ΜΠΑΣΚΕΤ

Άρης - Νίζνι 51-62: Έχυσε την καρδάρα στο Αλεξάνδρειο ο Άρης

Ο απογοητευτικός Άρης ηττήθηκε από τη Νίζνι (51-62) στο Αλεξάνδρειο και είδε την πορεία του να σταματάει στην δεύτερη προκριματική φάση του Basketball Champions League.

Μία μεγάλη ανατροπή έμεινε στη μέση για τον Άρη... Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου κατάφερε να "γυρίσει" διαφορά 19 πόντων στην τρίτη περίοδο, ωστόσο "κόλλησε" στην επίθεση στο πιο κρίσιμο σημείο, με αποτέλεσμα να ηττηθεί στο Αλεξάνδρειο από τη Νίζνι με 51-62 στον επαναληπτικό αγώνα για την δεύτερη προκριματική φάση του Basketball Champions League, ολοκληρώνοντας έτσι πρόωρα την πορεία του στη διοργάνωση.

Ο Άρης δεν είχε καμία σχέση με την ομάδα που έκανε "διπλό" στην Ρωσία (65-63) πριν από μερικές ημέρες. Σούταρε με απελπιστικά κακά ποσοστά ευστοχίας (28% συνολικά), υπέπεσε σε 19 λάθη (και δέχτηκε 21 πόντους από αυτά), πέταξε στα σκουπίδια 19 βολές και δεν προηγήθηκε ποτέ μετά το 2ο λεπτό. Με εξαίρεση τους Τζόουνς (15 πόντοι), Νταλό (10 πόντοι) του δεύτερου ημιχρόνου και τον μαχητικό ΜακΓκι (10 πόντοι) ουδείς άλλος διακρίθηκε από τους "κίτρινους", που παρουσίασαν απογοητευτική εικόνα στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης.

Ο MVP

Ο Κέντρικ Πέρι ήταν για δεύτερο ματς ο κορυφαίος του γηπέδου. Όπως και στο πρώτο παιχνίδι, όταν κράτησε τη Νίζνι στη διεκδίκηση της νίκης, έτσι και στο Αλεξάνδρειο ο Αμερικανός γκαρντ ήταν αυτός που έκανε την διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων. Ο Πέρι τελείωσε τον αγώνα με 16 πόντους, 4/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/8 βολές, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και δύο κρίσιμα καλάθια στο τέταρτο δεκάλεπτο, στο σημείο που ο Άρης προσπαθούσε να κάνει την ολική επαναφορά.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η καταστροφική εικόνα του Άρη στο πρώτο ημίχρονο αποτυπώνεται εύγλωττα και στα ομαδικά στατιστικά του για το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα: 4/23 σουτ (17,4%), οκτώ λιγότερα ριμπάουντ (18-26), δύο ασίστ και 12 λάθη, από τα οποία δέχτηκε 16 πόντους. Συν τοις άλλοις, η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου δεν ευστόχησε ούτε μία φορά σε σουτ εκτός ρακέτας στο πρώτο μισό της αναμέτρησης. Είχε 0/8 σουτ. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης βελτιώθηκε στην επίθεση, όχι όμως αρκετά για να πάρει και τη νίκη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η εικόνα των δύο ομάδων στο πρώτο ημίχρονο ήταν εκ διαμέτρου αντίθετη σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι. Η Νίζνι μπήκε με μεγαλύτερη ενέργεια στο γήπεδο, σούταρε με πολύ καλύτερα ποσοστά και εν πολλοίς αιφνιδίασε τον νωθρό Άρη, ο οποίος έχασε τα 14 από τα πρώτα 16 σουτ που επιχείρησε και πρόλαβε να κάνει 10 λάθη μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου. Όλα αυτά είχαν ως αποτέλεσμα η ρωσική ομάδα να πάρει από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα, να προηγηθεί με 6-17 στο 6', να ξεφύγει με 16 πόντους διαφορά στο 13' (11-27) και να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με σκορ 18-34.

