BASKETBALL CH. LEAGUE

ΑΕΚ - Χάποελ Ιερουσαλήμ 91-78: Θρίαμβος σε γήπεδο - καμίνι

CHAMPIONS LEAGUE / ΑΕΚ - ΧΑΠΟΕΛ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΡΟΥΚΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI

Η ΑΕΚ επιβλήθηκε της Χάποελ Ιερουσαλήμ (91-78), κάλυψε το -7 της ήττας στον α' γύρο και απολαμβάνει πλέον τη μοναξιά της κορυφής στον όμιλο. Συγκλονιστική εμφάνιση από τον Χάουαρντ Σαντ Ρος, περίπου 10.000 φίλοι της Ένωσης βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ.

Μπροστά σε 10.000 φιλάθλους της, η ΑΕΚ πήρε τη νίκη απέναντι στη Χάποελ Ιερουσαλήμ (91-78) και πλέον απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής στον όμιλό της για το Basketball Champions League. Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου έκαναν σπουδαία προσπάθεια, κάλυψαν το -7 από την ήττα του α' γύρου και είναι πλέον σε θέση να νιώθουν πως είναι η καλύτερη ομάδα στον όμιλο.

Ο MVP

Ο Χάουαρντ Σαντ Ρος δεν είναι για το Basketball Champions League, είναι για πολύ καλύτερα κι η ΑΕΚ μπορεί να νιώθει ευτυχισμένη που τον έχει στις τάξεις της για δεύτερη διαδοχική σεζόν. Ο έμπειρος φόργουορντ δεν βγήκε δευτερόλεπτο (!) από το παρκέ απέναντι στη Χάποελ Ιερουσαλήμ, όντας επιφορτισμένος με το μαρκάρισμα των καλύτερων περιφερειακών των φιλοξενούμενων. Στα 40'00'' που αγωνίστηκε, είχε 18 πόντους (με 3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/4 βολές), 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 λάθος.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Τα 13 επιθετικά ριμπάουντ που πήραν οι φιλοξενούμενοι είναι πολλά, το σημαντικό όμως είναι ότι στην τελευταία περίοδο του αγώνα (όταν άνοιξε το παιχνίδι υπέρ της ΑΕΚ), κατάφεραν να ανανεώσουν μόνο μία επίθεση. Από την άλλη, η Ένωση πήρε κρίσιμα επιθετικά ριμπάουντ στα τελευταία πέντε λεπτά και έφτασε στη νίκη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Από τα πρώτα λεπτά ήταν εμφανές το επιθετικό ταλέντο των δύο ομάδων, κυρίως μέσα από προσωπικές ενέργειες των περιφερειακών. Η ΑΕΚ βρήκε πόντους από τον Κιθ Λάνγκφορντ και τον Χάουαρντ Σαντ Ρος, την ώρα που η Χάποελ Ιερουσαλήμ στηρίχθηκε στην ευστοχία του ΤαΣον Τόμας. Το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, που βρήκε τους κιτρινόμαυρους στο +1 (25-24), αλλά με λιγότερες κατοχές σε σχέση με τους φιλοξενούμενους.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου φρόντισαν να τιμωρήσουν την άμυνα ζώνης της Χάποελ Ιερουσαλήμ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τα 4/4 τρίποντα που είχαν να δημιουργούν το +6 (38-32) στο 15ο λεπτό. Προβάδισμα που πάντως γρήγορα αμφισβητήθηκε. Κυρίως με τους ψηλούς της, η ομάδα του Όντεντ Κάτας κατάφερε να φέρει τα πάνω κάτω και να πάρει αυτή τη προβάδισμα (42-43) με ένα λεπτό για το τέλος.

Πέντε μαζεμένοι πόντοι από την πλευρά της ΑΕΚ όμως αρκούσαν για να της δώσουν ξανά το πάνω χέρι (47-43) στην ανάπαυλα, που την βρήκε να έχει 8/15 τρίποντα και 9/10 βολές, αλλά παράλληλα να σουτάρει με 7/16 στα δίποντα. Όσο για τη Χάποελ Ιερουσαλήμ; Το ποσοστό στα δίποντα (13/25) και τα +8 ριμπάουντ (22 έναντι 14) ήταν το κέρδος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ακόμη πιο αμφίρροπο, δεδομένου ότι το προβάδισμα άλλαζε συνέχεια χέρια. Ο Κιθ Λάνγκφορντ έπαιρνε πρωτοβουλίες, αλλά ήταν πολύ άστοχος, την ώρα που ο Χάουαρντ Σαντ Ρος έπαιζε σπουδαίες άμυνες και έδινε λύσεις στην επίθεση. Μόλις ήρθαν τα καλάθια του Νίκου Γκίκα, οι κιτρινόμαυροι ένιωσαν πιο άνετα, αλλά η δράση του ΤζεϊΚόβαν Μπράουν και του ΤαΣον Τόμας έφεραν την ομάδα του Όντεντ Κάτας ξανά σε απόσταση βολής (68-66 στο 30').

Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν τα ρέστα τους για τη νίκη στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, αλλά απέναντί τους βρήκαν ένα σύνολο που όσο περνούσε η ώρα, ένιωθε πιο ισχυρό. Με τον Μάρκους Σλότερ να δεσπόζει πλέον στη ρακέτα, η ΑΕΚ έφτασε για πρώτη φορά στο +8 (78-70) με έξι λεπτά για το τέλος της αναμέτρησης.

Όσο η πίεση αυξανόταν, οι παίκτες της Χάποελ Ιερουσαλήμ παρουσιάζονταν όλο και πιο επιρρεπείς στο λάθος και τις κακές επιλογές στην επίθεση. Κι από την στιγμή, που τα αμυντικά ριμπάουντ έπαψαν να είναι... θέμα για την ΑΕΚ, όλα πήραν τον δρόμο τους. Ο Χάουαρντ Σαντ Ρος έκανε σπουδαίο δίδυμο με τον Γιόνας Ματσιούλις στην άμυνα, έβαλαν μεγάλα σουτ και με τον Λίνο Χρυσικόπουλο να δίνει τη χαριστική βολή, οι κιτρινόμαυροι έκαναν τη δουλειά.

Η νίκη με +13 (91-78) δεν φέρνει απλά την ΑΕΚ στην κορυφή του ομίλου (μόνη πλέον), αλλά της δίνει το πλεονέκτημα σε ενδεχόμενη ισοβαθμία με την ισραηλινή ομάδα στο φινάλε της φάσης των ομίλων, δεδομένου ότι στο παιχνίδι του α' γύρου η Χάποελ Ιερουσαλήμ είχε κερδίσει με +7.

CHAMPIONS LEAGUE / ΑΕΚ - ΧΑΠΟΕΛ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Για πρώτη φορά φέτος βρέθηκε τόσος κόσμος στο ΟΑΚΑ. Περίπου 10.000 φίλαθλοι της Ένωσης έδωσαν το "παρών" ενώ σε αυτούς προσθέστε ακόμη 400 φίλους της Χάποελ Ιερουσαλήμ, που ταξίδεψαν από το Ισραήλ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κόντε - Κρέγιτς - Καλατράβα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-24, 47-43, 68-66, 91-78.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Τσάλμερς 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 7 (1/4 τρίποντα), Λάνγκφορντ 18 (3/10 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 9/11 βολές), Ματσιούλις 16 (3/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 18 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 λάθος), Γκίκας 10 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Κακλαμανάκης, Ρέι 5 (1), Σλότερ 10 (4/6 δίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ).

ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ (Κάτας): Μπλατ 9 (2/6 τρίποντα, 1 ασίστ), Μπράιμο 12 (2/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Μπράοηυν 9 (1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Φελντέιν 10 (0/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7/7 βολές, Λέβι 5 (1), Κάζινς 4 (2/7 δίποντα), Κούπσας 6 (5 ριμπάουντ), Τόμας 21 (7/12 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/5 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ζάλμανσον 2.

Ομαδικά στατιστικά - ΑΕΚ: 19/36 δίποντα, 12/29 τρίποντα, 17/24 βολές, 36 ριμπάουντ (26+10), 18 ασίστ, 7 λάθη, 7 κλεψίματα, 2 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Χάποελ Ιερουσαλήμ: 19/43 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 16/18 βολές, 39 ριμπάουντ (26+13), 12 ασίστ, 12 λάθη, 4 κλεψίματα, 2 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Το BCL επιστρέφει στην καθημερινότητά μας από το νέο έτος, με την ΑΕΚ να παίζει εκτός έδρας απέναντι στην Αντβέρπ, ενώ Χάποελ Ιερουσαλήμ δοκιμάζεται στη Γερμανία από τη Ράστα Βέχτα.