BASKETBALL CH. LEAGUE

Μπάμπεργκ - ΑΕΚ 71-67: "Γλυκιά" ήττα στην Γερμανία

FIBA

Η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να δώσει τέλος στο νικηφόρο σερί της Μπάμπεργκ (12-0), ηττήθηκε όμως με μικρή διαφορά (71-67) επί γερμανικού εδάφους στον πρώτο προημιτελικό του Basketball Champions League (VIDEO).

Ο κύριος στόχος (η νίκη) της ΑΕΚ δεν επιτεύχθηκε. Ο δευτερεύων, πάντως, υλοποιήθηκε. Η "Ένωση" ναι μεν ηττήθηκε από την Μπάμπεργκ με 71-67 στον πρώτο ημιτελικό του Basketball Champions League , ωστόσο με τον επαναληπτικό να διεξάγεται στο ΟΑΚΑ σε μία εβδομάδα από σήμερα (3/4, 19:30), έχει κάθε λόγο να αισθάνεται καλά για τις πιθανότητες πρόκρισης που έχει στο Final Four της διοργάνωσης.

Οι Σάκοτα (15 πόντοι), Λαρεντζάκης (12 πόντοι) ήταν οι παίκτες που κουβάλησαν την ΑΕΚ επιθετικά στο πρώτο ημίχρονο, ενώ οι Χάντερ (12 πόντοι), Θίοντορ (14 πόντοι) είχαν μαζί 2/14 σουτ στο πρώτο μισό, αλλά ξύπνησαν στο δεύτερο. Ο πιο σταθερά αποδοτικός παίκτης της "Ένωσης", πάντως, ήταν ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος, ο οποίος στο πρώτο ημίχρονο πέρασε χειροπέδες στον Ταϊρίς Ράις (0/7 σουτ και 4 λάθη) και στο δεύτερο βοήθησε πολύ στην επίθεση.

Από πλευράς Μπάμπεργκ, η οποία ναι μεν έφτασε τις 12 σερί νίκες σε Γερμανία και Ευρώπη (αγνοεί την ήττα από τις 30 Ιανουαρίου), αλλά δεν μπορεί να είναι ικανοποιημένη από την διαφορά των τεσσάρων πόντων, ξεχώρισαν οι Κλιφ Αλεξάντερ (19 πόντοι), Όγκαστιν Ρούμπιτ (12 πόντοι) και Ρίκι Χίκμαν (12 πόντοι).

Ο MVP

Ο Κλιφ Αλεξάντερ αποτέλεσε πηγή κινδύνων από το πρώτο λεπτό για την ΑΕΚ. Ο θηριώδης Αμερικανός σέντερ δεν είχε αντίπαλο κάτω από τα καλάθια με την δύναμή του, πέτυχε τους πρώτους έξι πόντους στο ματς και το ολοκλήρωσε με 19, ενώ είχε ακόμα 8/13 δίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο, 1 λάθος και το μεγαλύτερο νούμερο στον δείκτη αξιολόγησης (21) από τους 19 παίκτες που αγωνίστηκαν.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Τα πρώτα 7'45'' της αναμέτρησης ουδείς θα θέλει να τα θυμάται στην "Ένωση". Στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα η ΑΕΚ είχε 0/8 δίποντα, 0/4 δίποντα και 4 λάθη . Με άλλα λόγια έχασε τις πρώτες 16 επιθέσεις που επιχείρησε στο παιχνίδι! Κι όμως, βρέθηκε πίσω στο σκορ μόνο με 8-0.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Χειρότερο ξεκίνημα δεν θα μπορούσε να κάνει η ΑΕΚ. Κι όμως, ουδείς έμοιαζε να ανησυχεί στον πάγκο της "Ένωσης", με πρώτο απ' όλους τον Λούκα Μπάνκι, κι ας μην έβγαινε επί οκτώ λεπτά ό,τι κι αν επιχειρούσε η ομάδα του στο παρκέ της Μπροζέ Αρίνα. Η ΑΕΚ έχασε τις πρώτες 16 επιθέσεις που επιχείρησε, ωστόσο μόλις σκόραρε για πρώτη φορά (με λέι-απ του Λαρεντζάκη 2'05'' πριν από την λήξη της πρώτης περιόδου) ήταν σαν να πήρε μπροστά η μηχανή. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με επιμέρους 3-10 και παρότι στην πρώτη επίθεση της δεύτερης περιόδου έχασε τον Γιόνας Ματσιούλις με τραυματισμό στον αριστερό αγκώνα , δεν έχασε ποτέ την επαφή με το σκορ.

