BASKETBALL CH. LEAGUE

ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 62-63: Στους "8" η Ένωση με κλειδί την άμυνα

Η ΑΕΚ ηττήθηκε από τον ΠΑΟΚ (62-63), αλλά προκρίθηκε στους "8" του Basketball Champions League, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Μπάμπεργκ του Νίκου Ζήση.

Η ΑΕΚ δεν ήταν καλή, αλλά την δουλειά της έκανε. Η "Ένωση" ναι μεν ηττήθηκε από τον ΠΑΟΚ 62-63 στον επαναληπτικό αγώνα της φάσης των "16" του Basketball Champions League , ωστόσο προκρίθηκε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στους "8" του θεσμού και συνεχίζει την προσπάθεια της να υπερασπιστεί τον τίτλο της στην διοργάνωση. Εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Μπάμπεργκ του Νίκου Ζήση .

Μόνο δύο παίκτες σκόραραν διψήφιο αριθμό πόντων από πλευράς ΑΕΚ (Χάντερ 11 και Ματσιούλις 10), ενώ φανερά εκτός αγώνα ήταν ο Τζόρνταν Θίοντορ , ο οποίος -αν και αμφίβολος να παίξει- άρχισε βασικός , αλλά είχε μόνο 2 πόντους με 1/6 σουτ σε 18'22''. Σε γενικές γραμμές η ΑΕΚ βρέθηκε σε πολύ κακή βραδιά στην επίθεση και υπέστη μόλις την 2η φετινή ήττα της επί συνόλου 15 αγώνων και την πρώτη ύστερα από έξι σερί νίκες στο ΟΑΚΑ. Παράλληλα, η "Ένωση" είδε και ένα άλλο σερί να τελειώνει απόψε, αφού ηττήθηκε για πρώτη φορά έπειτα από 10 αγώνες στους οποίους ο Ντούσαν Σάκοτα έμπαινε στο γήπεδο ερχόμενος από τον πάγκο.

Στην αντίπερα όχθη, ο Τζόντρε Τζέφερσον (11 πόντοι), ο Γουίλιαμ Χάτσερ (10 πόντοι) και ο Βαγγέλης Μαργαρίτης (10 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερς του ΠΑΟΚ, ο οποίος κυριάρχησε στα ριμπάουντ (43-28), αλλά είχε σε κάκιστη βραδιά τον Φιλ Γκος (5 πόντοι, 1/9 σουτ) και πλήρωσε ακριβά την αστοχία του από μακρινή απόσταση (4/18 τρίποντα) και την σωρεία λαθών που έκανε.

O MVP

Σε ένα κακό, ποιοτικά, παιχνίδι στο οποίο η ΑΕΚ σούταρε με πολύ άσχημα ποσοστά (36,1%), ο Γιόνας Ματσιούλις έβαλε το καλάθι του αγώνα. Ο Λιθουανός απάντησε με τρίποντο στο σουτ του Χάτσερ που είχε κάνει λίγο προηγουμένως το σκορ 45-50, μη αφήνοντας τον ΠΑΟΚ να ξεφύγει περισσότερο στο σκορ. Ο Ματσιούλις τελείωσε το ματς με 10 πόντους, 2/2 βολές, 1/2 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 4 λάθη σε 22'10''. Εξ ου και ο τίτλος του MVP. Κι ας ηττήθηκε εν τέλει η ομάδα του...

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ο ΠΑΟΚ δεν έκανε απλά 9 λάθη παραπάνω από την ΑΕΚ (21 έναντι 12 των γηπεδούχων), αλλά δέχτηκε και 27 πόντους από αυτά. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, από την άλλη, μετέτρεψε σε 12 εύκολους πόντους τα αντίστοιχα λάθη της "Ένωσης".

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Εν αντιθέσει με τον πρώτο αγώνα στην Θεσσαλονίκη, όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 24 πόντους διαφορά στο 8' (4-28), ο ΠΑΟΚ άρχισε σχεδόν ιδανικά τον επαναληπτικό στο ΟΑΚΑ. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου πέτυχε τους πρώτους τέσσερις πόντους στο ματς, προηγήθηκε με 10-5 στο 5' και σε γενικές γραμμές υλοποίησε το πλάνο της, ελέγχοντας απόλυτα δύο πράγματα: 1) τον ρυθμό και 2) τα ριμπάουντ. Οι "μελανόλευκοι" μάζεψαν 10 ριμπάουντ παραπάνω στο πρώτο ημίχρονο (23 έναντι 13 των γηπεδούχων), ωστόσο στην επίθεση ελάχιστα πράγματα έκαναν καλά μετά το πρώτο πεντάλεπτο, με τους Χάτσερ και Γκος στο... μηδέν (και με 0/5 σουτ μαζί) επί 20 λεπτά.