Ό,τι κι αν σκέφτηκε ο Βαγγέλης Αγγέλου για να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του δεν έφερνε αποτέλεσμα επί σχεδόν 25 λεπτά. Οι "κίτρινοι" ναι μεν ήταν αποτελεσματικοί στην άμυνα και έπαιζαν με πολύ μεγαλύτερη ενέργεια μετά το νωθρό ξεκίνημα, ωστόσο τα επιθετικά προβλήματα έμοιαζαν δυσεπίλυτα. Κάπως έτσι η Νίζνι ανέβασε την διαφορά στους 19 πόντους στο 22' (18-37) και την διατήρησε πάνω από τους 15 μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου. Κάπου εκεί όμως το momentum άρχισε να αλλάζει στο Αλεξάνδρειο. Άρδην. Κι αυτό διότι οι παίκτες του Αγγέλου βρήκαν το... χέρι τους.

Ο Άρης των 0/8 σουτ εκτός ρακέτας στο πρώτο ημίχρονο είχε 6/11 τρίποντα στην τρίτη περίοδο και αίφνης όλα άλλαξαν στο Nick Galis Hall. Με επιμέρους σκορ 25-10 από το 23' έως το 30' οι "κίτρινοι" έκλεισαν τη διαφορά μέχρι τους τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου και μέχρι τους δύο στο 31' (45-47). Σε εκείνο το σημείο όμως οι "κίτρινοι" κόλλησαν στην επίθεση απέναντι στα κοντά σχήματα της Νίζνι. Ή αν προτιμάτε, ο Πέρι και ο Όντομ ανέλαβαν δράση. Με τους δύο Αμερικανούς να σημειώνουν 10 διαδοχικούς πόντους η ρωσική ομάδα έκανε ένα επιμέρους 3-12, ξέφυγε με 48-59 στο 37' και έφτασε έτσι στη νίκη-πρόκριση.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Πολλά ήταν τα άδεια καθίσματα στο Αλεξάνδρειο, καθώς δεν βρέθηκαν περισσότεροι από 2.500 θεατές στις κερκίδες. Μεταξύ αυτών ήταν και ο Ντούσαν Ίβκοβιτς, που πήγε για να δει τον πρώην συνεργάτη του, Βαγγέλη Αγγέλου.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκλίσιτς (Σερβία), Ζάστσουκ (Ουκρανία), Σάλινς (Λετονία).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-20, 18-34, 43-47, 51-62.

Άρης (Αγγέλου): Μποχωρίδης 1 (0/7 σουτ, 4 κλεψίματα), Φλιώνης 1, Νταλό 10 (7 ριμπάουντ), Χάρις 3, Αγγέλου, Τζόουνς 15, Κάιζερ 2, Μπελ 9, Σλαφτσάκης, ΜακΓκι 10 (6 ριμπάουντ).

Νίζνι (Λούκιτς): Οντομ 10, Μπρουσάρντ 2, Κομόλοβ 7, Ουζίνσκι, Πέρι 16 (9 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γκριγκόριεβ 12, Γκούντουμακ, Αστάπκοβιτς, Ζμπανόβ 6, Ντραγκίτσεβιτς 7 (8 ριμπάουντ), Τοπόροβ 2.

Ομαδικά στατιστικά - Άρης: 8/30 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 17/36 βολές, 40 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 17 επιθετικά), 8 ασίστ, 19 λάθη, 10 κλεψίματα, 5 κοψίματα.

Ομαδικά στατιστικά - Νίζνι: 18/45 δίποντα, 5/15 τρίποντα, 11/19 βολές, 43 ριμπάουντ (29 αμυντικά + 14 επιθετικά), 13 ασίστ, 14 λάθη, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Νίζνι θα αντιμετωπίσει στην τρίτη προκριματική φάση του Basketball Champions League την τσεχική Παρντουμπίτσε, σε διπλούς αγώνες που θα διεξαχθούν στις 1 και 4 Οκτωβρίου. Η ομάδα που θα προκριθεί θα τοποθετηθεί στον 1ο όμιλο της κανονικής περιόδου. Ο Άρης, από την άλλη, αποκλείστηκε από την διοργάνωση.

Photo credits: Eurokinissi