Στο 15' η ελληνική ομάδα ισοφάρισε για πρώτη φορά (22-22) με τρίποντο του Σάκοτα και το ματς μπορούσε πια να αρχίσει από το μηδέν. Κι ας είχε χωρίς πόντο (με 0/7 σουτ) τον Χάντερ μέχρι το 19'... Η ουσία είναι ότι η ΑΕΚ άρχισε να ελέγχει το παιχνίδι από τα μέσα της δεύτερης περιόδου και μετά, καταφέρνοντας να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με το προβάδισμα (28-30). Οι παίκτες του Μπάνκι μπήκαν μάλιστα πολύ καλύτερα από τους αντιπάλους τους στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης. Η ΑΕΚ ξέφυγε με 28-34 στο 22' και με 36-42 στο 25', δείχνοντας ικανή να φύγει από την Γερμανία και με το "διπλό". Αυτό δεν συνέβη όμως. Η γερμανική ομάδα άρχισε να παίζει στα όρια του φάουλ, το παιχνίδι έγινε ακόμα πιο σκληρό και το ματς γύρισε.

Η ΑΕΚ διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (49-50), αλλά το τρίποντο του Χέκμαν στο 32' έβαλε την Μπάμπεργκ μπροστά στο σκορ και αυτή τη φορά ήταν για τα καλά. Η Μπάμπεργκ όχι μόνο δεν είδε ξανά την πλάτη των "κιτρινόμαυρων", αλλά τους κράτησε χωρίς πόντο για τρία λεπτά και με ένα μικρό 6-0 ξέφυγε με τη μέγιστη διαφορά στο ματς, 67-58 στο 36'. Ο "δικέφαλος" δεν την άφησε να ξεμακρύνει περισσότερο όμως. Συγκεκριμένα ο Θίοντορ, ο οποίος πέτυχε τους τελευταίους επτά πόντους της ΑΕΚ και βοήθησε την ομάδα του να φύγει από την Γερμανία με μία καλή διαφορά ενόψει της ρεβάνς

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Κατάμεστη από περίπου 6.000 θεατές ήταν η Μπρόζε Αρίνα, όπως συμβαίνει άλλωστε και στους περισσότερους αγώνες της Μπάμπεργκ. Μεταξύ αυτών ήταν και περίπου 200 οπαδοί της ΑΕΚ, που έκαναν μάλιστα και αρκετό θόρυβο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ματσόνι, Κοζλόβσκις, Τσάλικ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-10, 28-30, 49-50, 71-67.

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Περέγκο):Αλεξάντερ 19 (8/13 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Ολίντε 6 (2), Ράις 7 (2/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Χέκμαν 8 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ζήσης 4 (5 ασίστ), Στάκι, Τέιλορ 3 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Χίκμαν 12 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ρούμπιτ 12 (6/7 δίποντα), Σμιντ.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Σάκοτα 15 (6/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος 10 (2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκρίφιν, Χάντερ 12 (5/13 δίποντα), Ματσιούλις 2, Λαρεντζάκης 12 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Θίοντορ 14 (3/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Τζέιμς 2, Τσαλμπούρης.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάμπεργκ: 21/41 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 8/12 βολές, 43 ριμπάουντ (34 αμυντικά + 9 επιθετικά), 19 ασίστ, 14 λάθη, 6 κλεψίματα, 1 τάπα.

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 16/46 δίποντα, 7/21 τρίποντα, 8/8 βολές, 35 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 7 επιθετικά), 14 ασίστ, 10 λάθη, 9 κλεψίματα, 7 τάπες.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Ο επαναληπτικός αγώνας μεταξύ της ΑΕΚ και της Μπάμπεργκ θα γίνει στις 3 Απριλίου (19:30) στο ΟΑΚΑ. Η ομάδα με την καλύτερη διαφορά πόντων στους δύο αγώνες θα προκριθεί στο Final Four του Basketball Champions League, που θα διεξαχθεί στις 3 και 4 Μαΐου.