Η ΑΕΚ, από την άλλη, βασιζόμενη στην εξαιρετική της άμυνα, δεν άργησε να πάρει τα ηνία στο παιχνίδι. Στο 7' προηγήθηκε για πρώτη φορά με 11-10 και από το 16' έως το 18' έτρεξε ένα σερί 9-0, ξεφεύγοντας με τη μέγιστη διαφορά της στο παιχνίδι (32-23) σε εκείνο το χρονικό σημείο. Η "Ένωση" έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα πέντε πόντων, αλλά και την απόλυτη υπεροχή σε δύο στατιστικούς τομείς που απεικόνιζαν όλο το ματς στο πρώτο ημίχρονο: 15-4 ήταν οι πόντοι από λάθη αντιπάλου, 8-0 οι αντίστοιχοι από δεύτερες ευκαιρίες. Ο ΠΑΟΚ, πάντως, δεν παραδόθηκε έτσι εύκολα.

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στο δεύτερο οι φιλοξενούμενοι έκαναν καλή δουλειά στους τομείς των ριμπάουντ και του ρυθμού, βελτίωσαν την επιθετική λειτουργία τους και όχι μόνο προηγήθηκαν για πρώτη φορά μετά την πρώτη περίοδο (43-44 στο 28'), αλλά δημιούργησαν και διαφορά πέντε πόντων στο 31' με τρίποντο του Χάτσερ (45-50). Κάπου εκεί όμως "μίλησε" ο Ματσιούλις. Η ΑΕΚ δεν άφησε τον ΠΑΟΚ να ξεφύγει περισσότερο, ισοφάρισε το σκορ στο 37' (55-55), προηγήθηκε λίγο αργότερα (57-55 στο 38') και... έκατσε αναπαυτικά στο μαξιλαράκι του +9 (84-75) από τον πρώτο αγώνα στην Θεσσαλονίκη, κατακτώντας την πρόκριση για τους "8" του Basketball Champions League.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Περίπου 13.000 θεατές βρέθηκαν στις κερκίδες του ΟΑΚΑ για τον δεύτερο αγώνα των "δικεφάλων", δημιουργώντας ρεκόρ εισιτηρίων για την ΑΕΚ στο Basketball Champions League σύμφωνα με την "κίτρινη" ΚΑΕ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κόντε, Ρόσο, Λαντζαρίνι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-14, 32-27, 45-47, 62-63.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Γκρίφιν 8 (2), Χάντερ 11 (7 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 8 (0/6 τρίποντα), Ματσιούλις 10 (2/7 τρίποντα, 3 κλεψίματα), Σαντ-Ρος 3 (3 κλεψίματα), Γιαννόπουλος 3 (1), Τζέιμς 8 (7 ριμπάουντ), Σάκοτα 6, Θίοντορ 2 (1/6 σουτ), Τσαλμπούρης 3 (1).

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 5, Γκος 5 (0/2 δίποντα, 1/7 τρίποντα), Χάτσερ 10 (1), Τζέφερσον 11 (5/6 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Ζάρας 3 (1), Γκάρετ 2 (6 ριμπάουντ), Κόνιαρης 4, Μαργαρίτης 10, Σχίζας 2, Τέπιτς 9 (1/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Τσόχλας 2.

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 16/31 δίποντα, 6/30 τρίποντα, 12/16 βολές, 28 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 7 επιθετικά), 14 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 12 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 18/33 δίποντα, 4/18 τρίποντα, 15/19 βολές, 43 ριμπάουντ (34 αμυντικά + 9 επιθετικά), 16 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 21 λάθη.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η ΑΕΚ προκρίθηκε στους "8" του Basketball Champions League, όπου θα αντιμετωπίσει την Μπάμπεργκ στις 26 Μαρτίου, στον πρώτο από τους δύο προημιτελικούς. Στην αντίπερα όχθη, η ευρωπαϊκή πορεία ολοκληρώθηκε για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος θα επικεντρωθεί πλέον στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Photo credits: Eurokinissi