορά στους τρεις και παρά το γεγονός ότι βρέθηκε ξανά σε δύσκολη θέση, είδε τον Θίοντορ να βιάζεται στην τελευταία επίθεση και με καλάθι του Εμεγκανό στον αιφνιδιασμό έκλεισε το πρώτο μέρος στο 36-30.

Σαντ-Ρος και Χάντερ μπήκαν δυναμικά στο δεύτερο μέρος, ο Μπάνκι προτόιμησε δίδυμο Θίοντορ - Λαρεντζάκη στα γκαρντ και όχι σχήμα με τρία φόργουορντ, η διαφορά πήγε στους 11 (46-35 στο 24') κι ο Σαντ-Ρος με τρίποντο από την αριστερή γωνία έγραψε το 56-37 στο 28' με το επί μέρους σκορ στο 20-7 σε κάτι λιγότερο από οκτώ λεπτά. Αυτό ήταν... Το ξέσπασμα που έψαχνε η ΑΕΚ ήρθε με εντυπωσιακό τρόπο, η Ντιζόν δεν είχε το ταλέντο και τις δυνάμεις για να διεκδικήσει κάτι περισσότερο και ο Λούκα Μπάνκι είχε την ευκαιρία να δώσει στην τέταρτη περίοδο χρόνο συμμετοχής στους Ξανθόπουλο, Γιαννόπουλο, Γκρίφιν, Τζέιμς για να δοκιμάσει πρόσωπα και καταστάσεις εν όψει του σαββατιάτικου αγώνα με το Περιστέρι.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Περίπου 3000-3500 θεατές βρέθηκαν το βράδυ της Τετάρτης (16/1) στο ΟΑΚΑ. Όχι κι άσχημα, καθώς η Ντιζόν δεν ήταν και ο πιο... ελκυστικός αντίπαλος.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιασεβίτσιους, Γιλμάζ, Μιτρόβσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-15, 36-30, 62-39, 80-56

ΑΕΚ (Μπάνκι): Τζέιμς 6 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λαρεντζάκης 6 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μωραΐτης, Θίοντορ 5 (1/2 τρίποντα, 3 ασίστ), Τσαλμπούρης 8 (1), Γιαννόπουλος 3 (1), Γκρίφιν 3 (1), Χάντερ 22 (9/10 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Ματσιούλις 9 (2), Σάκοτα 11 (2), Σαντ-Ρος 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ξανθόπουλος (3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα)

ΝΤΙΖΟΝ (Λενάμ): Αρσινάρ, Εμεγκανό 12 (1), Πίρσον 4, Γουέρ 11, Βέμπερ 2, Σασάνγκ 8, Χόλστον 5 (1 τρίποντα, 8 ασίστ), Ζουλιέν 6 (1), Λελούπ, Λουμ 8 (7 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 19/31 δίποντα, 9/30 τρίποντα, 15/21 βολές, 38 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 12 επιθετικά), 23 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 15 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ντιζόν: 19/36 δίποντα, 3/18 τρίποντα, 9/16 βολές, 32 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 8 επιθετικά), 15 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 20 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η ΑΕΚ θα παίξει εκτός έδρας με τη Φουενλαμπράδα (23/1 στις 21:30), ενώ η Ντιζόν θα υποδεχθεί την ίδια μέρα και ώρα τη Λιετκαμπέλις.

Photo credits: Eurokinissi